חרדת נטישה אצל כלבים ודרכי הטיפול בהן

האם אתם לא יכולים לעזוב את כלבכם לבד בבית? האם הוא נובח? עושה את צרכיו או הורס עצמים בבית כשעוזבים אותו לבד? אם כן הרי שסביר להניח שהוא סובל מפחד נטישה.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

פחד נטישה

כלבים מטבעם הם בעלי חיים חברותיים שלרוב יחיו בקבוצותלהקות. כמו כן, לכלבים ביתיים, אותן משפחות שלמעשה מאמצות אותם, מהוות עבורם מקור אהבה וביטחון חסרי תנאים, שעד מהרה הופכים לנורמה בחייהם של שני הצדדים.

לעיתים, קיימים אף מקרים בהם הכלב מפתח סוג של תלות מסויימת בבעליו, כתוצאה מאהבתו הבלתי נשלטת שרק הולכת וגוברת עם הזמן. אותה תלות לא רצויה למעשה נובעת ומעידה על חינוך או גידול לא נכון שלמעשה הוביל לפיתוח חרדת נטישה בקרב אותו בעל חיים מסכן; חרדת נטישה שעד מהרה עלולות לבוא לידי ביטוי בצורת מעשים פזיזים ועצבניים כמו חפירת בורות ברחבי הבית, יללות חזקות חוזרות ונשנות, בכי עמוק וכו'.

 
מה שאותו כלב מנסה לעשות בעצם הוא לברוח (בחפירה בחצר או שריטת ולעיסת דלתות וחלונות) בכדי להתגבר על הפחד, על חרדת הנטישה. הדרך לפתור את הבעיה היא בראש ובראשונה להתאזר בסבלנות, להרגיל אותו בהדרגתיות שהוא נשאר לבד אף מנגד – שאין לו כל סיבה לחשוש כי בסופו של דבר אנחנו תמיד נחזור.

טיפול בחרדת נטישה אצל כלבים – שלב ראשון

בשלב ראשון צריך להוריד את רמת התלות שלו בבעלים ולהעלות את תחושת הביטחון של הכלב. ישנם שני רגעים המלחיצים ביותר את הכלב והם: רגע היציאה שלנו מהבית ורגע החזרה.
צריך להוריד את הפחד ע"י שנתייחס לכלב עד 5 דקות לפני שאנחנו יוצאים ,להגיד להתראות בטון רגיל ולצאת.
בחזרה לעומת זאת כשניכנס הביתה צריך לברך בשלום ,לא ללטף אלא לעשות פעולות אחרות (כמו לפתוח מכתבים וכדומה) במשך 5 דקות, ורק אח"כ אחרי שהוא נרגע לברך אותו בשלום ובליטופים ,לא יותר מדי בכדי שהוא לא יתרגש בצורה מוגזמת למדיי – דבר אשר עלול לחזק את אותן חרדות נטישה ולאו דווקא למגר אותן.

** כמו כן, חשוב לשים לב לא להעניש את הכלב מיד עם חזרתנו הביתה, גם אם הוא עשה נזק גדול. במקרה כזה הוא יקשר את העונש עם השיבה שלנו הביתה מה שיהפוך אותה לאירוע מלחיץ עוד יותר.

 

טיפול בחרדת נטישה אצל כלבים – שלב שני
בשלב השני צריך להגביל אותו במקום קטן ונטול חפצים אותם הוא יכול להרוס או ללעוס. אין זה אומר כמובן שעלינו להשאיר את חברינו ההולך על ארבע בפינה חשוכה נטולת כל צלם אנוש, ממש לא; אך הימצאות בסביבה המתאפיינת בעיקרה בחפצים ברי הריסה, עלולה להוביל להסלמה ולהידרדרות בכל הקשור לאותה חרדת נטישה. 

 

טיפול בחרדת נטישה אצל כלבים – שלב שלישי
השלב השלישי הוא זה בו אנחנו בוחרים את התעסוקה לכלב. צריך לספק לו משחקים או עצמות לכרסום שיחזיקו מעמד לפחות כמספר השעות שמשאירים אותו לבד בהם לא נהיה בחברתו (במיקרים קשים במיוחד תהיה זו משימה כמעט בלתי אפשרית).

 

טיפול בחרדת נטישה אצל כלבים – שלב רביעי
שלב רביעי ואחרון לגרום למצב התנייה שהוא יקבל את העובדה שמשאירים אותו לבד. שלב זה הוא הקשה ביותר בחינוך הכלב ויגזול מאתנו הכי הרבה זמן. נתכונן לעזוב את הבית ונעשה את אותן הפעולות כאילו אנחנו יוצאים. כלבים עם פחד נטישה בד"כ יתחילו להראות סימנים כבר ברגע זה אך עלינו להישאר ליד הדלת ולא לצאת, רק כשהכלב יירגע ניתן לו ביסקויט או ליטוף גדול.

טיפול בחרדת נטישה אצל כלבים – שלב חמישי ואחרון

בשלב החמישי שוב באותה השיטה נפתח את הדלת ונרגיע את הכלב .כעת נעשה את שלב היציאה מן הבית תוך כדי עזיבת הדלת פתוחה שוב באותה השיטה. השלב האחרון הוא לסגור את הדלת ולשהות בחוץ 30 שניות, מס דקות, וכך הלאה עד שלבסוף נשאר כ – 25 דקות מחוץ לבית.

ומה אם כל זה לא עזר?

פחד נטישה הוא מחלה וישנם כלבים שאף פעם לא יתגברו עליה .במקרים אלה עדיף יהיה לפנות לוטרינר שיתאים לכלבנו טיפול תרופתי .

ולסיום שיר של מחבר אלמוני:
אם אתה יכול להתחיל את היום בלי קפה,
אם אתה יכול ללכת למרחקים בלי לקחת כדורים,
אם אתה יכול להיות תמיד עליז ולהתעלם מכאבים ותחלואים שונים,
אם אתה יכול לאכול וליהנות מאותו האוכל כל יום ,
אם אתה מבין מתי אין זמן לאוהביך להתייחס אליך,
אם אתה מסוגל להבין את אוהביך גם כשכועסים עליך בלי כל
סיבה או כי משהו השתבש אצלם,
אם אתה יכול להתעלם מחוסר חינוך של חבר ולא להעמיד
אותו על טעותו,
אם אתה מסוגל לראות אפליה בהבדל ביחס טוב יותר
של אנשים אל עשירים לעומת יחסם לעניים,
אם אתה יכול להתמודד עם העולם ללא שקרים,
אם אתה מתגבר על מצבי לחץ ללא תרופות,
ואם אתה יכול באמת ובתמים להגיד שבעמקי לבך אין לך
דעות קדומות לגבי אמונה, צבע ,דת, פוליטיקה

הרי טוב, חבר, אתה כמעט טוב כמו כלבך.

כל הזכויות שמורות לד"ר אורנה אדניה גווידי
אין להעתיק, לשכפל או לפרסם בכל צורה ללא אישור מראש

עוד מאמרים בנושא

הקיץ כאן ויש כמה סכנות שעורבות לכלב שלנו שלא דווקא מותאם לקיץ ישראלי. אז ממה צריך ואיך נכין את עצמנו לעבור את הקיץ בשלום
תיקון חוק לפקודת הכלב מאפשר לכלבים מחוסנים להישאר בבידוד ביתי