הדירה והכלבים

היה זה ערב חג, התכוננו לסעודה חגיגית. כולנו כבר אחרי המקלחת. האשה מכינה את הארוחה, הבנים משחקים שח, ואנוכי מתרווח בכורסה לקרוא את עיתוני החג.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לפתע – צלצול הטלפון. כמו תמיד צלצול בערב חג מעביר בי חלחלה. בלבי תקווה, שזה מישהו המבקש לברכני לכבוד החג, אך היתה זו תוחלת שווא. הילד שטילפן ביקש שאגיע אליהם, לשיכון, לעשות זריקת הרדמה לכלבים. הוא לא היה יכול להסביר לי מדוע יש להרדים את הכלבים, ולכן ביקשתי לשוחח עם אביו. התברר שהמשפחה חפצה להוביל שני כלבים באוטו למושב, ומכיוון שאין הם רגילים לנסיעה, ביקש שאבוא ואזריק להם זריקות הרגעה.
זו תופעה ידועה ולא ראיתי בכך פגם, אבל ניסיתי לדחות אותו ליום אחר. ערב החג לא התאים לפעולה מסוג זה, אלא שהוא הפציר בי, עד שנאלצתי להיענות לקריאה. הודעתי לאשה ולילדים שאני חוזר מיד ויצאתי לדרך. הגעתי לכתובת שנמסרה לי- בתים משותפים רבי דירות. בחוץ כבר חיכו לבואי. לשאלתי: "היכן הכלבים?" אז החלו לספר לי את הסיפור במלואו. הכלבים , מתברר, היו שייכים לאם המשפחה, שחיה בגפה. לפני שבועיים נפטרה האם ועול הטיפול בכלבים נפל על בניה. אלה לא היו מוכנים לקחת על עצמם אחריות כזו, והחליטו למוסרם לחבר שחי במושב. בערב החג הוחלט להעבירם למושב, אך הכלבים סרבו לעזוב את הדירה. יש לציין כי היו אלה כלבים מעורבים מטילי אימה. השכנים בדירות השכנות התכנסו מסביבנו והגבירו את המבוכה. הם טענו שהכלבים אכזריים ונשמעו רק לקול האם הזקנה שטיפלה בהם. מאז פטירתה הם מבלים את רוב שעות היממה בנביחות ובהטרדת הסביבה. אחד הבנים, מתוך צער בעלי חיים, מביא להם את מזונם, אך אין הוא קושר איתם קשרים. החלטתי כי הפתרון היחידי הוא אכן לעשות זריקת הרגעה. היה צורך במתנדבים שיחזיקו אותם, אך איש לא העז להתקרב לכלבים. בכניסה לדירה הרגשתי מיד ריחות חריפים של שתן וצואה. אי סדר גמור שרר שם. הכלבים היו סגורים באחד החדרים, וכאשר התקרבתי החלו לנהום ולגרגר בגרונם, מוכנים לתקוף. נהמותיהם לא עודדו אותי, בלשון המעטה. הצעתי לאחד האחים להפריד בין הכלבים ולסגור כל אחד בחדר ניפרד. ואמנם בתחבולות הצלחנו להפרידם.
כאשר פתחתי את הדלת, כדי לטפל בכלב הראשון, חשף זה את שיניו ונהם כלפינו. גם כשקראנו בשמו – לא הראה כל סימני ידידות. עיניו נצצו ופיו הפעור חשף את שיניו כמזהיר את כל מי שינסה להתקרב אליו. כדי לטפל בהם העליתי הצעה להשתמש בשמיכה, להטילה על ראש הכלב, וכאשר ינסה להשתחרר אזריק לו את זריקת ההרגעה, וכך אומנם היה.
גבי, האמיץ בין הבנים, התנדב לשמש טוריאדור. כשהשמיכה פתוחה לפנים, הוא התקדם לקראת החיה הזועמת. התפרצות ראשונה של הכלב, וגבי מזנק לאחור ומחפש מסתור מאחורי. לניסיון שני כבר לא היה מוכן. בלית ברירה החלטתי לנסות את כוחי. לקחתי את השמיכה, וכמו בקורידה התקדמתי לעבר הכלב אשר חמתו בערה בו להשחית. ככל שהתקדמתי, כך חשף יותר את שיניו ונהם. לפתע, כאשר כבר הייתי ממש לידו, הוא הרגיש בסכנה הקרבה וזינק לקראתי. הייתי מוכן לכך, ובעודו באוויר, זרקתי עליו את השמיכה, וכמו ששיערתי הבריון הסתבך בשמיכה האפורה. בעודו מנסה להשתחרר, תפסתי במזרק והזרקתי את החומר אל תוך השריר שלו. הכלב הנבוך נסוג אל פינת החדר.
את אותו תרגיל החלטתי לבצע גם בכלב השני. אך דא עקא, הלז היה הרבה יותר חמקמק וסירב להתנפל על השמיכה. הוא היה צועק בחדר, חושף שיניו ונוהם, הולך סחור סחור, כמו מחכה לשעת כושר לתקוף. הקפדתי כל הזמן שהשמיכה תהיה ביני לבין הכלב, ותוך כדי כך שסגרתי את המירווח בינינו הגיע הכלב לפינת החדר. או אז השלכתי עליו את השמיכה. תחילה הייתי בטוח שהנה הצלחתי להכניעו, אולם הכלב הנבון הצליח להימלט והפעם נביחתו הייתה מאיימת יותר ותוקפנית יותר. גבי הביא חבל והחלטתי להשתמש בשיטת הלסו בשילוב עם השמיכה. זרקתי עליו את הטבעת ומתחתי בחוזקה. הכלב ניתפס בצווארו, אך החל משתולל. גבי בא לעזרתי, וגם כלב זה קיבל את מנת ההרגעה שלו. כעבור 10 דקות שני הכלבים, שהיו עזים כנמרים, הפכו לכבשים. יכולנו לגשת וללטפם. הורדנו אותם, לראשונה בחייהם, לחצר ומשם הכנסנו אותם למכונית.
לאחר שסיימנו את המיבצע, הבטתי בשעוני. השעה היתה מאוחרת, בבית חוגגים את החג, ואני נאבק לי בכלבים סרבניים. חזרתי הביתה, וכאשר סיפרתי את הסיפור לבני משפחתי, הם לא רצו להאמין למשמע אוזניהם. כלבים שלא יצאו מהדירה ולו פעם אחת בחייהם – זה בהחלט משהו נדיר. ילדיי התנחמו בזה שהכלבים מועברים למושב, שם יוכלו להתרוצץ בטבע כאוות נפשם.

מספרו של ד"ר יהודה דניאלי, "על חיות ועל בריות" בהוצאת "שלגי" פורסם ב"עולם הכלב" ובאדיבות ההתאחדות הישראלית לכלבנות.

עוד מאמרים בנושא

למה כלב שנשך חייב להיכנס להסגר של 10 ימים? כיצד יש לטפל במקרה שננשכתם?