עיקור

יום אחד נכנסה אל המרפאה רותם, פציינטית ותיקה, כשחתולתה מציצה אלי מתוך הסל בעיניים נוגות. החתולה בהריון, אמרה רותם, ואני לא מבינה איך זה קרה, הרי החתולה מקבלת גלולה למניעת הריון כל שבוע מזה שנים.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

במבט ראשון ראיתי כי אכן ?חתולה בטן תפוחה, אך מיד עם תחילת הבדיקה הבנתי את הסיבה – לחתולה הייתה דלקת רחם חריפה עם הפרשות, מצב שדורש כמובן ניתוח עיקור דחוף. מהו ניתוח העיקור?ניתוח העיקור הוא הניתוח האלקטיבי השכיח ביותר במרפאות לחיות המחמד. במהלך הניתוח מוציא הוטרינר את השחלות וקרני הרחם כשהחיה נמצאת בהרדמה מלאה .
לניתוח זה שלוש סיבות עיקריות:
א. מניעת הייחום של הכלבה או החתולה. כלבה מתייחמת כל 5-6 חדשים והייחום מלווה בדימום וכמובן גם במלחמות בין הזכרים על הזכות להזדווג. החתולה מתייחמת בתקופת האביב והסתיו, והייחום מלווה ביללות וחוסר מנוחה. במידה שהחתולה לא מתעברת, יחזור הייחום שנית לאחר מספר ימי רגיעה.
ב. זו הדרך ההומנית ביותר למנוע סבל מן הגורים הרכים. בארץ ובעולם קיימת בעיה של אלפי כלבים וחתולים משוטטים. מכל שגר (מספר הגורים בהמלטה ) מגיעים פחות מ 50% לבגרות והשאר מתים מרעב, צמא, התעללות ומחלות.
ג. בעיה רפואית כגון דלקות ו/או סרטן של הרחם, השחלה או העטין.
ד. מניעת הריון מדומה כרוני. תופעה זו קורת לעיתים בכלבות שאינן מתעברות אך מפתחות הריון מדומה שמתבטא ביצירת חלב חיפוש מקום להמלטה ואימוץ בובות משחק.

אם כן, מתי מומלץ לעקר ?
ניתן לעקר את הכלבה בכל גיל אך עדיף לעקר בגיל 6-8 חדשים ואין סיבה לחכות עד לייחום ראשון או המלטה ראשונה. זאת למרות נטייתנו לעשות האנשה של החיות ולאפשר להם לחוות המלטה אחת לפחות או כפי שאומרים לעיתים קרובות בעלי כלבים וחתולים: "לתת לחתולה לחוות את חווית האמהות".

תופעות לוואי לאחר הניתוח:
תופעת הלוואי העיקרית היא השמנת יתר. זוהי תופעה נפוצה בעיקר ?כלבות מגזעים מסוימים כמו הלברדור והרועה הגרמני. ניתן למנוע או להקטין את התופעה ע"י האכלה במזון דיאטטי יחד עם הגברת הפעילות של הכלבה.סוף דבר:כדאי וחשוב לעקר. יש מדינות ברחבי העולם אשר מחייבות זאת. בישראל, נותנים הנחה לכלבה מעוקרת באגרת הכלבת.דרך אגב, החתולה של רותם מעוקרת, ללא דלקת רחם, מרגישה כיום מצוין ועיניה נוצצות. אשמח לשמוע את תגובותיכם, לקבל סיפורים מעניינים ולענות על כל שאלה בנושא זה או אחר.

עוד מאמרים בנושא

סירוס הוא כמו כל ניתוח ויש כמה כללים להקפיד בהם בתקופת החלמה