מנטליות הלהקה של הכלב

איך הכלב חושב? (להיכנס לראש של הכלב)
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בטבע זאבים, תנים וכלבי בר חיים בלהקות. הכלבים הבוגרים לוקחים את הגורים (מתחת לגיל ארבעה חודשים) בצוואר ומצמידים אותם לאדמה – כך לומדים הגורים את מקומם ומעמדם בלהקה.
הגור ניגש לכלב בוגר בתנוחה נמוכה ומופנמת כשאוזניו לאחור, הזנב שמוט או מקשקש וילקק את פניו של הכלב הבוגר. אלו סימנים של כבוד וחיבה – לא פחד – אלא כניעה מסוימת שמשדרת "מעמדי נחות משלך". התפקיד של ההתנהגות הזו הוא לשמור על סדר מעמדות ברור שתורם לשלום, יציבות והרמוניה.

הנטייה של כלב בלהקה היא לנסות ולהתקדם למעלה בסולם המעמדות – הסיבה לכך היא שבטבע בשביל לשרוד יש צורך מדי פעם להחליף את מנהיג הלהקה. ישנם גם טובות הנאה כמו המנהיג אוכל ראשון וכולי, למרות זאת רוב חברי הלהקה לומדים מהר מאוד לשלוט באותו יצר שדוחף קדימה מפני שבכל להקה יש רק שני מנהיגים – זכר ונקבה.

הגור יראה את משפחתו החדשה בדיוק כמו את חבריו בלהקה. הוא אינו רוכש ערכי התנהגות של בני אדם אלא ממשיך לנהוג לפי דפוסי ההתנהגות שאתם נולד. למרות זאת יש שטוענים כי הכלב מסוגל להבין עד גבול מסוים, חלקים ממערכת התיקשור של האדם. התוצאה היא מערכת יחסים שהיא לא בין – אנושית ולא בין – כלבית מובהקת – הכלב הופך להיות חבר נאמן ויד ימינו של האדם. אך גם תלוי בו באופן מוחלט. אותה מערכת יחסים מיוחדת יכולה להתרקם בהצלחה רק בתקופת ההתפתחות של הגור בין 7-18 שבועות.

נראה שהכלב הוא חיה מספיק גמישה בשביל להבין את ניסיונות האדם לחקות את התנהגותו, לזהות ולהגיב בצורה שגם אנו וגם הוא נוכל להבין, אבל מניעי התנהגותו ישארו כנראה לתמיד אלו שירש מאבות אבותיו הזאבים.

הרבה אנשים מנסים לזכות באהבת הכלב על ידי מתן חופש לעשות ככל העולה על רוחו בבית. הם מרעיפים על הגור אהבה, חיבוקים ואוכל מפני שהוא כזה קטן וחמוד ומפני שהם רוצים שהוא יגדל להיות חבר שלהם. מחקרים בנושא התנהגות כלבים הראו בבירור שזו אינה הדרך לזכות באהבתו או ידידותו של הגור – להפך התנהגות כזו תפורש ככניעה ורק תחזק את שאיפתו הטבעית של הגור לצעוד למעלה במעלה סולם המעמדות ובהרבה מקרים אף לקרוא תיגר ולנסות להשתלט על מנהיגות המשפחה (הלהקה).

לכן אחד המפתחות החשובים ביותר לגידול מוצלח של הגור – עליך לקחת על עצמך את תפקיד מנהיג הלהקה ולהישאר בתפקיד לכל אורך חייו של כלבך. כמו כן כל שאר בני המשפחה חייבים להבהיר לכלב שמקומם בסולם המעמדות גבוה יותר מזה של הכלב. – מהר מאוד הכלב יקבל את מעמדו ויהיה שמח אתו כל עוד שצרכיו הבסיסיים מסופקים.

יש להבין כי אין דמוקרטיה בעולם הכלבים – הפשטות היא או שאני מוביל ואתה אחרי או שאתה מוביל ואני אחריך (באש ובמים). כשהגור מביא אליך צעצוע ונובח הוא מצווה עליך בחן שתזרוק אותו – כשאתה עושה זאת אתה מחזק את מעמדו כמנהיג. כשאתה מבקש מהכלב לשבת אתה לוקח את תפקיד המנהיג. החיבה שלנו כלפי הכלב וקבלתו כחלק מן המשפחה / להקה הוא הדבר החשוב ביותר עבור הגור – הוא יעשה הכל על מנת שאנחנו המנהיגים נהיה מרוצים. – כך גם הוא יהיה מאושר.

חשוב להוסיף כי לכלבים ישנם צרכים חברתיים יום – יומיים ברורים במסגרת הלהקה / משפחה – הם זקוקים לחיבה ותשומת לב רבה – כמו גם לחיי שותפות עם חברי הלהקה. אם מתעלמים מהצרכים האלו הכלב יהפוך מתוסכל ועלול להתחיל בפעילות הרסנית, נביחות רבות חפירות וכולי – מיותר לציין כי בטבע לא רואים סוגים כאלו של התנהגות.

אנשים וכלבים חיים ביחד באהבה כבר מאות בשנים, למרות זאת ברור כי התקשורת בינינו לוקה בהמון מקרים – אני מציע שכדאי שננסה לתקשר כמו שהכלבים חושבים. הכלבים כאמור הם יצורים חברתיים שחיים צדים ומגדלים את צאצאיהם בשותפות במסגרת הלהקה. בחייהם עם אנשים הם מביאים אתם את אותם עקרונות אל הבית שלנו – הם מאמצים אותנו ורואים בנו כחברים בלהקה (ולא ההפך כפי שנהוג לחשוב – "הוא חושב שהוא בן אדם") – כלבים הם חיות בעלי יכולת הסתגלות מדהימה שלומדים במהירות לתקשר ואף נקשרים אלינו ומפתחים תלות וחיבה.
 

עוד מאמרים בנושא