על זיווג, הריון והמלטה: כל מה שצריך לדעת על רבייה בכלבים

מזל טוב, החלטתם להרחיב את המשפחה ולמצוא זיווג לכלב או לכלבה שלכם. איך מוצאים את האביר על ארבעת הרגליים המתאים ומה עושים בזמן ההמלטה? כל מה שצריך לדעת על זיווג, הריון והמלטה של כלבים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
זיווג כלבים

עבור כלבים גזעיים נהוג לחפש בן זוג גזעי, שעבר מספר תחרויות נשפט והוכר ככלב התואם את התקן

טרם היציאה לחיפוש האביר על ארבעת הרגליים חשוב להפנים כי האחריות למציאת בית לגורים היא עלינו – הבעלים. מציאת בית חם לגורים הצעירים תלויה במצב הבריאותי , הגנטיקה שנושאים עימם וכמובן המראה החיצוני שלהם. אבל לפני הגורים, מה עלינו לוודא טרם הזיווג?

למה צריכים להשים לב בזיווג כלבים ?

בן זוג מתאים.  הכול מתחיל מהזיווג ה"מושלם". עבור כלבים גזעיים נהוג לחפש בן זוג גזעי, שעבר מספר תחרויות נשפט והוכר ככלב התואם את התקן ואף מצטיין בו. כמובן עדיף זכר בעל עבר מוכח של פוריות "שיודע לעשות את המלאכה ", אך גם כלב צעיר מעל גיל שנה יתאים. ולא לשכוח הסכם זיווג בין כלבים

בכלבים שאינם גזעיים די קשה לצפות את התוצאה של צבע ומבנה הגורים ובכל זאת אפשר להשתמש בדמיון וליצור זיווג שייתן גורים יפים מספיק על מנת שימצאו בתים בקלות. השתדלו להתאים לפחות את הגודל הפיזי של הכלבים, דהיינו לכלבה קטנה יש למצוא זכר בגודל דומה על מנת למנוע בעיות בהמלטה (גורים גדולים מדי לכלבה קטנה מדי).

גנטיקה טובה. מומלץ לוודא כי לשני הכלבים אין מחלות תורשתיות ידועות כמו מחלת אגן תורשתית, אשך טמיר בזכר (חד אשך), מנשך פגום וכי אינו סובל מבעיות התנהגות כמו תוקפנות או נשכנות העלולות לעבור בתורשה .

חיסונים. חשוב לבדוק כי שני בני הזוג עברו את כל החיסונים הנדרשים, היוועצו עם הווטרינר שלכם לגבי החיסונים לפני האירוע. אם אתם מתגוררים באזור אשדוד וזקוקים לוטרינר באשדוד, בחרו אחד מכאן. כמו כן, רצוי לחסן את הכלבה לפני קבלת הווסת, על מנת להעלות את רמת הנוגדנים בדמה למחלות כמו פרוו וכלבלבת ולהקנות לגורים הגנה מרבית בתקופה הראשונית (לא רצוי לחסן במשך ההריון מחשש לתגובות לא רצויות). בנוסף, מומלץ להקפיד על טיפול נגד תולעים לפני המפגש, כשאי להמשיך את הטיפול אצל הכלבה גם במשך ההריון, משום שתולעים נודדות עלולות להדביק את הגורים עוד ברחם האם.

מחזרים אחרים. בתקופת הייחום של הכלבה יש להישמר שבעתיים – כלבות נוטות לברוח בתקופה זאת וכלבים עשויים לחדור כל גדר או חומה בניסיונם להגיע למשאת נפשם. מומלץ לשמור את הכלבה בבית עם תחתוני ייחום למניעת דימום ברחבי הבית, ולטייל איתה רק עם רצועה (רצוי לא לשחרר אותה בכדי להימנע מכלבים מטרידים). זכרו, כלבה יכולה להזדווג עם מספר כלבים במשך תקופה של מספר ימים (9) ולהיות מופרית מכל אחד מהם. במקרה של הריון לא רצוי ניתן לתת זריקת הפלה אצל הווטרינר 10- 14 יום לאחר הזיווג או לעקר את הכלבה.

כיצד נקבע את זמן הזיווג הנכון ומתי הכלבה יכולה להיכנס להריון?

* ימים נכונים – היום ה- 9 והיום ה-11 הם הימים המתאימים לזיווג. סופרים את יום הדימום הראשון כיום 0 ומפגישים את הנקבה עם הזכר בימים המתאימים. שני זיווגים בדרך כלל יספיקו לכניסה מהירה להריון.

* משטח ואגינלי – מומלץ לערוך בדיקת משטח פות אחת ליומיים החל מיום ה- 0 (יום הופעת הדימום הראשון) אצל הווטרינר. במשך הייחום חלים שינויים טיפוסיים במבנה ובסוג התאים הנקצרים מדופן הפות, בעזרת הבדיקה, יוכל הווטרינר לקבוע את יום שיא הפרשת הורמון ה – LH (ההורמון האחראי על הפרשן הורמון האסטרוגן בכלבות) באופן וודאי. יום זה הוא היום הפורה ביותר להפריה חד פעמית. מומלץ לחזור על זיווג זה יומיים אחר כך להגברת סיכויי ההריון.

* בדיקה סרולוגית – ניתן לקבוע את רמות ה- LH על ידי בדיקה סרולוגית שתעשה יומיומית החל מיום השלישי לתחילת הדימום.

* בדיקת אולטרסאונד – ניתן לקבוע במדויק את יום הביוץ בעזרת מכשיר אולטראסאונד. תזמון הפריה אופטימלי צריך להיות יומיים לפני הביוץ.

* אינטואיציה נשית – תנו לכלבה לקבוע (!) הפגישו את הזכר והנקבה כל יומיים למשך 20 דקות, עד היום בו הכלבה תתרצה ותעמוד לזכר. זיווג שני יומיים לאחר מכן. לאחר קביעת היום הנכון יש להפגיש את הזכר והנקבה יחד רצוי בביתו של הזכר, אך גם מקום אחר יתאים.

יש זיווג, מה עושים עכשיו?

לרוב הכלבים אינם זקוקים לעזרה או הנחיה והם יעשו את הפעולה באופן עצמאי. כלבים צעירים לעיתים יזדקקו לעזרה בכיוון. הסימן הכי נכון לכלבה מוכנה היא נכונות לעמוד לזכר. ברוב המקרים כלבה מסרבת לזכר בגלל תזמון לקוי, בדרך כלל מוקדם מדי. ישנם מספר גזעים שבהם משתמשים בהזרעה מלאכותית (בולדוג , גזעים ננסיים ) וכן במקרים של כלבות סרבניות. לפעמים אף מייבאים זרע מוקפא של זכר יוצא דופן בתכונותיו החיוביות.

הכלבה בהריון, למה לצפות?

הריון בכלבה נמשך בממוצע 63 יום (55-66 יום מיום הזיווג) כאשר משך ההריון מיום הפרשת השיא של הורמון ה- LH הוא בדיוק 65 יום. את בדיקות ההריון ניתן לבצע לאחר 21 יום. הבדיקה נעשית באופן ידני, בה הווטרינר מרגיש את הוולדות כשרשרת נפיחויות לאורך הרחם. ביום ה- 28-30 להריון ניתן לצפות לראשונה בפעימות לב הגורים באולטראסאונד. את מספר הגורים לא תוכלו לקבוע באופן מדויק, אך ככלל לגזעים קטנים שגרים קטנים (2- 4) ולגזעים גדולים שגרים גדולים (2-13).

מאמצע ההריון (לאחר חודש) , שלב בו התפתחות הגורים מואצת, יש להגדיל את הזנת הכלבה ב- 50%. היות ונפח הקיבה מוגבל על ידי הגורים בחלל הבטן, יש לעבור בהדרגה למזון מרוכז יותר (לכלבי עבודה למשל ) ולמספר האכלות רב יותר ביום.

זכרו, לכלבות אין בלות והן ממשיכות להתייחם עד יומם האחרון. כלבה יכולה להתעבר פעמיים בשנה (כל ייחום ), אך מומלץ לעשות הפסקות כל שני הריונות לתת לגוף הכלבה מספיק זמן להתאושש מההריון ותקופת ההנקה המצריכות מאמץ גופני.

המלטה הגיעה – כיצד להיערך?

הסימנים המוקדמים להמלטה יכלו כשבוע לפני ההמלטה, העטינים בדרך כלל מלאים בחלב והכלבה מתנהלת בכבדות. 6-36 שעות לפני האירוע תחל הכלבה לחפש מקום מסתור בכדי לבנות "קן". היא בדרך כלל תחדל לאכול, תראה סימני אי נוחות ולעיתים תסבול מרעידות והקאות. כמו כן, 24 שעות טרם ההמלטה תחל גופה ירידה בטמפרטורה ב- 1.1 מעלות וכן הפרשה זהובה שקופה מהבושת המוגדלת.

רצוי להכין לכלבה מקום נוח ומוגן להמליט בו – חדר מבודד, קופסת קרטון גדולה או כל מקום שיהיה מוכר לכלבה ושבו היא תרגיש בנוח, אחרת היא עשויה לבחור את המקום באופן עצמאי וזה עלול להיות ארון הבגדים שלכם. המקום הראוי להמלטה מצריך אפשרות גישה לגורים לאחר ההמלטה.

המלטה בכלבים – איך זה מתבצע?

שלב ההמלטה עצמו יכול להגיע במהירות וללא כל אזהרה מוקדמת – שרשרת של התכווצויות בטניות והגור הראשון בחוץ (יכול ארוך עד כ- 30 דקות). עם תחילת הלידה, ייצא הגור בשק השפיר אותו הכלבה אחראית לפתוח. בעזרת ליקוקים ואכילת השיליה תחשוף הכלבה את הגור ובעזרת ליקוקים נוספים תמריץ את נשימתו. מספר דקות לאחר מכן תיפלט השליה עצמה (גוש בשרני דמי טובל בהפרשה ירוקה) וגם אותה תאכל הכלבה. הכלבה תטפל בגור עד סדרת ההתכווצויות הבאה ועד יציאת הגור הבא. הגורים יכולים להגיח בהפרש של כמה דקות ועד שעתיים בין גור אחד לשני.

עוד מאמרים בנושא

מהי דלקת מון השן זיהוי ודרכי טיפול