פחוסי חרטום

כלבים שפניהם פחוסים עלולים לשלם מחיר כבד על מראם המיוחד - אם ברשותכם בוקסר, בולדוג, פקינז, שי-צו, פאג ודומיהם, או חשבתם לרכוש כזה - המאמר הזה בשבילכם.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

פחוסי חרטום

הסתכלו על בוקסרים, בולדוגים, פקינזים, שי-צו, פאג – לכולם חרטום פחוס כאילו מישהו חלילה נתן להם בוקס בחלק העליון של הפנים ושיטח אותו.
גזעים אלו הוכלאו במכוון לקבלת לסת תחתונה נורמלית, בפרופורציה למידת גופם, ואילו לסת עליונה קצרה יותר.
המונח הלטיני לכלבים מהגזעים האלו הוא "ברכיצפלים". ברכי=קצר, צפלי=ראש, או בקיצור ראש קצר. למרות שמראם מלבב, המחיר שהם עלולים לשלם על העיוות האנטומי הזה, עלול להיות גבוה.
מבנה דרכי הנשימה בגזעים הברכיצפלים גורם לירידה ביכולת שלהם לשאוף אויר, ולכן הכלבים הללו נוטים לסבול מ"סינדרום הנשימה של כלבים ברכיצפלים". למרות שהעיוותים האנטומיים קיימים כבר בלידה, הסימנים הקליניים מופיעים לרוב רק אחרי גיל 3. המחלה פרוגרסיבית בגלל שבית הבליעה וקנה הנשימה הולכים ונחלשים מהמאמץ התמידי של נשימה מול התנגדות, והם עלולים להתמוטט.
נקדים ונאמר שרוב הכלבים הברכיצפלים אינם לוקים בסינדרום הזה ובודאי שלא בו זמנית בכל שלושת מרכיביו העיקריים שיפורטו להלן. אלא שחשוב, לבעלי הגזעים הללו, להיות מודעים לסינדרום ולסימניו על מנת להביא את הכלב לבדיקה וטיפול ברגע שמופיעה בעיה.
העיוותים המבניים העיקריים הגורמים לסינדרום הם נחיריים מוצרים, חך רך מוארך, ושקים גרוניים הפוכים.

נחיריים מוצרים: כשהנחיריים צרים עד כדי הפרעה לזרימת האויר התקינה דרכם, הכלב נושם באופן בלעדי דרך הפה, או שהוא משמיע קולות צפצוף בזמן הנשימה.

חך רך מוארך: החך הרך הוא תקרת הפה והגרון, המבדילה בינם ובין חלל האף. במרבית הכלבים הברכיצפלים החך הרך ארוך מדי יחסית לאורך הפה. אם תוספת האורך קצרה, הדבר יתבטא בנחירות, כי הקצה החופשי מתנועע עם האויר בזמן שהכלב נושם. אם תוספת האורך משמעותית, הקצה החופשי עלול לצנוח לתוך פתח קנה הנשימה ולחסום את כניסת האויר לקנה. התופעה נפוצה במיוחד בבולדוגים. בכלבים הסובלים מהתופעה, נביחה מוגזמת או הלחתה רבה עלולות לגרום לבצקת בגרון שעלולה להיות מסכנת חיים.

שקים גרוניים הפוכים: בקנה הנשימה באופן נורמלי קיימים קפלי-רקמה קטנים באיזור מיתרי הקול. בכל הכלבים, הלחץ בריאות יורד בזמן שבית החזה מתרחב, מה שמאפשר כניסת אויר לריאות. כלבים ברכיצפלים נאלצים להתאמץ בכדי למלא את ריאותיהם באויר. המאמץ הנשימתי גורם לירידת לחץ נוספת והשקים הללו עלולים להשאב פנימה בזמן שאיפה ולחסום את קנה הנשימה.

סימנים לסינדרום: בשלושת המקרים, כמו גם בשילוב בינהם, הסימנים דומים: נשימה בפה פתוח, נשימה קולנית, נחירות חזקות בשינה, השתנקויות, פליטת ליחה, ציאנוזיס (כיחלון של הריריות), חוסר עמידות במאמץ גופני, והתעלפות פתאומית קצרה (סינקופה). כל הסימנים הללו מחריפים במזג אויר חם ובכלבים שמנים.

אבחנה: הגזע, הסימנים הקליניים, ובדיקה גופנית מלאה לרוב מספיקים לקביעת אבחנה. במקרים קשים יש לבצע צילומי רנטגן לשלילת מחלות לב וריאה, ולבדוק את הכלב בהרדמה מלאה.

טיפול: מקרים קלים מטופלים באופן שמרני, דהיינו – ללא ניתוח. חשוב לעקוב אחרי הכלב בקפדנות ולהיות ערים לסימני החמרה. חשוב לנתח ברגע שהמצב מחמיר ולא לחכות עד שיעשה חלילה בלתי הפיך. הניתוח בהתאם לבעיה: הרחבת הנחיריים, קיצור החך הרך, או כריתת השקים הגרוניים.

מילה על מכת חום: בגלל כל הבעיות האנטומיות שהוזכרו לעיל הגזעים הברכיצפלים אינם מלחיתים (הלחתה = איבוד חום דרך אידוי מהלשון) בצורה יעילה ולכן חשופים יותר לסכנה של מכת חום מיתר הגזעים.

בעיות מבניות נוספות

עיניים : בגלל המבנה השטוח של ארובות העיניים בכלבים אלו, עינהם בולטות, ועלולות לצאת מחוריהן בקבלת מכה באחורי הראש, אפילו אם המכה אינה חזקה במיוחד.
שיניים : כמו לכל כלב, גם לכלבים ברכיצפלים 42 שיניים בפיהם. אלא שאצלם יש פחות מקום בפה עבורן, והשיניים עולות זו על זו. אוכל הנתפס בין השיניים גורם למחלת חניכיים. ככל שתקפידו לצחצח לכלבכם את השיניים כך תידחו את הצורך בניקוי מקצועי בהרדמה כללית.
עור: לכלבים הברכיצפלים נטיה לדלקות עור בקפלי העור.
המלטות קשות : ראשם הגדול של הגורים יחסית לגופם מקשה על ההמלטה ובהרבה מקרים מצריך ניתוח קיסרי. מומלץ לעקר את הנקבות ולהשאיר את ההרבעות למגדלים מקצועיים.

מה לעשות על מנת להקל על כלבכם ככל שניתן?

הקפידו על תזונה נכונה ומינעו השמנה המחמירה את המצב, המנעו ממצבי תעוקה – חשיפה לחום ופעילות גופנית מאומצת, השתמשו בריתמה במקום בקולר רגיל על מנת להוריד לחץ מקנה הנשימה, ובכל סימן החמרה גשו מיד לוטרינר.
 

עוד מאמרים בנושא

אז איך אתם עם ליקוקים? בעד נגד אוהבים או לא בוא נדבר על הצד הבריאותי