רכושנות אובססיבית

במהלך עבודתי כמאלף בעיר פניקס, אריזונה, פנתה אלי בחורה בשם קלי שהופנתה ע"י הוטרינר המקומי וזאת בכדי לנסות ולפתור לה בעיה.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לקלי היה כלב מסוג ביגל בן שנתיים וחצי אותו קבלה מאביה מאחר ולא התאים לו למטרות הציד (אביה החזיק ברשותו 10 כלבי ביגל אתם היה יוצא לצוד) .
בעייתו של הכלב הייתה אגרסיביות חריפה ביותר לאנשים כאשר קלי הייתה בסביבתו. גם כשהייתה בבית ובאו לבקר חברים הכלב היה תוקף עד לנשיכה , גם כשהייתה יוצאת עם הכלב לטיול אי אפשר היה להתקרב אליהם אפילו למרחק של 5 מ' מבלי שהכלב ינסה למשוך קדימה כשהוא חושף שיניים ומנסה לנשוך.
ראוי לציין כי המלצתו של הוטרינר הייתה להרדים את הכלב ורק עקשנותה של קלי לעוד ניסיון אחד מנעה זאת עד כה .קלי ספרה לי כי השתתפה עם הכלב בקבוצת אילוף שם המליצו בפניה להשתמש בקולר דוקרנים אשר אפשר לה לשלוט בכלב בכדי שלא יגרור וימשוך אותה קדימה , אולם על פי מה שספרה לי קלי לאחר הקורס הפך הכלב לאגרסיבי עוד יותר משהיה בתחילת הקורס. (לדעתי כתוצאה מתסכול שנגרם לכלב ומחוסר יכולת להמשיך ולגרור את קלי כפי שהיה רגיל עוד משכבר הימים).
על פניו, לאחר שבדקתי את הכלב, נראה היה לי שנאלץ להרדים אותו.
החלטתי להתייעץ עם מומחית אשר הכשרתה המקצועית הייתה דוקטורט להתנהגות בעלי חיים וביחד גיבשנו תוכנית טיפולית לפתרון הבעיה ,כאשר את עיקריה אני מציג בפניכם:
למסור את הכלב לפנסיון למשך שלושה שבועות וזאת לצורך "שבירת" מה שאובחן כרגש רכושנות אובססיבי של הכלב לקלי . אורך חייה של קלי ודרך התנהגותה עם הכלב יצר אצלו חוסר שקט והרגשה כאילו הוא "מנהיג הלהקה" דבר זה חייב את הכלב להגן על הלהקה (קלי) וזאת בכל מחיר.בקשתי מעובדי הפנסיון שבכל יום יאכיל את הכלב עובד אחר וכמו כן שלא ילטפו , ישחקו ואו יוציאו את הכלב לטיול. הכלב היה זקוק למנוחה נפשית לאחר שכשנתיים תפקד כשומר על הלהקה שלמעשה לא הייתה קיימת.
בקרתי את הכלב מספר פעמים במהלך השהות שלו בפנסיון ומפעם לפעם התגלה ככלב חביב שלא הייתה כל בעיה להתקרב אליו ,לפני שחזר הביתה לקלי תדרכתי אותה לבצע את הפעולות הבאות :
1. לא לאפשר לכלב לישון על המיטה אלה למרגלותיה.
2. בכל פגישה עם הכלב בין עם ל – 5 דקות ואו ל – 8 שעות התבקשה קלי להתעלם מקפיצות השמחה של הכלב ואף לא ליצור עמו קשר עין עד לרגע בו הכלב נרגע והולך לפינתו הקבוע בבית , רק אז היה עליה לקרוא לכלב ואף לתגמל אותו בליטוף קל ו/או בחטיף טעים.
3. בכל פעם שהכלב שמע רעש ונבח ואו נבח וניסה להתנפל על בני אדם ברחוב היה על קלי לעצור ובקול מרגיע להודות לכלב להרגיע אותו ומיד להמשיך בדרכם תוך כדי התעלמות מהנביחות. דבר זה היה קשה מאד לביצוע שכן הרגליה הקודמים של קלי היו לעצור בפחד לצעוק על הכלב תוך כדי התנצלות בפני העוברים ושבים המפוחדים.
בשלב הזה התלוויתי לקלי ולכלב בטיוליהם עד שלמדה ליישם את פעולות ההרגעה והעידוד של הכלב.
תוך חודש ימים מחזרתו של הכלב מהפנסיון דיווחה לי קלי שהמצב השתפר ללא הכר והכלב הרבה יותר רגוע ,

חברים שוב באים לבקר והטיול היומי הפך לפתע לטיול מהנה, פשוט הורדנו מהכלב את נטל המנהיגות על קלי.

עוד מאמרים בנושא

המטרה: צמצום התרבות אוכלוסיית הכלבים המשוטטים בישראל בדגש על הפריפריה ובפרט בחברה הבדואית
איך בוחרים את סוג המזון המתאים לכלב? מה מותר ומה אסור לו לאכול?