10 דברים שחשוב לדעת על שחיית כלבים

כלבים הם שחיינים מטבעם. השחייה היא לא רק פעילות מהנה עבור הכלב, היא גם תורמת רבות לבריאותו. מהם היתרונות בשחיית כלבים ואיך לעשות את זה נכון

1. שחייה או ריצה?

דקה אחת של שחייה לכלב היא שוות ערך לכארבע דקות של ריצה, זאת על פי ד"ר ארלי ריינולדס, וטרינר מנתח ופיזיולוג לכלבים. מתברר שההתנגדות של המים בעת השחייה גורמת לכלב לעבוד קשה יותר מאשר בריצה או בהליכה, ועד מהרה אפשר להבחין אצלו בשיפור ניכר בחוזק ובטונוס השרירים, בסיבולת לב-ריאה ובמערכת הנשימתית. כל זאת מבלי הלחץ של פעילות מכבידה על הקרקע, כמו ריצה למשל, והתופעות שעלולות להופיע בעקבותיה.

2. הגנה מפני פציעות   

שרירים חזקים ויציבים אצל הכלב עוזרים לו בהגנה נגד פציעות הנגרמות במהלך הפעילות הגופנית היומיומית כגון ריצה או משחק, או בזמן פעילות גופנית תובענית יותר כגון אג'יליטי (ספורט בו מבצעים כלבים מעבר מכשולים ומשוכות).

שחיית כלבים. להתחיל בפעילות בהדרגה

3. שילוב בין פעילויות גופניות   

אם הכלב בריא, מומלץ לשלב את השחייה עם פעילות גופנית אחרת על הקרקע על מנת לשמור על עצמותיו של הכלב חזקות. פעילות הקרקע מסייעת לשמירה על צפיפות עצם טובה.

4. מתחילים בהדרגה

כמו בכל תכנית כושר, יש להתחיל בפעילות השחייה של הכלב בהדרגה ולהגדיל את משך הזמן של הפעילות לאורך זמן. אל תתפלאו אם הכלב שלכם שוחה רק לכמה דקות או שהוא לוקח הפסקות קצרות במהלך השחייה. בהדרגה, עם השיפור בכושר, הוא יהיה מסוגל לשחות יותר ועם פחות הפסקות.

5. מים מחוממים – עדיפים

כאשר המים בבריכה מחוממים, לוקח פחות זמן לשרירים של הכלב "להתחמם", דבר התורם לרגיעה ומסייע לזרימת הדם. בנוסף, זה עוזר להפחית התכווצויות שרירים ולשפר את טווח התנועה של הכלב. יתרה מזאת, אם הכלב שלכם לא כל כך אוהב לשחות, טמפרטורת המים הנעימה תגרום לו להרגיש יותר נוח ותהפוך את השחייה למהנה הרבה יותר עבורו. ככל שהכלבים נהנים מהשחייה, הם נוטים לעבוד קשה יותר, ולהפיק תועלת רבה יותר מהפעילות הזו.

6. עוזרת להרגע

מאלפי כלבים משמשים בטיפולי שחייה כדי לעזור לכלבים להירגע ולשחרר אנרגיה אצורה, דבר המשפיע על התנהגות הכלב לטובה.

7.  משפרת את מצב הרוח

שחייה עוזרת לשפר את מצב הרוח ואת בריאות הנפש של כלבי הצלה, כלבי משטרה, כלבי נחייה וכלבי פשפוש וגישוש.

8. עוזרת לשיקום

שחייה חשובה מאוד לבריאות הכללית ולשיקום כלבים הסובלים ממצבים רפואיים המגבילים או אוסרים פעילות מכבידה. לדוגמה, לפני ניתוח אורתופדי אצל כלב, חשוב מאוד לבנות את שרירי התמיכה. הליכה וריצה במקרה כזה הן צורות לא מתאימות של פעילות גופנית, ואילו השחייה מאפשרת פעילות תומכת שאינה מכבידה ומסייעת לחיזוק ולבניית השרירים. גם לאחר ניתוח, כשהאזור הנפגע החלים (ייעוץ וטרינרי חובה), השחייה מסייעת לשיפור תנועת המפרקים ולבניית השרירים התומכים. הליכה, למשל, היא פעילות גופנית מכבידה, העלולה לגרום לנזק לאזור הנבנה מחדש.

9. הידרותרפיה

וטרינרים רבים ממליצים על הידרותרפיה לכלבים כפעילות גופנית אידיאלית לטיפול בכלבים. מחקר מצביע על כך ששחייה במים מחוממים יכולה לסייע להוריד באופן משמעותי את זמן ההחלמה מפציעות ולשכך כאב. יש כיום שימוש נרחב בהידרותרפיה לשיקום כלבים עם בעיות שונות כגון: דלקות פרקים, דיספלזיה בירך ובמרפק, קרע ברצועה צולבת, ניתוחים אורתופדיים, שבץ מוחי, שיתוק, ניוון שרירים וחיזוק ושיקום לפני ולאחר ניתוחים. 

10. עודף משקל

במקרה של כלב הסובל מעודף משקל – פעילות גופנית על הקרקע עלולה להכביד על עצמותוי ועל מפרקיו. במקרה כזה שחייה מספקת סוג של פעילות גופנית נתמכת, שתסייע לשרוף קלוריות ותשפר את קצב חילוף החומרים. יחד עם תזונה נכונה, השחייה יכולה לסייע לכלבים הסובלים מהשמנת יתר להגיע למשקל האופטימלי שלהם.

אז בין אם הכלב שלכם בריא ואתם רוצים שיהנה מפעילות גופנית טובה, ובין אם הוא סובל מבעיה פיזית – תנו לו לשחות. זו הרגשה נהדרת לראות את הכלב רגוע ונהנה במים וגם מרוויח את כל היתרונות של פעילות גופנית מיטיבה באותו זמן.

עוד מאמרים בנושא

לא כל פינוק חייב לשרת מטרה אחרת מלבד פינוק צרוף, אבל כאשר אנשים מבקשים לטפל בבעיות ספציפיות בנוסף לתגמול חיות המחמד שלהם