שר פאי

האם זה נכון שהשר פאי הוא כלב הנוטה למחלות, יותר מגזעים אחרים? האם בהכרח, כלב מגזע זה עתיד לסבול כל חייו ממחלות אלו? האם השר פאי כלב תוקפני? האם תוחלת החיים שלו קצרה מהרגיל? האם השר פאי מתאים ככלב משפחה?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

שר פאי

שאלות אלו מתעוררות לא פעם כאשר אנו רוצים לגדל כלב מגזע מיוחד זה.
אנסה להשיב על שאלות אלו ואחרות בהמשך.

האם השר פאי כלב חולני או פגום גנטית?

נכון, השר פאי הוא גזע רגיש במיוחד, בעיקר למחלות עור שונות ומשונות ולבעיות בעפעפיים ובאוזניים, הדבר נובע מכך שהכלב הושמד לחלוטין בכל שיטחה של סין הקומוניסטית לאחר המהפכה, אין זה סוד כי הסינים ושאר העמים במזרח אוכלים כלבים ורואים בהם מזון לכל דבר, את הכלבים בסין גידל מעמד האצולה ולא העם.
לפני שנים לא רבות, התגלו בהונג קונג מספר כלבי שאר פאי שהיו כולם מקו דם אחד. הם נפוצו משם לארצות הברית ולכל העולם, המטען הגנטי של הגזע צר ביותר ומכאן נובעות בעיות הבריאות שלהם.
אם זאת בטיפול נכון ומוקדם ומודעות לבעיות אפשר בהחלט לגדל שר פאי בריא.

בעיות שכיחות לפני גיל 8 שבועות
1. נשמת גורים – גורים מתחת לגיל שבועיים אינם מסוגלים לינוק כראוי, מפתחים נשמת, נשימה בפה פעור והם בד"כ מאוד קולניים,
2. רפלקס יניקה חלש – יש להזין אותם בבקבוק יניקה או הזנה בצינור ישירות לקיבה, בד"כ גורים אלו משלימים את החסר כאשר הם מתחילים לאכול מזון מוצק בגיל 3 שבועות.
3. גורים המפתחים דלקת עור חריפה מוגלתית בשבועיים הראשונים לחייהם, תופעה זו היא תורשתית, תופיע שוב בהמלטות נוספות של אותם קווי דם, לרוב תופעה זו גורמת למוות בגורים הנגועים. הטיפול חייב להיות בסטרואידים ובאנטיביוטיקה במינונים גבוהים.
4. עיני גורים שאינן נפתחות בזמן – הדבר נובע מתשלובת של אנטרופיום (גלגול פנימה של העפעפיים) ועודף קפלים, יש לטפל מידית בבעיה ע"י פתיחת ותפירת העפעפיים למשך שלושה שבועות ואף יותר, לאחר מכן יש לנתח את הגור.
באם לא נעשה כן, הדבר יוביל לבעיות עיניים קשות ביותר ולעיוורון.
רצוי להשתמש במשחות עיניים אנטיביוטיות, באופן רצוף ונדיב עד לזמן שאפשר יהיה לנתח את הגור באופן בטוח.
5. בגיל 2-3 חדשים עלולה להתפתח דלקת ריאות חמורה הנובעת מבעיה גנטית של מגה אזופגוס (התרחבות הושט) דלקת הראות מתפתחת כתוצאה של שאיפת מזון לראות.

דרמטולוגיה (מחלות עור)

בשר פאי שלשה סוגי פרווה נפוצים: פרוות סוס, קצרה וזיפית. פרוות מברשת, שהיא הנפוצה ביותר, אורך שיער בנוני ורכה יחסית ופרוות דב, ארוכה, (מעל אינץ,) מזכירה את פרוות הצאוצאו ופסולה לגידול ולתערוכות.
בעיות שכיחות
דמודקס – מחלת עור קשה הנגרמת ע"י טפיל דמוי זחל החופר תעלות בעור ומטיל בו מיליוני ביצים, עור הכלב מקריח, מאדים ולאחר מכן מתעבה ומשחיר, יש הבדל בין דמודקס מקומי ובין דמודקס שהתפשט כללית לכל הגוף, האבחנה נעשית ע"י בדיקה מקרוסקופית של עור מגורד והטיפול חייב להיות מיידי ממושך ונמרץ לפי הוראות הרופא הוטרינר.
בניגוד לדעה המקובלת, אפשר בהחלט לרפא כלב הנגוע במחלה.
דרמטיטיס בין האצבעות – שכיחה בעיקר בקיץ הראשון לחיי הגור, מתקשרת לרוב לאלרגיה לעשב, הטיפול בעזרת משחות סטרואידיות מקומיות כאשר לעיתים יש צורך בטיפול נמרץ יותר.
סבוריאה שומנית – לעור יש ריח חריף חמצמץ, יכולה לנבוע משלל מחלות ובעיות כגון אלרגיות למזון, דמודקס, בעיות בבלוטת התריס, זהום חיידקי ועוד.
אלרגיות ATOPY – השר פאי יפתח אלרגיות למיניהן בגיל מוקדם יותר מגזעים אחרים,
המחלה יכולה להיות גם מקומית ולהתפתח כדלקת אוזניים בעיות בעור כפות הרגליים ומקומות של התקרחות מגורה, אדומה וכואבת hot spot.
אלרגיות מזון – גורמות הפרעות בעור ובמערכת העיכול, לידיעתכם ישנם כבר שר פאי הרגישים למזונות "כבש ואורז".
ויטיליגו – תופעה של איבוד הפיגמנטציה בחניכיים, בשפתיים, בשיער ובלשון, מופיע בגורים ובבוגרים, מצב זה קשור למערכת החיסונית ועדין לא נחקר כראוי.
עיניים
אנטרופיום – לעיתים קרובות כל ארבעת העפעפיים זקוקים לתקון, מומלץ לא להרביע בין כלבים שהבעיה אצלם חמורה.
גלאוקומה (עודף לחץ בעין) – הבעיה כנראה נפוצה יותר ממה שחשבו, מסתבר שלרוב התופעה קשורה לשמיטת העדשה.
Cherry eye – התנפחות של בלוטת הדמעות כתוצאה מחסימה, קשור לרוב באנטרופיום, על הוטרינר לנתח מיד.

כללי
לעיתים קרובות השר פאי סובלים ממה שאפשר להגדיר, בעיות אוורור של הגזעים הברקוצפליים, (כגון הבולדוג) נחיריים צרים או סתומים, חך עליון מאורך ושמוט ולוע פגום, בעיות אלו דורשות ניתוחים, שאותם יש לבצע בזהירות מרבית עקב רגישותם של הגזעים הנ"ל להרדמה. כלבים אלו נוטים להיפגע ממכות חום.
לסכום, אפשר לציין כי כ80%- מהשר פאי הם בעלי מערכת חיסונית ירודה, דבר הגורם לכך שעמידותם למחלות רבות ושונות ירודה מאשר אצל כלבים אחרים, נובע מכך, כי מומלץ לבעל שר פאי לא להזניח כל מחלה, קלה כחמורה ולהיות בקשר מתמיד עם רופא וטרינר אמין.

ד"ר רפי שחף
הכותב הוא רופא וטרינרי ומרכז הגזע של השר פאי בחוג הישראלי לכלבי דוגה.
 

עוד מאמרים בנושא

הטיפול בהתנהגות תוקפנית מתחיל עם אבחון הגורם לתוקפנות, ולאחר מכן נדרש תהליך התנהגותי לפתרון הבעיה הספציפית של הכלב.