תמיד ביחד: חששות מחרדת נטישה עם סיום הסגר של הקורונה

הסגר שהוטל על כולנו כחלק מתכנית התמודדות עם נגיף הקורונה, בין אם נרצה ובין אם לא, סביר להניח שישנה את פני הדברים לנצח. ד"ר רוג'ר, פסיכולוג לבעלי חיים, מתייחס דווקא לפן החברתי שבין אדם לחבר ההולך על ארבע שלו ולשינוי שיחול בו לפי דעתו: "אני מאמין שנוצר 'מאגר עצום של תלות יתר'"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

 

אין זהו סוד שנגיף הקורונה הרעיד, שלא נומר זעזע, את כל תפיסת עולמנו על פני כדור הארץ. בין אם הוא השפיע על נושאים חברתיים ובין אם על נושאים כלכליים – עולמנו הושפע רבות מהימצאות הנגיף בקרבתנו והשלכותיו הבלתי מבוטלות על חיינו.

על פי מאמנת הקורגי של המלכה אליזבת, גורים עלולים לסבול מ'חרדה חברתית קשה' עם תום הסגר, כתוצאה מהשינוי הדרסטי בזמני הבילוי המשותפים של האחרונים עם הבעלים שלהם. "רק כשהכול יגמר, נוכל לדעת באמת כיצד הושפעו הכלבים מהסיטואציה הבלתי רגילה הזו", סיפרה המאמנת. "אני באופן אישי בטוחה שכלבים, ובעיקר גורים, יסבלו מאוד מההפרדה הבלתי נמנעת שביניהם לבין הבעלים שלהם."

חרדת נטישה כלבים

בנוסף אליה, בשיחה שנערכה בין עיתונאי של The Times לבין ד"ר רוג'ר מוגפורד, פסיכולוג לבעלי חיים, דובר גם כן על המצב הכה רגיש שעלול להיווצר. "עומס שכזה של זמן איכות עם המשפחה, עלול לגרום לכלבים לבנות 'מאגר עצום של תלות יתר'", פתח הפסיכולוג. "החזרה לשגרה עלולה להוביל לחרדות עמוקות בקרב כלבים כתוצאה מהירידה המשמעותית בזמני הבילוי שלהם עם אהוביהם."

כמו כן, ד"ר רוג'ר מוסיף ומזהיר כי המצוקה הנ"ל עלולה להתבטא במגוון דרכים מתסכלות למדיי כמו לעיסת רהיטים, נביחות בלתי פוסקות, עשיית צרכים בבית ולעיתים אף הרס עצמי, פיזי ונפשי. "אני באופן אישי ממליץ לרשת את הבית במצלמות ולעזוב את הכלב לבד למספר שעות", צוטט רוג'ר לעיתון. "וכשתחזרו, אתם ככל הנראה תתוודעו ליללות, לבכי וללא מעט סימני מצוקה אחרים."

 

על מנת להימנע מכל אשר תואר פה על ידי ד"ר רוג'ר, מומלץ לבעלים להתחיל בתהליך 'ההרגלה' כשבכל פעם על הכלב להישאר בבית לבדו כחצי שעה, כמה פעמים בכל יום. מדובר באקט מוכר וידוע למדיי שנועד להגביר את רמת הביטחון של הכלב בעצמו ובסובבים אותו.       

עוד מאמרים בנושא