כלבי שירות כסיוע לאדם הנכה או החירש

בשנים האחרונות המודעות להצלת בעלי חיים למינהם תופסת תאוצה רבה, ולצד "צער בעלי חיים" קמו מספר אגודות אימוץ כדוגמת " S.O.S ", "תנו לחיות לחיות" ועוד.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כיצד ניתן לנצל מאגר כלבים זה לתועלת הדדית? את אחת התשובות לכך מצאתי בדמותו של יוסי סמואל המאלף והמכשיר כלבים מעורבים ככלבי שרות לסיוע לנכים או לחרשים.

את הכלבים בוחר יוסי בקפדנות ממאכרי הכלבים של אגודת אימוץ. הוא מקפיד לבחור כלבים צעירים בני שנה ויותר הנראים לו בעלי פוטנציאל ואופי מתאים למטרה זו. בשלב הראשון הוא מעבירם מבחני אופי וכאשר הם נמצאים מתאימים , הכלבים עוברים בדיקות יסודיות: דם, ראייה, צילומי רנטגן (היפ דיסיפלזיה ומרפקים) ולבסוף עוברים סירוס ועיקור. יוסי סמואל חזר ארצה אחרי 20 שנות שהייה בארה"ב שם רכש את נסיונו הרב בכלבנות. הוא החל את דרכו כמחזיק שרוול בחוגי שוצהונד. לאחר תקופה קצרה עבר לקליפורניה שם הוכשר כמאמן כלבים בכלבייה מסחרית גדולה. עבודתו היתה להכשיר כלבי משטרה ככלבי גישוש לסמים ועוד. אחרי שש שנות נסיון ואין ספור כלבים שעברו תחת ידיו, פנה לסקטור הפרטי. תחילה בסן-פרנסיסקו כמאלף בבתי לקוחות פרטיים, ומאוחר יותר רכש כלבייה גדולה בניו-יורק אשר נתנה שרותי אילוף, פנסיון, תספורות ואף בית גידול לרועים גרמניים וכלבי עבודה. תחנתו האחרונה בארה"ב הייתה פלורידה שם החל לאלף ולהכשיר כלבי שירות כסיוע לנכים ואף לחרשים. לכך הגיע לגמרי במקרה בעקבות בקשת לקוח להכשיר עבורו כלב לעזרת אדם חירש. על הכלב היה להתריע בפני האדם החירש על רעשים כמו: פעמון דלת, שעון מעורר, גלאי עשן, תנור בישול ועד בכי של תינוק. יוסי הציב לעצמו אתגר ובעזרת נסיון, כשרון ומעט יצירתיות הצליח במשימה. מאז המשיך לאלף ולהכשיר כלבים לסיוע האדם.

סוג הכלב הנדרש למטרה זו הוא כלב בעל אופי מתאים לעבודה. עבור נכים הכלב הנדרש הוא בגובה בינוני ומעלה כגון הלברדורים המעורבים. עבור חירשים על הכלב להיות בעל קומה נמוכה, עירני, בעל מרץ רב, אוהב בני אדם, ללא אגרסיה לבני אדם ובעלי חיים. תיאבון מפותח הכרחי, וזאת משום שהאוכל מהווה תמריץ חשוב בזמן האילוף.

מה נדרש מהכלבים בסוף הכשרתם ואילופם? כלב לסיוע האדם החירש נדרש להתריע על רעשים (פעמון, גלאי עשן וכו), כלב לסיוע האדם הנכה נדרש לדעת להרים דברים מהריצפה ולמסור לנכה, לסחוב כסא גלגלים בפקודה, ולפתוח דלתות. לפעמים ישנן בקשות מיוחדות מהלקוח. לדוגמא, אחד מלקוחותיו הנכים בארה"ב נהג לשחק גולף, ואותו אדם בקש ללמד את כלבתו להניח כדורי גולף על
ה – T . שאיפתו של יוסי היא הקמת גוף או עמותה אשר יעסקו בהכשרת מאלפים לכלבי סיוע לנכים או חרשים. מאחר שעלות הכשרת כלב למטרות אלה היא כ – 3,000 דולר, חשוב שתהיה עמותה אשר תוכל לתת מענה גם למי שאין הפרוטה מצויה בכיסו.

השאלה המתעוררת היא מדוע לא להשתמש בכלבים גזעיים אשר מראש יכולים אנו לדעת על אופיים והתאמתם, ובמקום זאת להסתכן בלקיחת כלב מעורב אשר אין לדעת מראש למה לצפות. תשובתו של יוסי היתה חד משמעית! ואין הוא מאמין שיש צורך להרביע באופן מיוחד למטרה זו כאשר ביכולתינו להציל כלבים אחדים מגורל אכזר. לשאלתי, כיצד הוא מתחייב לאופיו והתנהגותו של הכלב בעתיד, עונה יוסי שעם הנסיון הרב שצבר במשך השנים הוא מספיק מנוסה לבחון היטב את אופיו של הכלב לפני שהוא מכשיר אותו, כאשר הבסיס לאילוף נבנה על משמעת וציות.
לסיום, שאלתי את יוסי מדוע לא להיעזר בטכנולוגיה מתקדמת שיכולה לתת אותו מענה? התשובה היתה ברורה: מעל לכול הכלב מעניק לאדם הנכה סיוע נפשי. הוא מקבל את הנכה כמובן מאליו ןללא שאלות, ללא רחמים ובאהבה ללא תנאים.
יוסי סמואל הוא חבר פעיל בחוג להגנה והצלה.

עוד מאמרים בנושא