תינוק חדש מגיע הביתה… ומה עם הכלב?

זוגות רבים המגדלים חיית מחמד בבית ועומדים להביא תינוק חדש לעולם, מתמודדים עם השאלה כיצד להפגיש בין השניים לראשונה, בצורה הבטוחה והנעימה ביותר. עיקר השאלות המטרידות את ההורים החדשים הן – כיצד להבטיח כי הכלב או החתול לא יקנא או יפגע בתינוק, וכיצד לשמור על סביבה בטוחה מבחינה בריאותית בבית. בדף זה מפורטות מספר המלצות למפגשים הראשונים בין התינוק החדש לכלב או החתול.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

• עוד לפני הלידה, מומלץ להעביר את סדר היום של חיית המחמד לסדר היום הנראה מציאותי לתקופה שלאחר לידת התינוק. מעבר זה יצמצם את מידת השינוי (הדרסטי, ללא ספק) שיתחולל בבית לאחר בוא התינוק. בשגרה חדשה זו, כדאי לכלול גם פרק זמן של 5 או 10 דקות בהן זוכה חיית המחמד לתשומת לב בלעדית של כל אחד מבני הזוג. פרק זמן זה ייוחד לכלב (או לחתול) גם לאחר הלידה, על מנת להעביר לו את התחושה כי הוא עדיין חשוב לכם, אם כי המצב שונה עתה. תקופת הכנה זו היא גם הזמן המתאים לוודא כי ניתן ללכת עם הכלב ברצועה מבלי שימשוך אתכם (דבר העלול להיות מסוכן בטיול משולב עם עגלה או מנשא). במידה וקיימת בעיה, ניתן ללמד את הכלב בקלות יחסית את הפקודה "רגלי" או להשתמש בקולר או רתמה המונעים משיכה. טיולים משותפים יכולים גם למלא זמן איכות נוסף עם הכלב.

• הכנה נוספת לפני הגעת התינוק הביתה כוללת היכרות עם חדרו וחפציו של התינוק. מומלץ לאפשר לכלב או לחתול להריח את החפצים החדשים בבית ולהתרגל אליהם מבעוד מועד. עם זאת, אם הכלב (או החתול)מנסה לתפוס בפיו את חפצי התינוק ולסחוב אותם, תקנו אותו ב"לא" תקיף. באופן כללי, כדאי שהכלב יכיר ויציית לפקודות "שב", "ארצה", "שחרר". אל תאפשרו לו לישון על הרהיטים בחדר התינוק או על חפצי התינוק. אם צעצועיו של הכלב או החתול דומים לצעצועי תינוקות (בובות רכות וכו'), כדאי להחליף את אלה כבר מראש לצעצועים שונים, כדי למנוע בלבול (מצד החיה).

• כאשר התינוק עדיין בבית החולים, הביאו הביתה חפצים שבהם נגע התינוק (חיתולים וכו') ותנו לבעל החיים להריח אותם, על מנת להתרגל מראש לריחות החדשים. במידת האפשר, השאירו את הכלב או החתול בבית במשך תקופה זו כדי שלא יסבול מהמעבר החוצה ובחזרה אל הבית.

• כאשר מגיעים הביתה עם התינוק, קחו את הזמן להיענות לקבלת הפנים של חיית המחמד, כאשר התינוק נמצא בידיו של בן הזוג. לאחר שהרוחות נרגעו, הניחו לכלב או לחתול להתקרב אל התינוק כאשר אחד מכם מרסן אותו ומונע ממנו להתקרב לטווח מגע, והשני מחזיק את התינוק. שבחו את הכלב או החתול, לטפו אותו ותנו לו את התחושה הכללית שאינו דחוי, על מנת שלא יפתח קשר בין נוכחות התינוק לבין חוסר יחס או חוסר סבלנות כלפיו. חשוב לתקן (בנזיפה או אף הרחקה אך לא באלימות) כל סימן של תוקפנות (נהמה או נשיפה) כלפי התינוק. חשוב ללמד את הכלב או החתול לקבל תשומת לב חיובית מכם, רק אם הוא מתייחס בחיוב אל התינוק.

• בכל מקרה, אין להשאיר את התינוק עם חיית המחמד ללא השגחה עד לגיל שבו תוכלו להיות בטוחים כי הילד יודע כיצד להתנהג כלפי החיה (לעיתים רק כאשר הילד בן 5 או 6). כלבים המגיבים בתוקפנות כלפי ילדים יש להפריד מהתינוק ולבצע תהליך הסתגלות מסודר ויסודי בהדרכת אדם מוסמך בלבד (וטרינר או מטפל בהתנהגות בעלי חיים).

• אם, לאחר כשלושה שבועות, נראה כי הכלב או החתול מקבלים את נוכחות התינוק ללא תגובות תוקפניות, ניתן לאפשר להם להתקרב יותר אל התינוק. אם נראה כי הם רגועים יחסית, אין מניעה לאפשר להם לשהות אתכם בזמן שאתם מטפלים בתינוק – הדבר עוזר גם לכלב או לחתול לפתח רגשות חיוביים כלפי התינוק, ומאפשר גם לתינוק להתרגל ולפתח חיבה אל חיית המחמד. עם זאת, אין לאפשר לחיה לישון בחדר התינוק בלילה. ניתן למנוע זאת בקלות יחסית, ומבלי לסגור את דלת החדר, בעזרת מחסום או רשת.

מבחינה בריאותית, חשוב להקפיד על מספר דברים לפני הגעת התינוק הביתה:
– וודאו כי הכלב או החתול קיבלו בזמן את חיסון הכלבת
– טפלו באופן סדיר כנגד פרעושים וקרציות (ישנם תכשירים הבטוחים גם בנוכחות תינוקות)
– טפלו בבעל החיים נגד תולעים על פי הנחיית הוטרינר
– במיוחד לקראת הקיץ, מומלץ לבצע הדברה בבית כנגד פרעושים לפחות מספר שבועות לפני הלידה (גם כאן, יש לשים דגש על בטיחות החמרים).

מלבד הטפילים הנ"ל, אשר קל יחסית להדבירם, קיימות מחלות מעטות בלבד העלולות לעבור מבעל החיים לתינוק (הסיכון גבוה פי כמה כאשר נמצא אדם חולה בקרבת התינוק). לכן, אם הכלב או החתול מחוסן, נקי מטפילים ונראה בריא, תוכלו להיות שקטים.

בסך הכל, נוכחותה של חיית מחמד בבית היא חוויה חיובית התורמת להתפתחות התינוק ולאהבת בעלי חיים בגילאים מאוחרים יותר.

עוד מאמרים בנושא

מחלות בבלוטת ערמונית פוגעת לרוב גזעים מסוימים הנמצאים בחצי השני לחייהם וכלבים שאינם מסורסים.