8 דברים מפתיעים על כלבים וחתולים

האם כלבים רואים רק שחור ולבן, אילו מצבים בריאותיים עשוי הכלב שלכם לזהות, ואחת ולתמיד – האם חתולים תמיד נופלים על הרגליים? כל המיתוסים – והעובדות על חיות הבית האהובות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

1. עובדה: ליקוק מהכלב שלכם יכול לגרום לכם לחלות

חושבים שהפה של ההולך על ארבע נקי יותר משלכם? חשבו שנית. פיות של כלבים מלאים בחיידקים, כמו סלמונלה או קמפילובקטר. החיידקים מגיעים לפיהם של הכלבים כאשר הם אוכלים מזונות מקולקלים או כאשר הם משתמשים בלשון הארוכה שלהם לצורך ניקיון האחוריים. אם אתם מנשקים את הכלב שלכם, האורגניזמים הקטנים עלולים לעבור לגופכם ולהביא להתפתחות שלשולים ומחלות נוספות.
באופן מפתיע גם אנחנו עלולים להדביק את חיית המחמד שלנו במחלות שונות. שפעת החזירים יכולה לעבור לכלבים וחתולים מבעליהם החולים. לרוב ההולכים על ארבע ילקו במחלה מתונה, אך תועדו מספר מקרי מוות של חיות עקב הידבקות במחלה. בשל כך, וטרינרים מייעצים לשטוף ידיים באופן תדיר ולישון במיטות נפרדות כדי למנוע הדבקה.

2. עובדה: כלבים יכולים לרחרח מצבים של היפוגליקמיה

כלבים יכולים לזהות נפילת סוכר בקרב אנשים הסובלים מסוכרת על ידי הרחה בלבד. לא זאת ועוד, הם גם מאותתים על המצב לבעליהם על ידי נביחה, ליקוק או טפיחה. כלבים מסוימים אף אומנו ככלבי לוויה לאנשים סוכרתיים. יכולת הזיהוי של מצבי היפוגליקמיה על ידי הרחה מדויקת בכ-90%.

3. עובדה: חתולים לבנים הם חרשים 

חתולים בעלי פרווה לבנה יהיו לעיתים קרובות חירשים באוזן אחת או בשתיהן, בעיקר אלה בעלי עיניים כחולות. במצבים בהם רק אחת מהעיניים היא בצבע הים, קרוב לוודאי כי החתול הלבן יהיה חרש באוזן הסמוכה.

4. מיתוס: חתולים תמיד נופלים על הרגליים 

חתולים הם אלופי הנחיתה על ארבע הכפות כל עוד מדובר בנפילה קצרת מרחק, זאת הודות לעמוד השדרה הגמיש שלהם. אך במקרים מסוימים, בעיקר בנפילות מגובה, הם עלולים להיחבט בראשם ולסבול מפציעות חמורות. אם החתול שלכם מביט על ציפורים מעבר לחלון פתוח, הוא עלול לאבד את שיווי המשקל וליפול.

5. מיתוס: כלבים רואים את העולם בשחור ולבן 

לא בדיוק, זאת על פי חוקרי כלבים. כלבים רואים מספר צבעים, בהם כחול, סגול, צהוב וגוונים רבים יותר של אפור מאשר אלה הנראים על ידי בני האדם. בנוסף, הראייה שלהם בחשיכה היא טובה הרבה יותר, זאת בשל העובדה שהם קולטים תנועות צל – עובדה שהופכת אותם לציידים מצוינים. כפי הנראה, כלבים לא רואים צבעים, כמו אדום, כתום או ירוק.

6. מיתוס: אם האף של הכלב שלכם חם, הוא ככל הנראה חולה

הטמפרטורה של אפו של הכלב משתנה בקלות והיא לא מהווה אינדיקציה מדויקת למצבי מחלה. החוטם של ההולך על ארבע יכול להיות חם ויבש אם הוא בחר לנוח בשמש, או לחלופין קריר ורטוב אחרי טבילה בקערת המים. סימנים טובים יותר למחלה אצל הכלב שלכם, כוללים אובדן תיאבון, הקאות וטמפרטורת גוף שעולה על 38.8 מעלות בבדיקה רקטלית.

7. מיתוס: חתולים זקוקים לחלב 

ההנחה כי חתולים זקוקים לחלב היא לא יותר ממיתוס עתיק יומין: אמנם גורי חתולים יונקים מאמם חלב עד שהם נגמלים וחתולים מבוגרים עשויים לאהוב את טעמו של חלב הפרה, אך בגופם אין הרבה לקטז, האנזים הדרוש לפירוק סוכר הלקטוז בחלב. התוצאה משתיית תוצר הפרה עשויה להיות לא נעימה וההולכים על ארבע עלולים לסבול משלשולים.

8. עובדה: עישון עלול להרוג את הכלב או החתול שלכם

עישון פסיבי מגביר את הסיכוי של לפחות שני סוגים קטלניים של מחלות ממאירות בחתולים: לימפומה וקרצינומה אוראלית. כלבים בעלי חותם ארוך עלולים לפתח גידולים ממאירים באזור האף במצבים בהם בעליהם מעשנים. גזעי כלבים בעלי אף קצר נוטים יותר להתפתחות של גידולים ממאירים בריאות.

עוד מאמרים בנושא