החיה שלך מלקקת אותך? כדאי שתקרא את זה

האם ה"נשיקות" שאנחנו נותנים לחיות שלנו יטיבו עם בריאותינו? לחלק מבעלי חיות המחמד זה נורמלי לגמרי וטיבעי לתת לחיית המחמד שלהם "לנשק" או יותר נכון ללקק אותם בפנים. הם מקבלים אהבה רבה בצורה של רוק סמיך ונותנים לחיה להרעיף עליהם אהבה.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אך מה המדע אומר על התופעה הזאת?

התעניינו ובדקנו עם מביני עניין בנושא בריאות של בני אדם וחיות כאחד. מחקרים מראים כי חתולים, כלבים ובני אדם חולקים את אותם סוגים של חיידקים הגורמים למחלות חניכיים, עם זאת, אין שום הוכחות מדעיות המראות כי מגע עם חיות מחמד מעביר חיידק כזה או אחר, באופן שמוביל למעשה למחלות חניכיים אצל בעלי חיות מחמד, ונראה כי לבני אדם עשויה להיות הגנה כלשהי מפני התרחשות זו אם בצורה מובנית או שלא.

לדוגמא:

מחקר משנת 2015 שעסק ברצף הדנ"א במיקרוביום אוראלי של 4 כלבים ובעליהם (יחד עם 2 אנשים שלא היו להם כלבים) הראה שחיידקי הפה הכלביים עשויים שלא לשרוד ב- pH נמוך יותר(שיש לאנשים), ונראה כי לחתולים יש רמת pH הדומה לכלבים. מחקר של PLOS One הציע כי צחצוח שיניים תכוף יסיר ככל הנראה את רוב חיידקי המחמד שהועברו לפיות האדם.

אבל בכל זאת, בוא נגיד שכמה חיידקים עקשניים נתקעו – האם הם עלולים לגרום לך לחלות?

למרבה הצער, זה לא בלתי אפשרי. מחלות זואוטיות רבות העושות כותרות, כמו שפעת העופות, מועברות דרך בעלי חיים שבני אדם נוטים פחות להחזיק כחיות מחמד (אלא אם כן התמזל מזלך ויש לך לול תרנגולות). עם זאת, חתולים וכלבים, כולל כאלה שנראים בריאים לחלוטין, יכולים גם לשאת חיידקים שעלולים להתפשט לאנשים ולגרום להם לחלות, אך באופן כללי מדובר במקרים נדירים.

על פי ה- CDC, בין היתר מכיוון שכאשר אתה נוגע בחיית המחמד שלך, זה בדרך כלל עם עור שלם כמו כף היד שלך. סביר להניח שרוב החיידקים שנמצאים בפה של חיות המחמד שלנו לא יגרמו לבעיות בדרך זו. המגע עם הפה, האף והעיניים שלך מדאיג יותר. הממברנות הריריות החדירות באזורים אלה חשופות יותר לספיגת חיידקים מחיית המחמד שלך, אומרת מיה ל 'גייזינגר, ד.ד.ש, פרופסור חבר ומנהלת תוכנית החינוך המתקדם לפריודונטולוגיה באוניברסיטת אלבמה בבית הספר לרפואת שיניים בברמינגהם. סוג זה של מגע יכול לקרות בעקיפין, כמו אם הכלב המתוק שלך
מלקק קקי מהישבן שלו ואז מלקק את היד שלך ואתה משתמש ביד הזו כדי לשפשף את העין.

מסיבה זאת, ה- CDC מייעץ לשטיפת ידיים יסודית לאחר שבאים במגע עם חתולים וכלבים, או עם נוזלי הגוף כמו הרוק והקקי שלהם. קשר מסוג זה יכול לקרות גם ישירות, כמו כשאתה מנשק את החתול או את הכלב שלך על הפה כי יאללה, תסתכל על הפרצוף הזה! "חוץ מלהיות קצת גס, אתה בהחלט יכול לראות העברת מחלות". ואילו מחלות אתה עלול לקבל כתוצאה? יש מגוון רחב של מחלות שאתה יכול לקבל מנשיקה של חתול או כלב על הפה. אבל אם תופסים משהו, ושוב, נדיר שזה קורה, זה כנראה יהיה מחלה לא נעימה (אך בדרך כלל לא קשה מידי) במערכת העיכול.

לדוגמא:

ה-CDC מציין כי קמפילובקטריוזיס הוא אחד הזיהומים הנפוצים ביותר שבני אדם יכולים לקבל מחתולים וכלבים. החיידק הפוגע, קמפילובקטר, יכול להיות מועבר דרך צואה של בעל חיים שעלול להיראות חולה או לא. (וכפי שדיברנו, חתולים וכלבים מסורים למדי ללקק את קתיהם, ולכן הם נוטים לחלקיקי צואה ברוק שלהם.) קמפילובקטריוזיס עלול לגרום לשלשול, כאבי בטן וחום בבני אדם. זיהום נוסף במערכת העיכול שאתה יכול לתפוס מחיית מחמד קורה בגלל ג'יארדיה, טפיל מעיים מיקרוסקופי שעלול לגרום לשלשול, כאבי בטן, בחילות, גזים והקאות אצל חתולים, כלבים ובני אדם, על פי ה- CDC הוא מתפשט בבליעת חלקיקי צואה המכילים את הטפיל.

שוב, הסיכון לזיהום אם יש לך חתול או כלב הוא נמוך. בני אדם מקבלים בדרך כלל סוג אחר של ג'יארדיה מאשר חתולים וכלבים, מסביר ה- CDC. עם זאת, ה-CDC מציין כי סוגים אחרים של חיות מחמד, כמו מכרסמים, נוטים יותר לשאת זני טפיל המדביקים בני אדם. יש גם מחלות שאינן מעי GI שתוכלו לקבל מחיית המחמד שלכם, כמו מחלת שריטות בחתולים. זה קורה כאשר חתול הנגוע בחיידק ברטונלה נושך או מגרד אותך חזק מספיק בכדי לחתוך את עורך – או כאשר רוק חתול נגוע נוגע בריריות כמו בפה שלך.

על פי הספרייה הלאומית לרפואה בארה"ב. חתולים עם חיידק זה לעיתים קרובות אינם מראים סימנים.

אצל בני אדם, חיידק זה יכול להוביל לתסמינים דמויי שפעת כמו חום, כאבי ראש, ירידה בתיאבון ועייפות, על פי ה-CDC, אם אתה מקבל קדחת שריטות בחתול באמצעות גירוד ממשי, החתך יכול גם להיות נוזל נפוח, חם, כואב ואולי בוכה. גם אם תחלה באחת מהמחלות הללו מחיית המחמד שלך, היא בדרך כלל לא תהיה חמורה.

היוצא מן הכלל העיקרי הוא אנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כמו צעירים, קשישים וכאלה שנמצאים במצב של פגיעה חיסונית בגלל מצבים בריאותיים אחרים. אנשים בקבוצות אלה עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלות אלו (ולסיבוכים כתוצאה), על פי ה-CDC.

נשים בהריון במיוחד, צריכות להיות מודעות לטוקסופלזמוזיס, מחלה הנגרמת על ידי הטפיל Toxoplasma gondii. טוקסופלזמוזיס יכול להתפשט דרך במגע עם צואת חתולים, והוא יכול לגרום למומים מולדים גם אם האישה בהיריון
אינה מראה שום תסמינים (זה נדיר שרוב האנשים מראים סימנים של טוקסופלזמוזיס, אך כאשר הם עושים זאת, זה יכול להופיע כמקרה קל של שפעת, אומר ה- CDC).

להלן טיפים של ה- CDC כיצד בעלי חתולים בהריון יכולים להימנע מטוקסופלזמוזיס. בסופו של יום, אין זה סביר שתהיה ממש חולה מנישוק חיית המחמד שלך. אבל אם אתה רוצה להוריד את הסיכויים הקטנים האלו, כל המומחים מסכימים שככל הנראה עדיף להראות את חיבתך בדרכים אחרות. כפי שמגדיר זאת ד"ר וילמיזר-מרטינז,

"אנחנו אוהבים את חיות המחמד שלנו, אבל צריך לדעת מה הגבול"

עוד מאמרים בנושא

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד