ריח רע מהפה – למה זה קורה?

בביקור שגרתי במרפאה התלוננו בני משפחת שביט: אנו מאוד רוצים לנשק את סימבה ולתת לה ללקק לנו את הפנים כפי שהיא אוהבת, אבל בזמן האחרון יש לה ריח רע מהפה. מה עושים?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

גם לחיות יש שיניים

ריח רע מהפה אינו כורח שיש להתרגל אליו כשחיים עם חיות, כי אם תופעה שיש להלחם בה. זהו אחד הסימנים הראשונים להצטברות רובד (פלאק) על פני השיניים.

מחלות חניכיים הן מן המחלות הנפוצות ביותר בכלבים מעל גיל שנתיים. הבעיה מתחילה כשפלאק – שכבה רכה ועשירה בחיידקים – מצטבר על השיניים. שכבת הפלאק לאורך זמן הופכת לאבן שן. לחץ האבן על החניכיים בשילוב עם הזיהום גורם לדלקת בחניכיים ובשורשי השיניים. במקרים מסוימים החיידקים עלולים להכנס לזרם הדם ולעודד התפתחות של מחלות כבד, לב, וכליה.

הסימנים למחלת חניכיים הם ריח רע מהפה, רגישות למגע בפה, דימום מהחניכיים, אדמומיות, נפיחות או נסיגה של החניכיים, אבן שן, שיניים מתנדנדות, חוסר שיניים (שיניים שנשרו), וקשיי לעיסה; כשהחיה הסובלת מהמחלה עלולה להכנס למעין מעגל סגור: היא מתקשה ללעוס על הצד הפגוע יותר, ולכן לועסת רק בצידו השני של הפה, הצד הפגוע לא משתפשף ועוד פלאק נבנה, המחלה מחריפה, הכאב מתגבר, החיה לועסת בצד הפגוע עוד פחות, וחוזר חלילה.

אז איך למעשה נלחמים בתופעה של ריח רע מהפה?

ראשית, קחו את כלבכם/חתולכם לבדיקה מקיפה על ידי הוטרינר הכוללת הדרכה לגבי צחצוח שיניים. אם כבר יש הצטברות של אבן שן, הוטרינר ימליץ על ניקוי שיניים. זהו ניקוי דומה לזה שאנו עוברים אצל שיננית, אלא שבחיות הוא נעשה בהרדמה מלאה, עם מכונת הרדמה וצינור בקנה הנשימה, לבל תשאף החיה את הנוזלים המזוהמים לתוך הריאות. רק ניקוי מקצועי יכול להסיר אבן שן מעל ומתחת לקו החניכיים, ולעודד החלמת חניכיים חולים.

במקביל, וודאו שהרגלי התזונה של חיית המחמד שלכם נכונים – העדיפו מזון מסחרי יבש מסוג משובח, הגישו אותו פעם עד פעמיים ביום (בחיה בוגרת), וסלקו את השאריות אחרי כעשרים דקות גם אם כלבכם/חתולכם לא גמר לאכול, כדי למנוע ממנו לנשנש ולאפשר לרוק לנקות את חלל הפה. ריח רע מהפה בגדול מעיד על חוסר היגיינה ולכן היתקלות בתופעה הנ"ל, עלולה להדליק לכולנו נורה אדומה.

איך צחצוח שיניים משפיע על ריח רע מהפה ועל כל המשתמע מכך?

הדרך היעילה ביותר להסרת הפלאק מתחת לקו החניכיים בטרם הוא הופך לאבן שן, הינה לצחצח לחיה שלכם את השיניים באופן יומיומי. לא הרבה חתולים יתנו לכם לצחצח להם את השיניים, אך כמעט כל הכלבים יתרגלו לכך ולא במאמץ רב.

1.קנו מברשת שיניים קטנה ורכה במיוחד (מברשת תינוקות או מברשת מיוחדת לחיות).

2.קנו אצל הוטרינר משחת שיניים מיוחדת לחיות, כזו שטעמה ערב לחיכן (טעם עוף, למשל), ושמותר לחיות לבלוע אותה.

3.בחרו זמן נוח לצחצוח בו גם אתם וגם הכלב רגועים.

4.בימים הראשונים החזיקו בעדינות את הכלב באופן הרגיל בו אתם מחזיקים אותו, לטפו אותו סביב פיו, הכניסו אצבע אחת לפיו ושפשפו את שיניו בקו החניכיים למשך מספר שניות. מיד בתום הפעולה תנו לו צ'ופר (ביסקויט, נקניק) והרבה שיבוח מילולי.

5.מיום ליום הגדילו את משך הזמן שאתם משפשפים את שיניו.

6.שימו מעט משחת שיניים על האצבע שלכם ותנו לכלבכם להריח וללקק.

7.שפשפו את שיניו עם מעט משחה. התחילו משניות ספורות בכל צד והגדילו את משך הזמן בהדרגה.

8.כעת שפשפו את שיניו עם מברשת ומשחה החל משניות ספורות ועד לשלושים שניות בכל צד.

9.התקדמו לאט ובהדרגה, הפסיקו ברגע שכלבכם מגיב באי נוחות. על פעולת צחצוח השיניים להיות קצרה ונעימה כך שתוכל להיות יום יומית. זכרו לתת צ'ופר בסוף הצחצוח.

10.אחרי מספר שבועות תוכלו להגיע לכך שכלבכם יחכה בקוצר רוח לפעולת הצחצוח (ולצ'ופר שבעקבותיה) כשיראה אתכם שולפים את המברשת והמשחה.

חשוב להקדים את כל התהליך הזה בבדיקה אצל הוטרינר, שיקבע אם כלבכם זקוק להסרת אבן בהרדמה, ואולי אף לטיפול אנטיביוטי לדלקת חניכיים. אל תנסו לצחצח את שיניו של כלבכם אם הוא סובל מדלקת חניכיים, כל ההדרגתיות והצ'ופרים בעולם לא ישכנעו אותו לשבת בשקט כשכואב לו. הוא עלול לנשוך אתכם, וזה לא יהיה בהדרגה… כפי שציינו קודם לכן, ריח רע מהפה מצביע על דבר מה לא תקין שמתרחש בחלל הפה של חיית המחמד שלכם ולכן אין להקל בכך ראש.

מקווה שהצלחתי לענות לכם על כל אותן שאלות שהטרידו אתכם. ניפגש בפעם הבאה!

עוד מאמרים בנושא

התאמת אוכל לכלב זו ההחלטה הכי חשובה שתקבלו עבורו לכן אתם חייבים לקרוא את המאמר הבא
התאמת אוכל לכלב זו ההחלטה הכי חשובה שתקבלו עבורו לכן אתם חייבים לקרוא את המאמר הבא
האם מזון ללא דגנים עדיף? למה לא צריך לרוץ לקנות מזון רפואי לכלב הסובל מאלרגיות?