חבר בדמות כלב או בדיקת קורונה הולכת על ארבע?

אם מישהו מאיתנו היה זקוק להוכחה נוספת בכדי להבין עד כמה הכרחיים וחשובים הכלבים בחיינו, עמותה אשר עסקה בעברה בהכשרת כלבים לאיתור מחלת המלריה, טוענת שכלבים יכולים לזהות גם את נגיף הקורונה בקרב בני אדם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

 

ארגון Medical Detection Dogs המבוסס באנגליה, חבר לאחרונה ל-  London School of Hygiene and Tropical Medicine ולאוניברסיטת דורהאם, כשכל אלו כוונו כולם למען מטרה אחת – לענות על השאלה האם כלבים יכולים לזהות את נגיף הקורונה בבני אדם ובכלל. כמו כן, מידת ההצלחה של הפרוייקט הנ"ל עלולה לשנות את דרכי הפעולה בכל המדינות הנלחמות בנגיף, שכן הצלחה עלולה להמתיק במעט את הגלולה המרה.  

נכון לעכשיו מדברים על שני ייעודים עיקריים שיוגדרו לכלבים, במידה ויימצאו חיוניים כמובן. תפקידם האחד יהיה להיות מוצבים בכניסות השונות למדינה בכדי לאבחן את הנגיף ולנטרל אותו טרם הוא יצליח להדביק אחרים; כשהתפקיד השני יהיה להסתובב בשטח ציבורי הרחב וכך למעשה לאתר את נשאי הוירוס שטרם מודעים למצבם שלהם ושל הסובבים אותם.

חשוב להבין שאותה טענה כי כלבים יכולים לאבחן את נגיף הקורונה, נובעת משנים רבות של מחקר מעמיק בנושא חוש הריח של כלבים ולכן יש לייחס לכך חשיבות רבה, בטח בהתחשב בכך שהטענה טרם הופרכה. כמו כן, העמותה הכשירה בעבר כלבים לאיתור מחלות כמו סרטן, פרקינסון ועוד מספר בלתי מבוטל של מחלות דלקתיות – דבר שנעשה בהצלחה מרובה! מעבר לכך, כלבים ידועים ככאלה המסוגלים לזהות שינויים מזעריים במעלות גופם של בני האדם – דבר המחזק רבות את ההשערה הנ"ל.

 

קלייר גאסט, מנהלת בכירה ומייסדת עמותת Medical Detection Dogs, אמרה: ״הכלבים יכולים להיות מוכנים תוך שישה שבועות על מנת לספק אבחנה מהירה ובלתי פולשנית לקראת סיום המגפה. בעיקרון אנחנו בטוחים שהכלבים יכולים לזהות את הוירוס COVID-19 כשכרגע אנחנו בודקים איך ניתן בצורה בטוחה להציג את הריח של הוירוס לכלבים.״

״המטרה היא שהכלבים יוכלו לזהות כל אחד שנושא את הוירוס, כולל את אלו ללא סימפטומים, וליידע אותנו שהם צריכים לעבור בדיקות", המשיכה מיס גאסט. "חובה שהתהליך יהיה מהיר, יעיל ובלתי פולשני.״

 

ג׳יימס לוגן, ראש מחלקת רפואה מונעת בLSHTM אומר: התוצאות במחקרים הקודמים שלנו הדגימו/הוכיחו שכלבים מסוגלים בדיוק מרבי לזהות ריחות המגיעים מבני אדם החולים במלריה – זיהויים שעומדים מעל הסטנדרטים הדיאגנוסטיים של ארגון הבריאות העולמי."

"אנחנו יודעים שמחלות נשימתיות כמו זו של COVID-19, משנות את ריחות גופנו, כך שהסיכויים שהכלבים יזהו את הריח גבוהיים מאוד", סיפר ג'יימס כשהוא נשמע בטוח למדיי. "הכלי האבחוני החדש יחולל מהפך בתגובתנו לCOVID-19 בטווח הקצר אבל נרגיש את השפעתו בחודשים הבאים."

 

סטיב לינדסיי, מאוניברסיטת דורהאם אומר: ״אם המחקר יהיה מוצלח, נשתמש בכלבים המוכשרים לזיהוי לCOVID-19 בנמלי התעופה על מנת לזהות במהירות כאלה אשר נושאים את הווירוס – כך נוכל למנוע התפרצות חוזרת של המחלה לאחר שנשתלט על המגיפה הנוכחית.״

 

אמנם עדיין מדובר בהשערה אך עושה רושם שאכן מדובר בפריצת דרך חדשה. היא אמנם לא תעזור לרפא או לחסן ממנה, אך היא בהחלט תסייע ככלי של ממש לריסון הנגיף ולטיפול ממוקד בו. פעם נוספת הטבע מוכיח לנו עד כמה החיבור שבין בני אדם לבין כלבים מבורך.

עוד מאמרים בנושא

הקיץ כאן אז מה עושים שחיית המחמד שלנו הוכשה ע"י נחש