אכיפה חינוכית: מתעללים בבעלי חיים יושעו מבי"ס

בעקבות נתונים המציגים תמונה עגומה בנושא התעללות בבעלי חיים, מחדד משרד החינוך את ההנחיות ומורה על הפעלת תגובה משמעותית כנגד תלמידים לרבות השעיית תלמידים מבית הספר ועד הגשת תלונה במשטרה, אך האם יש בכך די?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מדי יום מגיע אל שולחן משרד החקלאות לפחות מקרה אחד של התעללות בבעלי חיים. כל ארבעה ימים נפתח תיק משפטי בעבירות צער בעלי חיים ומדי שבועיים מוגש כתב אישום לבתי משפט בעבירות נגד בעלי חיים. נתונים אלו מציירים תמונה מדאיגה של אלימות כנגד בעלי חיים המגובה בחשיפות תכופות של מקרי התעללות אכזריים ביותר בבעלי חיים על ידי ילדים. בעוד שבמקרי התעללות בידי מבוגרים מתערבת המשטרה ובתי המשפט, האם במקרי התעללות ילדים בבעלי חיים תוכל מערכת החינוך להביא להפחתה במקרי ההתעללות?

במסגרת ההתמודדות עם התופעה החליט זאת הפעם הראשונה משרד החינוך להפיץ חוזר מנכ"ל, שמנחה מנהלים ומורים כיצד להתמודד עם הפגיעה בבעלי חיים בין כותלי בית הספר.

כידוע, על פי חוק צער בעלי חיים, התעללות ופגיעה בבעלי חיים הן עברות פליליות שעונשן יכול להגיע לעד שלוש שנות מאסר, אולם מה אומר החוק כשמדובר בילדים בגיל בית הספר?

השעיה ודיווח למשטרה

חוזר המנכ"ל שהופץ לפני ימים אחדים קובע כי במקרה קיצוני של פגיעה של תלמיד בבעל חיים תידרש הפעלת תגובה משמעתית, לרבות השעיה של 1-2 ימים מבית הספר ובמקביל לדיווח לעובד סוציאלי או למשטרה. כמו כן, כל מקרה של פגיעה בבעלי חיים ילווה בקיום שיחות עם כלל התלמידים על נסיבות המקרה, דיון בתוצאות הפגיעה והשלכותיה ושילוב הרצאות, התנדבות בקהילה בתוכנית החינוכית.

עו"ד סיון זבולון-נוה, שמשמשת גם כיועצת משפטית לעמותת "משמר בעלי החיים" ומנהלת פורום 'חיות, דין ומשפט' בפורטל Petnet, מציינת כי בפועל המצב מאוד גרוע. לדבריה "רוב המקרים שמגיעים למשטרה בגין התעללות בבעלי חיים נסגרים מטעמי חוסר עניין לציבור או היעדר ראיות, ואילו גם כאשר מגיעים התיקים לבתי המשפט – הם מסתכמים בעונשים מגוחכים כגון קנס, שירות לתועלת הציבור או מתן פיצוי לבעלי החיה שנפגעה".

לטענתה, "היה ראוי שבית המשפט ינהג ביד הרבה יותר קשה במקרים של מתעללים צעירים, שכן מחקרים מראים כי עבריינים רבים החלו את דרכם אל עולם הפשע בהתעללות בבעלי חיים כילדים".

"מרבית התקיפות – מחוץ לביה"ס"

קביעת ההנחיות במסגרת החינוכית נשענת על ההנחה כי התעללות בבעלי חיים עשויה להצביע על מצב נפשי חמור של הפוגע וצריכה להדליק נורה אדומה בקרב הצוות החינוכי. ואכן מחקרים רבים מראים על קשר בין התאכזרות כלפי בעלי חיים לבין אלימות כלפי בני אדם. לעיתים מתברר כי ילד הפוגע בבעלי חיים הוא קרבן להתעללות ובהעדר האפשרות להשיב מלחמה כנגד הפוגע בו, מפנה הילד המתעלל את זעמו כלפי יצורים קטנים וחלשים ממנו ובכך מספק את הצורך בשליטה.

גם משרד החקלאות ופיתוח הכפר במסגרת פעילות האכיפה שלו מקיים מבצעים יזומים לחילוץ והצלה של בעלי חיים שנפלו קורבן להתעללות, אך לדברי עו"ד זבולון-נוה "קשה מאוד לאתר את המתעללים, שכן מרבית המקרים מתרחשים מחוץ לשעות הלימודים ומחוץ לגבולותיה".

עוד מאמרים בנושא