המדריך השלם לתזונה מאוזנת לחתול ולכלב

תזונה מאוזנת חיונית לבריאות החתול או הכלב שלכם יכולה לשפר את חייהם וחייכם. בכתבה שלפניכם נסביר כיצד עושים זאת נכון ונשבור כמה מיתוסים בדרך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כמו אצל האדם, כך גם אצל חתולים וכלבים, התזונה היא גורם מכריע בהתפתחות התקינה של הגוף ובשמירה על בריאותו. זו הסיבה שהזנה בלתי מאוזנת של חיות המחמד שלכם, לאורך שנים, עלולה לגרום לבעיות רפואיות קשות ואף למוות בטרם עת.

ראשית, עלינו להבדיל בין צרכיהם התזונתיים של כלבים ובין אלה של חתולים. תזונתו של הכלב שונה מזו של החתול. סיבה אחת היא השינוי הפיזי המתחולל במהלך חייו של הכלב לעומת זה של החתול: בעוד שאצל הראשון הפער בין משקל הלידה למשקל הסופי עשוי לנוע מ-400 ג' ל- 70 קילו, הרי שאצל החתול הפער קטן בהרבה.

תזונת חתולים

סיבה נוספת, וחשובה לא פחות, היא ריבוי הגזעים בקרב הכלבים לעומת מיעוטם היחסי בקרב החתולים. משום כך חברות המזון מייצרות עבור הכלב "תפריט" עשיר במיוחד, המותאם לכל שלב ומשקל בחייו, ולעתים גם לגזע שלו. מעקב הדוק אחר ה"דיאטה" המשתנה של הכלב היא הכרחית למניעת מחלות הקשורות לגדילה, לשלד ולזקנה. תזונה לא מאוזנת בקרב כלבים עלולה להוביל למחסור או לעודף בסידן ובחלבון ומכאן למחלות בשלד, מחלות גדילה ההופכות לכרוניות ולבעיות לב וכליות אצל כלבים מבוגרים.

החתול, שאמנם אינו חווה שינויים פיזיים מרחיקי לכת לאורך שנותיו, והוא זקוק לתפריט די אחיד בשונה מן הכלב הוא טורף בלעדי, ועל כן חלק מכריע בתזונתו הוא מרכיבים שמקורם  מן החי. למשל ויטמין:  A. ויטמין זה קיים למשל בגזר, אך לחתול, המסוגל לקלוט את הויטמין רק מרקמותיהם של בעלי חיים, הוא אינו שמיש. מחסור של ויטמין A עשוי לגרום לחתול לבעיות בשלד ובאברי גוף אחרים. דוגמא נוספת היא תזונה בלתי מאוזנת מבחינת כמויות ומקורות השומן עלולה לגרום להתחמצנות שומנים וכתוצאה מכך לדלקת ברקמת השומן.

בלי קשר לשוני ביניהם, גם החתול וגם הכלב זקוקים למזון מאוזן ועדיף, כזה המיוצר במיוחד עבורם ומכיל בדיוק את ההרכב התזונתי הנחוץ להם. מזונות כאלה הם מזונות מסחריים "יבשים" המופיעים בצורה של כופתיות. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שרק כ- 35% מבעלי חיות המחמד רוכשים מזון מסחרי יבש, בעוד שוטרינרים ממליצים על תזונה בלעדית של מזון יבש, תוך הימנעות ממתן אוכל ביתי מבושל. המזון שנועד לבני אדם אינו מאוזן ואין בו את הויטמינים, המינרלים, הפחמימות והשומנים שחיית המחמד זקוקה להם, לכן הוא יכול לבוא כתוספת קטנה למזונם של בעלי החיים ובשום אופן לא כתזונה מלאה ומאוזנת.
לייעוץ של וטרינר באשדוד, לחצו כאן.
האוכל היבש, לעומת זאת, הוא תוצאה של מחקר רב שנים בנושאי צרכיהם התזונתיים של בעל החיים והוא מיוצר לפי תבנית מדעית בדוקה ומוכחת. כיום מרבית יצרני המזון לחיות מחמד חברים ב"מכון הלאומי האמריקאי למזון לחיות מחמד". המכון, המחוייב לקידום ופיתוח תזונה בריאה בקרב בעלי חיים, פועל בהתאם לשני מושגי יסוד מכריעים: Complete – מושג המחייב את החברות, שבכל מנת מזון שתוגש לחיית המחמד שלכם יהיו כל המרכיבים הנדרשים לבריאותה בהתאם לפרמטרים שונים כמו גיל, גזע, סוג ועוד ו-  Balanced מושג המבטא את העובדה שלא לכל חיית מחמד מתאים כל סוג של מזון.

תזונת כלבים

מזון יבש העומד בתקנים הנחוצים יכלול על אריזתו רשימה מלאה של מרכיביו, כאשר המרכיב העיקרי בראשה. כך תוכלו לדעת אם המזון שבחרתם עונה על דרישותיו התזונתיות של בעל החיים. המוצר שתרכשו חייב להיענות להגדרות ולכללים שנקבעו על ידי ארגון ה- AAFCO (הרגולטור בארה"ב). המזונות הטובים מכילים את מה שצריך, אחרת לא היו מקבלים "תו תקן".

לסיום, הנה כמה עובדות בנוגע למיתוסים נפוצים בתזונת כלבים וחתולים:

"חתולים אוהבים דגים" – נכון. למרות שלכאורה אין קשר בין דגים לחתולים, שכן החתולים מוצאם מן המדבר, מרבית המזונות לחתולים מבוססים על דגים. עם זאת, אסור שתזונתם תהיה מוגבלת לדגים בלבד. יש לשמור על גיוון ואיזון.

"חמאה טובה לפרווה" – נכון בחלקו. בשביל פרווה בריאה צריך חומצות שומן מהחי והצומח. חמאה היא חומצת שומן מהחי ועל כן היא מספקת הגנה טובה למרכיב השומני של העור ומסייעת לטיפוח פרווה עשירה.

"כלב אוכל דשא בגלל בעיות עיכול" – לא נכון. כלבים וחתולים אוכלים דשא לא בגלל בעיות עיכול, אלא כאשר הם רוצים לזרז את העיכול. הדשא מספק להם סיבים תזונתיים שמסייעים להם בתהליך.

"הגור אוכל את קירות הבית כי חסר לו סידן" – לא נכון. לא מדובר בצורך פיזי, אלא בהרגל התנהגותי.

הכתבה נכתבה בשיתוף petfoodisrael

עוד מאמרים בנושא

תכירו החברה הקנדית ן שכל מרכיבי המזון שלה לכלבים וחתולים איכותיים וטריים ראויים למאכל אדם