6 התנהגויות בעייתיות של כלבים והדרכים להתמודד איתן

ממש כמו בני אדם, כך גם בכל הנוגע להתנהגותם של כלבים- הכל מתחיל בחינוך: מה לעשות כאשר הכלב לועס חפצים שונים בבית ואיך ניתן למנוע חרדת נטישה? כל המידע בכתבה הבאה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

 

1. חפירה

רוב בעלי הכלבים שבניכם יזדהו עם העובדה הבאה: כלבים אוהבים לחפור. בין אם בחצר האחורית, בחוף הים או בגינה הציבורית, אין ספר שחפירה היא בילוי מועדף על ההולכים על ארבע. אם אתם רוצים לשמור על הצמחים שטיפחתם בחצר, אמנו את הכלב שלכם להפסיק עם הפעילות הבעייתית. אם אתם תופסים אותו, אמרו לא בתקיפות והסיחו את דעתו עם צעצוע. למרות זאת, אם תחליטו לגעור בו לאחר הפעולה, הדבר לא יניב כל תועלת. כדי למגר את ההרגל, היו עקביים אתו והקפידו להעיר כאשר הוא בשיאה של פעולת החפירה ולא לאחר מכן. 
תוכלו להציב ארגז חול קטן בחצר, כדי שבן המשפחה השעיר יוכל לבצע את הפעילות המהנה בשטח מוגדר, וכך לא יפגע בצמחים אותם אתם מגדלים בגינה. תוכלו לקבור בארגז חלק מהצעצועים האהובים עליו, כדי שיתפתה לחפור דווקא שם. 

 

2. לעיסת חפצים

כלבים, ובמיוחד גורים, אוהבים לחקור את העולם דרך הפה שלהם. לעיסת חפצים שונים מהווה אמנם פעולה מרגיעה עבור ההולך על ארבע, אך זוג נעליים אהובות שנהרסו בעקבותיה, עלול להיות מפח נפש עבורכם. מעבר לכך, לעיסת חפצים שונים עלולה לסכן את בריאות הכלב ואף להביא לחסימת מעיים. 

שברו את ההרגל המגונה מוקדם ככל הניתן. החליפו את לעיסת החפצים של בני הבית, בצעצועים. כאשר חיית המחמד שלכם מתפתה לקחת זוג נעליים אהובות או חולצה מועדפת ואתם תופסים אותה, אמרו "לא" בתקיפות, והחליפו את האובייקט עם צעצוע מועדף. בנוסף, כאשר הכלב בוחר במשחקים שלו על פני לעיסת הציוד האישי שלכם, שבחו אותו כדי שיתמיד בפעולה.

 

 

3. קפיצה על שולחן האוכל 

יש דרך אחת בטוחה כדי למנוע את ההרגל: לעולם אל תתנו לכלב מזון מהשולחן. למעשה, אם הוא לא יקבל פינוקים מארוחת הערב, הוא ילמד שלא להתחנן עבורם.  תוכלו להוציא את הכלב מהמטבח במהלך הארוחה, או ללמד אותו ללכת למקום מסוים בבית בזמן האוכל.

4.  הכלב לא רץ אליכם כאשר אתם קוראים לו

כדי להצליח בפעולה, חשוב שכלבכם יבין כי כאשר הוא ניגש אליכם הוא מבצע פעולה חיובית: שבחו את ההולך על ארבע כשהוא מגיע אליכם בריצה, בין אם קראתם לו ובין אם לא. הקפידו להשתמש לא רק בשם הכלב אלא בציווי- כמו "בוא" או "רוץ אלי". אם חיית המחמד מתעלמת מקריאותיכם אל תתקרבו אליה, אלא המשיכו לקרוא לה והתרחקו עוד יותר. אם גם אז הכלב לא מגיע בריצה, הורו לו לשבת והגיעו אליו. בהתחלה, תוכלו לתת לו חטיף שישמש כמעין פרס בכל פעם בו הוא צולח את המשימה, ויגרום לו לקשר אותה למשימה חיובית ולהקל על הלמידה.

 

5. משיכת הרצועה בזמן הטיול

כדי לעזור לכלב שלכם, למדו אותו ללכת בשלווה לידכם. לעולם אל תיתנו לו למשוך את הרצועה, והקפידו לשמור עליה קצרה אך רופפת. בנוסף, חשוב תמיד להקפיד כי אתם הולכים מעט לפני ההולך על ארבע, כך הוא ילמד שאתם אלה המובילים אותו, ולא הוא אתכם.

 

6. חרדת נטישה

אם הכלב שלכם מתרגז או נעצב כשאתם עוזבים את הבית, חשוב ללמד אותו שתמיד תחזרו. בשלב הראשון, נסו להשאיר אותו לבד במשך 5-10 דקות, והשאירו צעצוע או טלוויזיה דלוקה . בצורה זו, יבין ההולך על ארבע כי בני משפחתו יחזרו, והוא יכול להסתדר לבד. בכל הנוגע לעשיית הצרכים במיקום מסוים, מומלץ להתייעץ עם הווטרינר כדי להבין מה היא הדרך היעילה ביותר לכך.

לדרכי התמודדות ולטיפים נוספים, כדאי ומומלץ לפנות אל מאלף כלבים מומחה לקחת פתרונות ושיטות מקצועיות לאילוף כלבכם.

עוד מאמרים בנושא

רגע לפני נסיעות החגים הארוכות - כך תלמדו את הכלב שלכם לנסוע ברכב