הגיינת פה

רבים מאתנו לא מודעים לעובדה שמחלות חניכיים מאוד שכיחות אצל הכלבים. גיל הכלב, מצב בריאותו ונטיות אינדיווידואליות הם גורמים המשפיעים על קצב ההתפתחות של מחלות חניכיים.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

שמירה על הגיינת הפה חייבת להיות חלק מהשגרה היומיומית שלכם וזאת כדי לאפשר לכלבכם חיים בריאים ונעימים עד כמה שניתן.התעלמות מהצורך בשמירה על הגיינת הפה עלולה להביא את כלבכם למצב שבו הוא יסבול ממחלות חשוכות מרפא, תיפגע איכות חייו ותוחלת חייו תתקצר מאוד.
לכן לפניכם מספר עובדות ונקודות שעליכם לדעת ולבצע על מנת שכלבכם לא יפתח מחלות חניכיים.צחצוח שינים, יש לבצע באופן סדיר. זו הדרך הטובה ביותר כדי להימנע מהצטברות חיידקים ואבן שן, ובכך למנוע ריח רע מהפה.שגרת הצחצוח היומי, צריכה להתחיל מיד, עם מעט סבלנות והרבה התמדה, גורים וגם כלבים בוגרים ילמדו ויקבלו את הפעולה כשגרה יומית, במיוחד אם יש פרס בסופה.מברשת שיניים, המיועדת לבני אדם יכולה לשמש מברשת טובה גם לכלבים. בוחרים מברשת גדולה לכלבים גדולים ומברשת ילדים לכלבים קטנים.
קיימת גם מברשת המתלבשת על האצבע ומיועדת לכלבים בלבד, היא הנוחה יותר לעבודה.יש להשתמש במשחות שיניים לכלבים בלבד, אשר מכילות חומרי טעם וריח האהובים על כלבים כמו טעם עוף או כבד. משחות שיניים אלו אינן מקציפות כמו שלנו, ואינן מזיקות כשהכלב בולע אתן. לכן אסור להשתמש במשחה של בני אדם.
את כל התכשירים לשמירה על היגיינת הפה ניתן להשיג במרפאות הוטרינריות, וזה גם המקום לקבל הסבר מקיף לגבי השימוש הנכון בהם.רוב הכלבים נהנים מלעיסה "בריאה", לכן כדאי להיוועץ במרפאה לגבי מוצרים העשויים מפלסטיק, מעור או כל חומר אחר אשר נועדו לעזור בשמירה על ניקיון השיניים והחניכיים.
כלב אשר סובל מבעיות שיניים או חניכיים בדרך כלל לא מראה סימנים המעידים על אי נוחות ואפילו לא על מגבל באכילה. הם יודעים איך לאכול "על" השן הבריאה וזכרו, כלבים יכולים לבלוע מזון כשהוא שלם.
לכן עליכם לבדוק בבית באופן עצמאי וקבוע את מצב השיניים בפה, ולאתר כל סימן של בעיה.הטוב ביותר יהיה להיבדק אצל הוטרינר כל חצי שנה.
בין הבעיות שעליכם לאתר בפה: ריח רע, שן שבורה, דימומים בחניכיים, חניכיים אדומות ומודלקות, מוגלה בגבול שבין השן והחניכיים ושינויים בצבע השיניים.
בעיות גנטיות מולדות כמו שיני חלב שלא נפלו, או כאשר אין התאמה בין השן התחתונה והעליונה, שיניים חסרות, גידול יתר של החניכיים או לחילופין נסיגת חניכיים כל אלה יכולים להביא לידי כך שהחניכיים יהיו רגישים יותר למחלות.בגיל שבעה עד שמונה חודשים לכל הגורים צריכות להיות כל השיניים הקבועות. שיני החלב צריכות להעלם.
איך לנקות את שיני הכלב?
נראה שזו שאלת השאלות, אז בואו נתחיל:

1. פזרו מעט משחת שיניים על גבי המברשת. ועכשיו לחצו על המשחה כלפי מטה לתוך שערות המברשת. ללא ביצוע נכון של שלב זה ההמשך עלול להיות בלתי אפשרי.
2. הזמן הנכון לעשות זאת הוא הזמן בן כלבכם נוהג להירגע מתלאות היום. הושיבו אותו על הרצפה או אם זה כלב קטן אזי הושיבו אותו בחיקכם.
3. החזיקו אותו ביד אחת סביב הפה כך שהבוהן והאצבע לוחות על הלסת התחתונה והעליונה, בצורה זו הפה יישאר סגור. עם היד השניה הרימו בעדינות את השפה והחדירו את מברשת השיניים לתוך הלחי. זהו, עברתם את השלב הקשה.
4. המקום החשוב ביותר לצחצוח הוא הגבול בין החניכיים והשן. הצחצוח עשה תמיד בצד החיוני של כל השיניים. בהתחלה יכול להיות שכלבכם לא ישתף פעולה ליותר מדקה או שתיים. לכן כדאי אולי להתחיל כל פעם במקום אחר.
5. התחילו בהברשת השיניים האחוריות עליונות אחר כך האחוריות התחתונות ובאופן הדרגתי עברו קדימה לניבים. עם הזמן כלבכם יתרגל לרעיון ואז תוכלו לעבור לשיניים הקדמיות.
6. בהתחלה תברישו רק את צידן החיצוני של השיניים. הצד הפנימי של השיניים יכול להוות אתגר רציני. על כל פנים כאשר צידן החיצוני נקי ומטופל אפשר להירגע, הלשון עושה עבודה טובה בשמירת הניקיון בצידן הפנימי של השיניים.
7. הניעו את המברשת בתנועות סיבוביות קלות. בשום אופן אל תברישו את השיניים בכוח.
8. צחצוח השיניים צריך להתבצע באופן יומיומי.
9. אם כלבכם סובל מדלקת חניכיים קשה (ג'ינג'יויטיס), ג'ל או תמיסה אשר מכילה כלורהקסדין יעזרו מאוד להקלת המצב. כמובן שהתייעצות עם וטרינר בקשר לטיפול הכרחית.
10. זכור! אין טעם להיאבק עם כלבכם. נסו להפוך את האירוע לחוויה נעימה לכלב.ואל תשכחו את הפרס בסוף.
בהצלחה!

עוד מאמרים בנושא

יפים, מריחים טוב ומופיעים בגינה או במרפסת בעיקר בתקופה הזאת של השנה - אבל הם מסוכנים לחיות המחמד