לנתח

סרטן השד פוגע לא רק בנשים . זוהי מחלה נפוצה מאוד אצל כלבות וחתולות. כ - 25% מן הגידולים הפוגעים בהן מופיעים במערכת ההנקה והפטמות .
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

המחלה אינה מדבקת , אך מצריכה כמובן טיפול רפואי.
מחלת סרטן העטינים מופיעה בעיקר בגיל מבוגר , סביב הפטמות הקדמיות והאחוריות . כבר בשלב מוקדם יחסית אפשר על ידי מישוש קל לחוש בגבשושיות קטנות באזור זה של גוף החיה , וזהו הזמן להביאה אל הרופא . לאחר ייחום יש סבירות גבוהה לגידול יתר של הסרטן
עשה לך מנהג בכל חיסון שנתי לכלבת דרוש מהרופא לבדוק את העטינים של החיה שלך.
יש מספר דרכים היכולות לסייע במניעת זירוז הסרטן : זריקות למניעת ייחום אם ניתנות חודשיים לפני הייחום המשוער ( על כך חלוקות הדעות ) , עיקור כלבה כולל הוצאת השחלות . השיקול לגבי ביצוע ניתוח ו/או זריקה נתון בידי הבעלים , כאשר הרופא מפרט את היתרונות והחסרונות . בגדול אפשר לומר כי ניתוח אפשר תמיד לעשות וזה בלתי הפיך , ואילו זריקה למניעת ייחום זהו הליך הפיך עם כל המשתמע מזה .
במצבים חמורים של סרטן העטין כלומר גודלו מגיע לגודל של שזיף ואף יותר , יש שלב שבו ישנה הפרשה מן העטין הפגוע כאן יש להחליט על ניתוח סרטן העטין.
במקרה שהבעלים התמהמהו והכלבה כבר חולה , סובלת מחום גבוה ומפסיקה לאכול ולשתות . זהו כבר שלב מאוחר למדי , משום שאז צריך קודם כל לטפל בדלקת ורק אחרי שהדלקת תיעלם אפשר לבצע את הניתוח , שמשמעו הרחקה טוטלית של כל הרקמות הנגועות , עליך לזכור כי אנו לא עוסקים בתורת המדעים המדויקים , אלא ברפואה כאשר הידע המצטבר והניסיון יש להם חשיבות בשיקול הדעת ועזרה לבעל החיה להחליט.
כיוון שסרטן העטין פוגע בעיקר בחיות מבוגרות , נתקלתי פעמים רבות בבעלים הטוענים בחשש כי : " הכלבה כל כך מבוגרת , ולכן אני חושש לנתחה . אני מפחד שלא תתעורר מן הניתוח " לאמונה זו , לדעתי , אין כל ביסוס במציאות . גם נשים מבוגרות עוברות ניתוחים והרפואה הוטרינרית יודעת להתמודד במצבים האלה בצורה מוצלחת ביותר ולכן אין כל סיבה שלא לנתח חיות מבוגרות. גם החששות הקשורות להרדמה אינן כיום סיבה טובה לוותר על ניתוחים חיוניים אלה משום שהשימוש הנרחב בהרדמה ברפואה הוטרינרית הוא טוב ויעיל בהחלט.
לא מכבר הגיעה אלי כלבה בת 16 שנה נישאת בזרועותיה של גבירתה הבוכיה והמודאגת . הכלבה הייתה ידידתה הנאמנה מזה שנים רבות ועתה מצבה בכי רע . גידולים סרטניים צצו על ביטנה ומחשש דחתה את בואה למרפאה הוטרינרית שבוע רודף שבוע , יום רודף יום והכל כדי לדחות את רוע הגזירה. הגברת חששה שאם תנותח הכלבה , היא לא תזכה לראותה שוב בחיים. והיא טוענת כי ככה אומרים לה.
הנחתי ברשותה את הכלבה על שולחן הבדיקות , בדיקה קלינית הראתה כי הכלבה במצב גופני טוב , היא אוכלת ושותה , אלא שהיא סובלת מסרטן עטין מתקדם ביותר והגידולים היו גדולים למדי , לאחר צילום רנטגן ובדיקות דם שוכנעתי כי יש מקום לניתוח . הגברת טענה כל הזמן : " הכלבה זקנה מדי " "והייתי רוצה לתת לה לחיות את שארית חייה ולא שתמות בניתוח "
נאלצתי לפתוח בפעולת שכנוע ארוכה ומאומצת , כאשר החלטה הסופית נתונה לבעלים ואכן הצלחתי . ובכל אופן ביקשתי מהבעלים לחשוב עוד שבועיים ובינתיים הכלבה קיבלה טיפול תרופתי נגד זיהום. ולהפתעתי הבעלים החליטו כי הם באים לניתוח , נעשתה כריתה מוחלטת של כל רקמות העטין , לאחר הניתוח הכלבה אושפזה . ומאז הניתוח עבר זמן רב והבעלים ממש מאושרים שהצליחו להאריך את ימי הכלבה הנאמנה שלהם.
 

עוד מאמרים בנושא

החורף חזר, כולל הרוח, הגשם והרעמים, והכלבים שלנו לא תמיד מתמודדים היטב עם המצב.
מחלות בבלוטת ערמונית פוגעת לרוב גזעים מסוימים הנמצאים בחצי השני לחייהם וכלבים שאינם מסורסים.