תולעת הפארק מהי?

תולעת הפארק גורמת למחלה קשה בכלבים ולעיתים אפילו למוות.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

התולעת התגלתה לראשונה בארץ באזור הפארק הלאומי ברמת-גן ומאז הולכת ומתפשטת ברחבי הארץ.
לתולעת מחזור חיים מורכב ומעניין. ביצי התולעת, המופרשות בצואת הכלב בנגוע, נאכלות על ידי חיפושית הזבל. בתוך החיפושית הביצים בוקעות והופכות לזחלים. החיפושיות נאכלות ע"י לטאות, צפורים ומכרסמים ובתוכם הופכים זחלי התולעים לציסטות. הכלב עלול להידבק על ידי אכילתם או על ידי אכילת החיפושית. לאחר בליעת הזחלים או עיכול הציסטות מתחילה נדידה של זחלי התולעים בתוך גופו. הזחלים נודדים ממערכת העיכול דרך דפנות העורקים אל אבי העורקים ומשם הם חודרים לושט ומתיישבים שם.

התגובה הבלתי יעילה של מערכת החיסון לתולעת גורמת ליצירה של גרנולומות שהולכות ומתרבות עם הזמן. התולעים המוגנות בתוך הגרנולומות מטילות ביצים המשתחררות אל חלל הושט ולבסוף מופרשות בצואת הכלב. הנדידה של הזחלים בגוף נמשכת כשלושה חודשים ובתקופה זו הם רגישים לטיפול תרופתי. סימני המחלה יכולים להופיע בכל אחד משלבי הנדידה. הנדידה בדפנות העורקים עלולה לגרום לקריעתם ואז הכלב ימות בפתאומיות מדימום פנימי. הנזקים שהתולעים הבוגרות גורמות בושט יכולים להתבטא בהקאות הנמשכות שבועות עד חודשים שבמהלכם הכלב ילך וירזה, לפעמים עד מוות, או בהתפתחות סרטן הושט.
לפעמים הזחלים "טועים בניווט" ומגיעים לאברים אחרים ואז יתפתחו סימני מחלה אחרים כמו קשיי נשימה ושיעולים בנדידה לריאות, שילשולים בנדידה למעיים וכדומה.

הטיפול היעיל ביותר במחלה הוא מניעתה. איסוף צואת הכלב והוצאתו לטיולים עם מחסום יקטינו את פיזור המחלה ואת הסיכונים להידבקות. ניתן לתת טיפול תרופתי ("חיסון תולעת הפארק") פעם בשלושה חודשים על מנת להרוג את הזחלים בנדידתם.
חשוב לדעת!!! לאחר התיישבות התולעים בושט ויצירת הגרנולומות קשה מאד להרוג אותן בעזרת תרופות. הטיפול בשלב זה ארוך ולפעמים אינו יעיל שכן גם לאחר מות התולעים נשארות הגרנולומות הממשיכות לגרות את הושט.
בשל מימדיה המדאיגים של המחלה באזורנו אנו ממליצים על טיפול מונע בכדי לא לגרום עגמת נפש גדולה מאד לאחר הדבקה במחלה קטלנית זו.

עוד מאמרים בנושא