מזון לכלבים – יצאנו לבדוק מה אתם באמת יודעים על המזון שהכלב שלכם צורך?

אם הגעתם הנה, אתם ככל הנראה נמצאים בשלב שהחיפושים והבחירה במזון המתאים ביותר לכלב שלכם. משימה הכרחית וסופר חשובה יכולה לתסכל של ממש; ואם לומר את האמת? אנחנו לגמרי מבינים אתכם! עזרה בכתב שלפניכם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

הרי בעולם המודרני של היום, בו מחשבתנו ודעתנו משתנות מרגע לרגע ללא הרף, כתוצאה ישירה של לא מעט גורמים משפיעים שנמצאים בסביבתנו, כמעט ובלתי אפשרי להבדיל בין טוב לרע, בין נכון ללא נכון.

בין אם מדובר במוצר שזכה ל'המון המלצות טובות' (אשר בלא מעט מקרים יהיו פיקטיביות ומפוברקות לחלוטין) ובין אם במוצר ששבה את עיניכם בפרסומת מושקעת שכזו – הבחירה במזון הנכון לחברכם ההולך על ארבע רק הופכת לקשה ומסובכת יותר.

אין בכלל ספק שכולנו כאחד שואפים להעניק לכלב המקסים שלנו את הסוג הטוב ביותר, כזה שלא יגרום לו לבעיות במערכת העיכול, שיעניק לו אנרגיה מרבית, שישמור על פרוותו חלקה ונעימה ובכלל – שיספק עבורו את איכות החיים הטובה והראויה ביותר שאנחנו כל כך מייחלים עבורו.

חשוב להבין ולזכור שכל כלב, בדומה לכלל היצורים החיים כמובן, מתאפיין בתכונות ובדפוסי התנהגויות שונים שמשפיעים רבות על תפקודו היומיומי ולכן אין תשובה חד משמעית כוללת שתספק עבורכם פתרונות לכל הבעיות שלכם. אולם, במאמר שהכנו במיוחד עבורכם נסביר ונפרט מהם למעשה השלבים שעליכם להתחשב בהם בעת שאתם בוחרים מזון לכלבים וכיצד ניתן לעשות זאת בצורה אובייקטיבית לחלוטין.

מזון לכלבים

התחשבו במספר פרמטרים שקשורים בכלבכם (גיל, רמת פעילות, גזע ומשקל)

המאפיינים הפיזיים של הכלב שלכם, התנהגותו ובריאותו הכללית מושפעים באופן ישיר מהמזון וכמובן שמהכמויות אותו הוא צורך. בעוד כלבות הריוניות וגורים צעירים למדיי צורכים כמויות גדולות יחסית של מזון המכילים ברובם ריכוזי שומן וחלבון גבוהים למדיי, כלבים בוגרים מסתפקים דווקא בכמויות קטנות יותר. אותה החוקיות מתקיימת גם על כלבים שרמת הפעילות שלהם שונה – כלבים אשר נוטים להתרוצץ ברוב שעות היום יזדקקו, באופן לגיטימי והגיוני לחלוטין, לכמויות גדולות יותר מחבריהם ה'רגועים' יותר; כנ"ל גם לגבי גזע הכלב, שכפי שיכולתם לנחש, משפיע באופן ישיר על כמויות המזון הנדרשות שתדרשו לספק לחברכם ההולך על ארבע.

באופן עקרוני חשוב להבין שהכמויות (בנוסף לאיכות המזון כמובן) אותן תספקו לכלב שלכם, משפיעות בצורה ישירה על תפקודו הבריאותי של כלבכם. מתן כמויות מומלצות יכול להוות טריגר שבין כלב בריא לכלב חולה. לרוב, יצרניות המזון יבדילו בין סוגי המזון בהתבסס על חלוקה לארבע קבוצות: גזע מיני, גזע זעיר (עד 4 ק"ג), גזע קטן (4-10 ק"ג), גזע בינוני (10-25 ק"ג), גזע גדול (25-45 ק"ג) וגזע ענק (מעל 45 ק"ג).

מומלץ לחפש מזונות שהמרכיבים הראשונים שלהם הם בשריים (ולא תירס או חיטה)

יצרניות המזון, שכמובן יעשו כל שביכולתם על מנת למכור כמה שיותר מוצרים, יעשו הכל על מנת להדגיש בפנינו (קהל הלקוחות שלהם) את המילים המושכות והמוכרות ביותר, לפעמים גם באופן שקרי ולא יאה. על פי נתונים שהתפרסמו בארה"ב בשנים האחרונות, שמות של מוצרים כמו 'מזון עוף לכלבים' או 'בשר לכלבים' התייחס אך ורק לרמת החלבון ולריכוזה באותו סוג מזון. כך יוצא שכאשר אנחנו מקבלים את התוצר הסופי, שמעורבב בלא מעט חומרים ורכיבים אחרים, אנחנו למעשה מקבלים מוצר שהרכיב העיקרי שלו, שעליו אמור להתבסס המזון, הוא בעצם כמחצית מהתכולה עצמה – דבר אשר פוגע רבות באיכות ובהשפעותיו של המזון על חברינו הכלבים.

לכן, בהגיעכם לחנות מזון לחיות שלכם, בין אם מדובר בחנות פיזית ובין אם באתר-חנות, או שמא קיבלתם המלצה כלשהי מהווטרינר שלכם למזון כזה או אחר, הקפידו לקרוא את התווית במלואה על מנת לקבל אינדיקציה ממשית לרכיבים ולערכים התזונתיים שיוענקו לכלבכם כתוצאה מהשימוש בסוג המזון שתבחרו. כמו כן, חשוב לשים לב לריכוזי הרכיבים במזון הנ"ל – לא מעט פעמים הרכיב הראשי שמופיע על האריזה הוא לא באמת המרכיב הדומיננטי שעליו מתבסס המזון. כמו כן חשוב לבחור בסוג מזון שהמרכיב הראשי והראשוני שלו הוא רכיב בשרי המכיל בעיקרו חלבון וערכים תזונתיים נוספים אשר יוענקו לכלבכם.

סויה ותירס כמרכיב ראשון (מוצר ברמה נמוכה מאוד)

מזונות שמרכיבם העיקרי הוא מן הצומח, כמו דגנים, גרגירים ובעיקר תירס, למרות תפיסתם כבריאים ומזינים, לא יעניקו, ולו במעט, את הערכים התזונתיים להם חברכם ההולך על ארבע כה זקוק. תירס טחון אמנם קל ומהיר לעיכול אך אין זה אומר שיש לו ערך תזונתי גבוה – בטח לא בהשוואה לבשר, עוף ולשאר סוגי המזון אשר מכילים בעיקר חלבון. באופן דומה, נעדיף גם להימנע מסוגי מזון אשר מכילים בתוכם סויה, מהסיבה הפשוטה שהאחרונה מתבססת בעיקרה על חלבוניים מן הצומח, אשר ידועים כנחותים יותר ואף קשים לעיכול על ידי כלבים.

שיבולת שועל, חיטה ואורז מלא

לעומת התירס והסויה, ישנם מספר מרכיבים נוספים שניתן למצוא בלא מעט סוגי מזון כמו שיבולת שועל, חיטה ואורז מלא. כמובן שמתן כמויות גדולות יחסית מכל אחד מן מהמרכיבים הללו ללא תוספת בשרית המכילה חלבון מן החי, עלול ליצור מצב של חוסר איזון בגופם של חברינו הכלבים, אך הימצאות המרכיבים הללו בריכוזים נורמטיביים עלולה להעניק לחברינו הכלבים את הערכים התזונתיים להם הם כה משתוקקים.

פירות וירקות

שניים מהמרכיבים הפחות מוערכים שניתן למצוא בקרב סוגי מזון לכלבים הם לא אחרים מאשר הפירות והירקות. כתוצאה מכך שרובם בתכליתם מכילים ריכוז גבוה למדיי של מים, הם מאבדים לא מעט ממשקלם בתהליך ההכנה עצמה ובכך למעשה הם ממוקמים בחלקים התחתונים יותר של הטבלה; אך שלא תטעו – מדובר בתוספי מזון נהדרים שמעניקים אינספור ויטמינים, פחמימות משובחות, מינרלים ועוד ערכים תזונתיים מצוינים וחשובים לא פחות כחלק בלתי נפרד מאכילה על בסיס קבוע שלהם.

אז אתם בטח שואלים את עצמכם עכשיו 'למה לעזאזל יצרני מזון ממשיכים לשווק ולהתהדר בפנינו בסוגי המזון שמכילים תירס ושיבולת שועל?'… בעיקר בגלל עלות הייצור שלהם! תירס, כמו רוב הדגנים שניתן למצוא במזון של חברינו הכלבים, ידוע כקל ופשוט להכנה, ככה שאם נשווה אותו לייצור מזונות בשרים – מדובר בהבדלי ענק שיחס ההוצאות-הכנסות שלהם משתלם הרבה יותר ליצרני המזון השונים שמציפים את השוק. בשביל לחסוך בעלויות, חוסכים בבריאות של חברינו הכלבים, פשוט מקומם!

בדקו את הצהרת המזון שמופיעה על האריזה

בהמשך לסעיף הקודם, כאשר אנחנו בוחרים בשק המזון לכלב שלנו, עלינו לחפש את תווית 'הצהרת המזון' על האריזה. אותה תווית, שעוסקת בעיקרה בייעוד המזון עצמו, הינה חותמת חיצונית של הגוף האמריקאיתAAFCO (Association of American Feed Control Office) שמטרתה להציג בפנינו את ייעוד המזון הנ"ל.

עצם העובדה שמדובר בגוף חיצוני נטול אינטרסים אישיים, אותה תווית ייחודית למעשה הופכת עבורנו את חוויית הקנייה לפשוטה, קלה ונוחה הרבה יותר. אין זה אומר ששקיות מזון שיחסרו את הסימון הנ"ל אינן ראויות למאכל, ממש לא! התווית היא אמנם חותמת אובייקטיבית לחלוטין אך היא לא משמשת תחליף למרכיבי המזון השונים שניתן למצוא באותן שקיות מזון לכלבים שמציפים את השוק.

רק לצורך הבנה, נכון לסוף שנת 2019, עדיין לא קיים בישראל גוף ייעודי שמטרתו העיקרית היא לבדוק את המזונות שאנחנו מספקים לחברינו הכלבים ולכן כל שיש באפשרותנו לעשות הוא להישען על תוויות היצרן ועל הביקורות שמפרסמים עבורנו AAFCO. אולי כחלק מהרפורמה החדשה של שר הבריאות, שמכריח את כל יצרניות המזון בארץ להציג על האריזה שלהם תווית מיוחדת המציגה את תכולת המזון, נזכה גם אנחנו בעלי הכלבים למן תווית שכזו שתעניק לנו את היכולת להבדיל בין רע לטוב בכל הקשור לבחירה במזון הראוי ביותר לחברינו.

מזון נטול גלוטן – מומלץ או לא?

אם אתם חושדים, ולו במעט, שעליכם להחליף את סוג המזון של הכלב שלכם לכזה נטול גלוטן בכדי להימנע מפיתוח אלרגיות כאלה ואחרות בקרב חברכם ההולך על ארבע, מומלץ לגשת לווטרינר שלכם על מנת שהאחרון יאבחן עד כמה יועיל מהלך שכזה. באופן כללי, גלוטן הוא לא מרכיב שמזיק לכלבים, לפחות לא לאלו שלא סובלים מאלרגיה כזו או אחרת; ולכן התייעצות חד פעמית עם רופא חיות, עלולה לחסוך מכם לא מעט כסף ש'יתבזבז' על מזון נטול גלוטן לחיה המקסימה שלכם.

חשוב להבין ולזכור שישנם בעלי מקצוע שפלים, שבכדי לחסוך זמני בדיקה ואבחון לכלב המקסים שלכם או אף ממניעים אינטרסים אישיים כאלו ואחרים, 'ידחפו' לכם מזונות רפואיים יקרים שלא תמיד תזדקקו להם. לכן מומלץ לגשת לפחות לשלושה ווטרינרים על מנת להבין טוב יותר מה נכון עבורכם ועבור הכלב שלכם.

קיימת דרך נוספת בה ניתן לאבחן את אותן אלרגיות שיופיעו אט אט כתוצאה מאכילת מזונות שונים – עלינו לשים לב להתנהגות של חברנו ההולך על ארבע, כשכל שינוי קטן בה עלול לרמז על אי נוחות משוועת שמצריכה תגובה מצדכם. בין אם מדובר בליקוק כפות הרגליים, הקאות או שריטות המעידות על תסכול בקרב כלבינו, עלינו לבדוק זאת ביחד עם הווטרינר שלנו בכדי לאבחן למעשה את מקור הבעיה ולגדום אותה טרם תהפוך לסבל של ממש.

שיעורי בית על היצרן

אז לאחר שהצגנו בפניכם את כל השלבים החשובים שכל כך הכרחיים עבורנו כחלק מהתהליך הבחירה במזון הראוי ביותר לכלב שלנו, ישנו סעיף אחד קטנטן אחרון (לרציניים שבינינו) – מחקר קטן על יצרנית המזון בה בחרנו.

בשלב הנ"ל, לאחר שפסחנו על כל השלבים הקודמים לכן בקפדנות ובזהירות יתרה, קיימת האפשרות לבדוק ממי בעצם אנחנו קונים את האוכל לחיה המקסימה שלנו – כמה שנים החברה קיימת בשוק, האם שמה נקשר בעבר לפרשיית מזון כזו או אחרת, מה כוללים תהליכים הייצור והשינוע של המזון שלהם וכו'. לאחר שנבדוק את 'ההיסטוריה' של החברה, נוכל להיות הרבה יותר רגועים ובטוחים שעשינו את הבחירה הנכונה מבלי להיתקל בתקלות מפתיעות בהמשך.

אז מה בעצם המוסר השכל?

  • כאשר אנחנו בוחרים במזון הנכון לכלב שלנו, אנחנו חייבים להיות מחויבים לתהליך ולכל המשתמע מכך – עלינו להיות ערניים ולגלות אחריות לכל שינוי שחל בתפקודו של הכלב כתוצאה משינוי כזה או אחר שעשינו באחד ממרכיבי המזון שלו. שום המלצה וביקורת לא תשתווה לניסיוננו האישי שלנו ושל כלבינו, הקפידו לתת לכך תשומת לב.
  • אין 'נוסחת קסם' מנצחת שמתאימה לכלל הכלבים באשר הם – לכל כלב יש את הרגישויות, הטעם והריח האישיים שלו. כבעלי כלבים עלינו לבדוק לאילו מוצרים חברינו הכלבים מגיבים טוב יותר ולאלו פחות.
  • במידה והכלב שלכם סובל מרגישות כזו או אחרת, מומלץ לגשת לווטרינר על מנת לאבחן את משקל הרגישות כשחשוב לעשות זאת בשת"פ עם מספר בעלי מקצוע שמבינים בתחום – לכולם כולל כולם יש אינטרס אישי, חבוי או גלוי, שישפיע על נכונותם לעזור לנו. בין אם מדובר ביצרני המזון ובין אם בווטרינרים עצמם – בשורה התחתונה אנחנו יכולים לסמוך רק על עצמנו ועל חברינו הכלבים. סביר להניח שתדרשו לספק לכלב שלכם מזון היפואלרגני אך תמיד עדיף לבדוק זאת בעצמכם.
  • באופן עקרוני, המזון שנספק לחברים המקסימים שלנו יצטרך להכיל בעיקרו מקור חלבון ראוי בדמות בשר או עוף כשהעדיפות היא לצרוך מזון שמכיל כמה שפחות פחמימות ודגנים, בטח אם מדובר בתירס וסויה או דגים כמרכיב ראשון.

לפניכם המותגים הפופולריים והנמכרים ביותר בעולם נכון לסוף שנת 2019:

  • נטורל באלאנס (אולטרה פרימיום) | Natural Balance (Ultra Premium) – אחד המותגים הראשונים שהחל לספק מזון ברמת אולטרה פרימיום (המזון האיכותי ביותר) בארץ. כמו כן הוא ידוע כאיכותי
  • אינסטינקט | Instinct – מזון מבית Nature’s Variety, חברה שבמהותה מאמינה כי כלבים וחתולים חייבים לצרוך מזון טהור עם מינימום שינויים מלאכותיים ומקסימום ערכים תזונתיים. מדובר במזון תוצרת ארה"ב שנכון להיום נחשב לאיכותי ביותר שקיים בשוק.
  • גו | Go – מותג מזון שמטרתו העיקרית להעניק פתרונות רפואיים לכלבים בעלי רגישויות וסימפטומים שקשורים בחולי. כמו כן, בחירה בסוג הנ"ל עלולה להיות נהדרת לכלבים שנכנסים למשטר דיאטטי במיוחד. תוצרת קנדה.
  • נאו | Now – החברה הנ"ל הינה חברה שדוגלת בהקניית ערכים תזונתיים מעולים תוך שמירה אבסולוטית על המרכיבים הקיימים. כמו כן, סוגי המזון שתוכלו למצוא אצלם טעימים ובריאים במיוחד, ללא חומרים מעבדים, חומרים משמרים או הורמונים.
  • ריגל הוליסטי | Regal Holistic – בנוסף להלך הרוח בחברה שמציגה מבחינתה את איכות המזון עצמו כגולת הכותרת שלהם, מדובר בחברה שעושה מאמצים אדירים בכדי לגבש את הפורמולה המנצחת עבור החיה המקסימה שלכם.
  • נוטריאנס | Nutrience – במידה ואתם מחפשים מזון שיכיל את מלוא המרכיבים הטבעיים שכלבכם זקוק לו, הבחירה בנוטריאנס תהיה הנכונה ביותר מבחינתכם.מזון לכלבים

נחדד ונוסיף שהרשימה הנ"ל הינה בגדר המלצה שגיבשנו לעצמנו במהלך שנות הפעילות הארוכות שלנו בתחום החיות ובכלל. אין זה אומר שכלל המוצרים מהרשימה יתאימו לחיית המחמד שלכם אך זו בהחלט יכול להוות עבורכם נקודת פתיחה טובה לחקר השוק שגם ככה תצטרכו לעשות.

מקווים שהצלחנו לעזור לכם בתהליך הבחירה בסוג הנכון מבחינתכם – זו בדיוק הייתה המטרה! נשמח לשמוע מכם בתגובות על החוויה האישית שלכם וכיצד בחרתם לבסוף בסוג הנכון לחברכם ההולך על ארבע. כולנו כאחד פועלים כאן על מנת להעניק לחיות המחמד שלנו את החיים הטובים ביותר שנוכל!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים בנושא

בבחינה מעמיקה מבינים למה מותג האוכל גו זוכה בשבחים בכל הביקורות למזון לכלבים וחתולים.