כלבים וטיפול שיניים

בארצות הברית, יש רופאי שיניים אשר מתמחים בטיפול בחיות. בארץ, רק וטרינרים מעטים מטפלים בכך. עבודה לא חסרה להם.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

"גם כלבים וחתולים חייבים בצחצוח שיניים", כך קובע ד"ר שרון רגב, וטרינר המתמחה בטיפול שיניים. הוא לא צוחק , כי התוצאות אצל מי שלא מקפיד על כך, מגיעות אליו אל שולחן הטיפולים.
הצטברויות אבן למכביר, דלקות וחורים בשיניים, הדורשים סתימות – רגילות, שורש ועקירות. אצל לקוחות דקדקנים, אפילו כתרים. בשלב זה, עוד לא המציאו שיניים תותבות להולכים על ארבע.
מי שבכל זאת לא משתכנע שעליו להיאבק בלסתותיה המתמרדות של חיית המחמד שלו, שידע שגם כלבים סובלים מכאב שיניים.
שיניים וחניכיים פגועות מכאיבות ומשבשות את הרגלי האכילה של החיות, אפילו עד רעב. מי שעדיין לא נכמר ליבו מרחמים, שייקח בחשבון שכל טיפול מצריך הרדמה כללית, והרבה כסף. ניקוי אבן וליטוש בלבד עולים 220 שקלים. בארה"ב, איך לא, רפואת שיניים לחיות מחמד היא עניין רציני. שם יש מסלולי לימוד מיוחדים לווטרינרים ולסייעים המתמחים בנושא, מברשות ומשחות מיוחדות ואצבעונים מחוספסים לטיפול בשיני חתולים. אצלנו, בינתיים, אין וטרינר העוסק רק בבעיות דנטליות. רובם אומנם מטפלים בבעיות קלות, במיוחד של הסרת אבן השן, אבל רק מיעוטם יכול גם לטפל בחורים עמוקים באמת. הבעיה מתחילה בתקופת הלימודים הווטרינריים, בה כמעט שלא עוסקים בכך. בארץ בכלל לא, ובחו"ל רק בהתמחויות מיוחדות ולא כחלק מהחומר הכללי. גם ד"ר רגב ביצע רק טיפולים קלים בעשר השנים הראשונות שלו במקצוע. "לפני שנתיים הגיע ארצה מרצה מארה"ב", מספר רגב, "והראה לנו מה הם עושים שם. פתאום חשבתי, איך אני, כל כך הרבה זמן ווטרינר ולא עושה דברים בדרך הנכונה. התחברתי לחבר טוב שלי, רופא שיניים של בני אדם, והוא לימד אותי, שלב אחר שלב, באמצעות ספרים, את החומר. לא נעים לציין, אבל את הסתימות הראשונות שלי עשיתי על גוויות".

למה בטבע חיות לא צריכות ניקוי אבן השן?
"ראית פעם איך אוכלים בטבע? הם אוכלים את הכל, מהאף עד הזנב. מפצחים את העצמות, לועסים את העור. הפעולות האלה עוזרות לניקוי השיניים. חוץ מזה, בטבע, אין כלבים בני 15 וחתולים בני 18 . אצלנו הם אוכלים כל מיני דברים, מה שנוח לנו להכין להם. וכיוון שרוב הבעלים לא מצחצחים להם שיניים, מצטברת שכבת פלאק והבעיות מתחילות."

צריך לצחצח עם משחה?
"אין בארץ משחה, אנחנו עובדים על זה. אפשר סתם עם מים, או מי פה לילדים שנקראים טיף-טף. מצחצחים רק בצד החיצוני — זה מספיק. אם מרגילים אותם מגיל צעיר, או מתגמלים אותם בפינוק והרבה חיבה, אפשר לעשות את זה".

מה היה הדבר הכי מסובך שעשית?
"הכי מסובך היה לטפל בלסת שנשברה. הגיע לכאן כירורג מתל השומר וביצע השתלה של צלע במקום חלקי הלסת החסרים. אבל זה עניין חד פעמי. כשיש הרבה חורים, זה מלמד על בעיה בתזונה של הכלב. כתרים זו קפריזה של הבעלים. אין לזה ערך פונקציונלי, רק אסתטי. זה יקרה אצל כלבי תצוגה בדרך כלל".
כמו בהזמנה נכנס למרפאה ארתור, כלב שחור צעיר, עם בעלת הבית. לאחר בדיקת הפריחה (אלרגיה, כמו אמא שלו), מסביר ד"ר רגב ללקוחה את נפלאות צחצוח השיניים. היא פורצת בצחוק עז, אבל מפה לשם נשלפת מברשת וארתור מצוחצח. בהתחלה הוא נירתע ומתגרד, אבל אחרי חמש פעמים, "כלב טוב" וליטופים נמרצים הוא מתרצה ונרגע.

עוד מאמרים בנושא

הקיץ כאן אז מה עושים שחיית המחמד שלנו הוכשה ע"י נחש