אימוץ גורים – כל מה שרציתם לדעת

דנתם ובחנתם כל סנריו אפשרי של צירוף חבר בדמות כלב לחייכם? זה הזמן להקדיש מעט מחשבה ותכנון, במיוחד אם זה האימוץ הראשון. המדריך המלא לאימוץ גורים לפניכם:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אימוץ גורים המתאימים להלך הרוח במשפחה
האם כל גור מתאים לכל משפחה? התשובה היא בהחלט לא! כדאי לנתח את הרגלי המשפחה ומקום מגוריה: בעלי חיים אחרים בבית, נוכחות של ילדים, דירה או בית פרטי? האם הכלב יחיה בבית או במלונה בחצר? הבית ריק מאנשים במשך היום? ועוד.
גור קטן מביא עונג גדול ובתקופה זו יונח הבסיס למערכת היחסים בעתיד בין המשפחה לכלב. לכן חשוב לזכור ולתכנן מראש – מי יטפל באילוף ומי יבצע את הטיפול היומיומי.

אימוץ גורים גזעיים או לא?
קל בהרבה לחזות את גודלו ואופיו העתידי של גור גזעי מאשר את גודלו ואופיו של גור מעורב. ולכן יש כאלה המעדיפים גור גזעי כדי להימנע מהרגשת האי ודאות שכן לפעמים גור קטן וחמוד עלול להפך במהרה לפרחח השוקל 40 קילו…. כמובן שאין להתעלם גם מהשיקול הכלכלי הכרוך בכך.

מהם הגזעים היותר מומלצים לאימוץ גורים?

גזעי הכלבים השונים פותחו על ידי האדם על מנת לשמש את הצרכים השונים שלנו. הגזעים השונים מתחלקים לקבוצות: כלבי עבודה (בוקסר, דוברמן, רוטווילר, סנט ברנרד ועוד), כלבי ספורט (לברדור וגולדן רטריבר, פוינטר, סטר אירי ועוד), כלבי שעשועים (פודל, דלמטי, קיסהונד, בולדוג ועוד), טרייר (קבוצה העומדת בפני עצמה וכוללת את רוב הטריירים), כלבי צייד (רידגבק רודזי, באסט (האש פאפי), אפגני, גרייהאונד ועוד) וכלבי רועים (אנגלי, קולי, רועה גרמני ועוד). פיתוח הגזעים השפיע על גודל הכלב, הרגליו ובמידה רבה על אופיו. כלבי שעשועים לא ניחנו בדרך כלל באומץ ליבו של כלב שמירה וכלב שמירה לא ניחן בסבלנותו הרבה של כלב עבודה.
לדוגמא: לברדור ריטריבר הוא כלב נפוץ בגלל אופיו הנוח וסבלנותו הרבה לילדים. גזע הריטריבר פותח לשחות באגמים ולשלות את הברווזים שניצודו ונפלו למים. זהו כלב אנרגטי וספורטיבי. הלברדור אינו מתאים לבלות את רוב יומו בבטלה בדירה של שנים – שלושה חדרים אלא אם כן הוא זוכה למנה יומית של חילוץ שרירים רציני. לעומתו, הפודל הננסי פותח מהפודל הסטנדרטי על מנת לשעשע גבירים וגבירות של האצולה האירופאית. כלב זה מעדיף חיי אדם על חיי כלב ולא "יעריך" במיוחד שהייה במלונה מחוץ לבית.
תמונות של הגזעים השונים ומידע נוסף ניתן לקבל באתר התאחדות הכלבנים האמריקנית (AKC). (https://www.akc.org/breeds/)

איזה גור כדאי לאמץ?
לפני האימוץ מומלץ לבדוק כמה מקורות ולוודא שמדובר בגור מ"בית טוב" (אם מדובר במגדל מקצועי או במקור פרטי).
אין לאמץ גור בן פחות משישה שבועות. צריך לוודא שהגור אכן ניגמל לחלוטין, ומסוגל לחיות לבדו ללא אמו. בגורים מבוגרים יותר יש לוודא שחוסנו כיאות.
הגור חייב להיות בריא, נורמלי וערני. יש לוודא שקבוצת הגורים, ממנה נלקח, בריאה לחלוטין
וכמובן שאין להתפתות לבחור מתוך רחמים גור "מסכן" שנראה חולה, מנוזל, עם עיניים דומעות או חום.
כדאי להימנע מגורים ביישניים, מתכדרים בפינה, רועדים, נוטים לנשוך או בעלי אופי רע.
מתוך שגר גורים כדאי לבחור את הגור הגדול ביותר, הפעיל ביותר והדומיננטי ביותר, בתנאי כמובן שהדומיננטיות אינה מתבטאת בתוקפנות.
אם בוחרים כלב גזעי – כדאי להכיר את תכונות ודרישות הגזע כדי להימנע מהפתעות לאחר הרכישה. לגור גזעי חייבות להיות תעודות רשמיות. לא ניתן להכריז על גור כגזעי ולהנפיק לו תעודות ללא שנולד להורים גזעיים.

אימוץ גורים והשפעתו על ההמשך
כדאי מיד לסור לוטרינר לבדיקה ראשונית והשלמת סידרת החיסונים. בארה"ב, אגב, מקובל לערוך "בדיקה לקראת קניה": בתי גידול מכובדים או חנויות לחיות מחמד מאפשרות לקונה לבדוק את הגור אצל וטרינר לפני השלמת העסקה. כדאי לברר אצל המוכר אם אפשרי לערוך בדיקה שכזו.
כלבים יש להאכיל במזון מסחרי טוב בלבד. בתחילה כדאי להאכיל את הגור באותו מזון לו הורגל בבית הגידול. זאת על מנת למנוע שלשול הנגרם מהחלפה פתאומית של סוג המזון. לאחר שהסתגל לסביבתו החדשה ניתן להחליף את מזונו. הדבר נעשה בהדרגה לאורך מספר ימים על ידי ערבוב המזון החדש עם הישן והקטנה הדרגתית של כמות המזון הישן בתערובת.
בכל שלב ניתן להיעזר בוטרינר לצורך הדרכה והכוונה והשלמת פרטים נוספים.

בהצלחה!

עוד מאמרים בנושא

סקירה של שני מותגי מזון איכותיים מונג' ובלקנדו לכלבים וחתולים מאיטליה לבחירתכם