כלבלבת (CANINE DISTEMPER)

הבעלים של ומוס התקשרו. ביומיים האחרונים הוא לא מרגיש טוב, הוא נראה עייף, יש לו הפרשות מוגלתיות מהעיניים וקצת נזלת, הוא אוכל הרבה פחות מקודם והבוקר לא הסכים לאכול בכלל, אפילו לא נקניק, ה"צופר" החביב עליו.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כלבלבת    (CANINE DISTEMPER)

הבעלים של ומוס התקשרו. ביומיים האחרונים הוא לא מרגיש טוב, הוא נראה עייף, יש לו הפרשות מוגלתיות מהעיניים וקצת נזלת, הוא אוכל הרבה פחות מקודם והבוקר לא הסכים לאכול בכלל, אפילו לא נקניק, ה"צופר" החביב עליו. ומוס הוא כלב מגזע רועה גרמני בן 5 חודשים, רק לפני כשבוע חוסן בחיסון "משושה" שלישי בסדרה. בואו מיד לבדיקה ולטיפול, אמרתי להם, גור צעיר שמפסיק לאכול נתון בסכנת התייבשות, ולרוב יש לתת לו נוזלים (אינפוזיה) מיד.
בדקתי את ומוס. היו לו סימנים דומים לאלו של זאוס, שהגיע למרפאה ארבעה שבועות קודם לכן. זאוס החלים ממחלת הכלבלבת לפני כשבועיים, אחרי שכמעט איבדנו תקווה, שכן הוא סבל מדלקת ריאות קשה מאוד. ההנחיה לבעלי גורים הינה חד-משמעית: עד שהכלב מקבל את החיסון האחרון בסדרת חיסוני הגורים יש לשמור עליו שלא יבוא במגע עם כלבים אחרים או עם הפרשות כלבים .
האם יכול להיות שלמרות זאת ומוס נפגש עם זאוס? ובכן, מסתבר שהכלבים גרים בשכנות ומרחרחים זה את זה דרך הגדר שבין החצרות. ומוס נדבק כפי הנראה מזאוס במחלת הכלבלבת, אמרתי לבעליו המודאגים. אנחנו נערוך לו בדיקת דם, ונתחיל מיד בטיפול אינטנסיבי שכן יש לו דלקת ריאות.

מחלת הכלבלבת נגרמת על ידי וירוס שתוקף בעיקר את מערכת הנשימה ואת מערכת העצבים. חומרת המחלה קשורה למצב החיסוני של הכלב: כלב שחוסן ויש לו נוגדנים כנגד המחלה עשוי לא לחלות או לחלות בצורה קלה, וסיכוייו להתגבר על המחלה גבוהים בהרבה מסיכוייו של כלב שטרם חוסן. ברוב המקרים חולים כלבים בגילאים 3 עד 6 חודשים, אך גם כלבים מבוגרים יותר עלולים לחלות אם לא חוסנו בחיסוני דחף מדי שנה. זמן הדגירה של המחלה כשבועיים. הסימנים הראשונים למחלת הכלבלבת הם ירידה בתיאבון ובמצב הרוח, חום, הפרשות מהעיניים ומהאף, שיעול, קשיי נשימה, הקאות ושלשולים. כשלושה שבועות אחרי ההחלמה ממחלת דרכי הנשימה והמעיים עלולים להופיע סימנים עצביים כגון קשיון עורף, תנועות לא רצוניות בראש או בגפיים, והתכווצויות לא רצוניות של קבוצות שריריםבודדות ("טיקים").

האבחנה מתבססת על ההיסטוריה של הכלב (לרוב כלב צעיר שטרם השלים את סדרת חיסוני הגורים), בדיקה פיזיקלית מקיפה, בדיקות דם ולעיתים צילום רנטגן של בית החזה. אופן ההדבקה: וירוס הכלבלבת מדבק במגע ישיר בין כלבים דרך הפרשות מהעיניים ומהאף, דרך הרוק, ודרך צואה ושתן. כלבים חולים מפרישים את הוירוס משך 60 עד 90 יום.

הטיפול: מחלה הינו בעיקרו טיפול תומך. דהיינו – מתן נוזלים באינפוזיה, מתן אנטיביוטיקה רחבת טווח למניעת זיהומים משניים, בעיקר למניעת דלקת ריאות חיידקית, האכלה במזון רפואי קל לעיכול ועתיר קלוריות (במידה ואין הקאות), תרופות להורדת החום וכדומה. סיכויי ההחלמה תלויים מאוד במצבו החיסוני של הכלב ובחומרת המחלה. כלבים שמפתחים סימנים עצביים סיכוייהם להחלמה מלאה פחותים בהרבה ולעיתים יש להמיתם המתת חסד לבל ימותו בייסורים.

מניעה: על גורים לקבל סדרת חיסונים: חיסון ראשון בגיל שישה עד שמונה שבועות, וחיסוני דחף מדי 3 שבועות עד שהכלב מגיע לגיל 4 חודשים. על חיסון הדחף יש לחזור מדי שנה.

לסיפורנו סוף טוב. גם ומוס, כזאוס לפניו, החלים ממחלתו וחזר לאכול ולעלות במשקל. החלמתו המהירה נבעה משילוב של מצב חיסוני טוב יחסית (ומוס חוסן מספר פעמים קודם שחלה) וטיפול מסור של הבעלים שכלל שני ביקורים ביום בקליניקה לקבלת אינפוזיה ואנטיביוטיקה תוך ורידית כל זמן שסירב לאכול.

הידעת… אף יבש אינו סימן למחלה או לחום. אף יבש יכול לנבוע מהסיבה הפרוזאית שהכלב חופר בגינה, אפו מתכסה בבוץ והאף מתייבש וניסדק. מאידך, אף רטוב אינו סימן לבריאות: האף עלול להראות רטוב בגלל הפרשה (נזלת). בכדי לדעת אם לכלב יש חום צריך למדוד לו חום בפי הטבעת (בטוסיק). חום גוף נורמלי של כלבים הינו 38.5 מעלות צלזיוס, ובגורים עד 39.5 מעלות.

כל הזכויות שמורות לדר נעמה מנור .
אין להעתיק, לשכפל או לפרסם בכל צורה ללא אישור מראש.

 

עוד מאמרים בנושא

רגע לפני נסיעות החגים הארוכות - כך תלמדו את הכלב שלכם לנסוע ברכב
תלונה אחת על הכלב שתקף או נשך אדם ויכולים להגיע אליכם עם צו הסגרה