שעלת – לחסן או לא

שעלת הינה מחלת נשימה מדבקת בכלבים, הנמשכת בין מספר ימים למספר שבועות ומאופיינת על ידי התקפי שיעול קשים.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

שעלת נגרמת על ידי תשלובת של חיידקים ווירוסים. אלה מועברים בין כלב לכלב על ידי הפרשות ממערכת הנשימה. תשלובת החיידקים והוירוסים גורמת לנזק לריסים העדינים המדפנים את מערכת הנשימה העליונה. (ריסים אלה מופקדים באופן רגיל על הגנת מערכת הנשימה מפני גורמי מחלה שונים).
שעלת הינה מחלה ממושכת. רוב הכלבים מחלימים תוך כ – 14 ימים, אך במקרים מסויימים המחלה עלולה להימשך שבועות רבים.
כלבים ששהו בכלביות צפופות, בפנסיונים לחיות מחמד או שהשתתפו בתצוגות כלבים חשופים ביותר למחלת השעלת – אם כי גם ברדתכם לפארק עם כלבכם – הוא חשוף למחלה במפגש עם כלבי השכונה.
הסימן הקליני האופייני ביותר של המחלה הינו שיעול יבש וטורדני. לעיתים נדמה כאילו הכלב בלע גוף זר כלשהוא ושהוא נישנק ומנסה להקיא אותו. במקרים מסויימים – בנוסף לשיעול ניתן להבחין בהפרשה מוגלתית מנחיריים ובדלקת עיניים. במקרים קשים במיוחד, בחיות צעירות ולא מחוסנות, ייתכנו סיבוכים של השעלת המובילים לדלקת ריאות ובאופן נדיר אף למוות.
הטיפול בשעלת הינו לרוב ממושך וכולל טיפול תומך (מנוחה במקום חם, יבש ומוגן בפני רוח), תרופות להקלה בשיעול וטיפול אנטיביוטי מתאים.

ניתן למנוע את מחלת השעלת על ידי חיסון. את תרכיב החיסון מטפטפים בעדינות לתוך
נחירי הכלב. מומלץ מאד לחסן מדי שנה בשנה כלבים העתידים לשהות בכלביות או פנסיונים, להשתתף בתצוגות או כלבים שנשלחו להסגר וכן כלבים שמבלים הרבה בפארקים ונפגשים עם אוכלוסית כלבים גדולה.

עוד מאמרים בנושא

כלבים הינם מיוחדים בכך שאין להם מחזור רבייה רציף כמו אצל שאר בעלי החיים
תיקון חוק לפקודת הכלב מאפשר לכלבים מחוסנים להישאר בבידוד ביתי