אלרגיה – האם גם אצל חיות המחמד?

האף נוזל, האזניים מטרידות, העור מגורה, העיניים דומעות, הנשימה כבדה - כנראה שלבעל החיים שלכם יש אלרגיה!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אלרגיה היא מצב בו קיימת רגישות יתר לחומר כלשהוא אליו מגיבה מערכת החיסון. תאים ייעודיים מפרישים חומרים שונים ותגובה אלרגית מתפתחת. אף נוזל, עיניים דומעות, אדמומיות העור, גירוד נפיחות ובצקת פצעים, אזניים מגורות, גירוד בין האצבעות… חלק ניכר מהאלרגיות שאנו פוגשים אצל בעלי החיים גורמות לתגובה מהירה ( מספר דקות או שניות) וחלקן משתהה ויכול להימשך על פני ימים ושבועות. חלקן יכול להתבטא באיבר אחד וחלקן יתבטא במספר מיקומים. מרביתן שפירות ומיעוטן יכול לגרום מצוקה ואפילו מוות. 

מהם גורמי האלרגיה הנפוצים? 
1. אלרגיה לעקיצות פרעושים – האלרגיה הנפוצה והמטרידה ביותר. נגרמת ע"י אלרגיה לרוק המופרש בעת שהפרעוש עוקץ את בעל החיים. יש להשתמש באמפולה דוגמת Advantage לא בתרסיס בתוספת כדורי

Program. 2. אלרגיה סביבתית או אטופיה – אלרגיה שמקורה תורשתי ונובעת מרגישות לצמחים, אבקנים, דשא, אבק הבית ,פוך ונוצות והרשימה ארוכה . ניתן לאבחון חלקי ע"י מבחן הזרקה עורי בו מוזרקות תמציות אלרגנים לתוך העור ונמדדת עוצמת התגובה אליהם.

3. אלרגיה תזונתית – נפוצה בעיקר אצל כלבים הניזונים ממוצרי חלב, מזון מטוגן מתובל, לחם, סוגי בשר שונים, פירות , ביצים או אפילו מזון תעשייתי גם מאיכות גבוהה ועוד. הפתרון הוא רק מזון היפו-אלרגני רפואי כדוגמא מזון על בסיס ברווז, צבי , דגים או אפילו קנגורו

4. אלרגיה במגע – לצמר,פוך,שמפו, חומרים סינטטיים, חמרי ניקוי, בטון, חול ים, ועוד. אנו ממליצים על שמפו דוגמת Episoothe .
 
לסיכום: 

אלרגיה היא "מחלה" קשה לפיתרון ולא קלה למניעה כאשר מדובר בכלבים גזעיים. אצל מרבית בעלי החיים מניעה היא הבסיס להצלחה: טיפולמנע נגד פרעושים, אי מתן מזון ביתי או לא מתאים, הימנעות ממגע עם חומרים אליהם יש רגישות ובעיקר פנייה לוטרינר מייד כאשר יש גירוד בלתי פוסק והסיבה לכך אינה ברורה.

כל הזכויות שמורות לדר אבי פצו. אין להפיץ, להעתיק או לשכפל בכל אמצעי ללא הסכמה מראש

עוד מאמרים בנושא