קטן או גדול: איזה כלב מתאים לכם?

מעוניינים לאמץ כלב ועכשיו מתלבטים רק לגבי גודלו? רוצים כלב גדול וחזק אך הילדים מבקשים גור קטן ומתוק? למעשה, יש מספר דרכים שיעזרו לכם להחליט מהו גודלו של הכלב המתאים להצטרף למשפחה שלכם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כשעידית ואסף הגיעו להחלטה שהם מעוניינים לאמץ כלב, צצה בעיה לא צפויה: הגודל. בביתם התרוצצה לה כבר כלבה קטנטנה, שובבה ומפונקת, ועידית חלמה לצרף לה גור קטן וחינני כדי שיחד יוכלו לשחק בחופשיות מבלי לדרוס האחד את השני. אסף, לעומת זאת, חלם עוד משחר ילדותו על כלב ענק, עצום מימדים, שאפשר יהיה ללטף אותו מבלי להתכופף. לאמץ גם וגם, בנוסף לכלבה שכבר יש להם בבית, כבר היה עבורם יותר מדי, ולכן הם המשיכו לדון ולדון ולדון בנושא, כשאף אחד מהם אינו מוכן לוותר על חלומו. אז מה עושים?

קראו עוד: איך מתאמנים עם הכלב?

למעשה, אצל כלבים, הגודל כן קובע. כיצד תדעו האם מתאים לכם לאמץ כלב גדול או קטן? ריכזנו עבורכם שישה קריטריונים שיעזרו לכם להחליט:

מקום מגורים: ככלל, כלב גדול דורש שטח גדול יותר, וכלב קטן, בהתאמה, קטן. הרי לא ייתכן שתכניסו דני ענק לדירת חדר קטנטנה וצפופה, נכון? חשוב לזכור שכלב צריך לנוע בחופשיות בחלל מרווח, לקבל מרחב פעילות וחופש תנועה, וכך להתאים את גודל הכלב לגודל החלל הקיים. יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון גם את אופיו: באם מדובר בכלב קטן אך נמרץ, כזה שאוהב לרוץ, לקפוץ ולהשתולל בחלל- כנראה שגם לו לא תתאים דירת החדר הקטנה.

הוצאה כספית: כלב גדול דורש מיטה גדולה יותר, כלי אוכל ושתייה גדולים יותר, וכמובן צורך יותר מזון. לכן כדאי לקחת בחשבון את ההוצאה הכספית, ולזכור שככל שהחפצים שלו גדולים יותר- לרוב הם עולים בהתאם. אגב, זה נכון גם לגבי חלק מהטיפולים הווטרינרים.

ייעוד: האם הכלב הוא לחלוטין כלב שעשוע משפחתי, או שאתם מייעדים לו תפקיד נוסף? באם אתם מעוניינים שהכלב החדש ישמש גם ככלב שמירה בחצר, למשל, מומלץ באופן טבעי לאמץ דווקא כלב גדול. פינצ'ר אולי ינבח הרבה על כל מי שיעבור מחוץ לגינה, אבל כנראה שלא ירתיע את מי שאינכם מעוניינים שייכנס. לעומת זאת, כלב קטן וחביב שאוהב להתפנק, יתאים בדיוק כדי להפיג את בדידותה של סבתא שמחפשת לאמץ לה חבר על ארבע.

ילדים: יש לכם ילדים במשפחה? מתכננים ילדים בקרוב? מעבר לאופיו, שימו לב כמובן גם לגודלו של הכלב: כלב גדול וחזק, למשל, יקשה על הילדים הקטנים להוציאו לטיול מסביב לשכונה וידרוש השגחה תמידית שלכם – לפחות עד שהילד יגדל מספיק כדי להסתדר לבדו. אפשרות נוספת, כמובן, היא לאלף את הכלב ללכת בצמוד אל הילד, ולא לרוץ – גם אם הוא בדיוק רואה חתול. אגב, ילדים גדולים יותר אוהבים דווקא לשחק עם הכלבים הגדולים, להתרפק ולהסתתר בין רגליהם. הכל תלוי בגיל ובגודל הילד עצמו.

בריאות: כלבים גדולים חשופים יותר לבעיות בריאותיות שונות, כגון היפוך קיבה, היגרומה, או מחלת אגן תורשית. כלבים קטנים, לעומת זאת, סובלים יותר מהקור בעונת החורף.

תוחלת חיים: לרוב, הכלבים הקטנים חיים יותר שנים מאשר הכלבים הגדולים.

חשוב לזכור כי כך או כך, הן הכלבים הגדולים והן הכלבים הקטנים דורשים טיפול, אהבה ומסירות במידה שווה. גם כלב גדול זקוק לפינוקים, וגם כלב קטן דורש עבודה רבה.

ומה עלה בגורלם של עידית ואסף? הם התאהבו באופן מפתיע בגור שלקחו לאמנה, והחליטו לאמץ אותו- גור קטן וחביב, שיגדל להיות עצום מימדים.

עוד מאמרים בנושא

לזהות מתי לקחת את הכלב או החתול שלך למרפאה של הוטרינר, במיוחד במהלך סופי השבוע או הלילה, יכולה להיות החלטה לא פשוטה.