מדהים – הכלבה שלמדה לדבר

מבט אל העתיד? כנסו וגלו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כריסטינה האנגר היא קלינאית תקשורת שהחליטה לקחת את המקצוע שלה רמה אחת למעלה, ובצורה יצירתית להפליא מצאה שיטה מיוחדת שבעזרתה הכלבה שלה סטלה תוכל לתקשר איתה.

ישנם דרכים רבות לתקשר עם הכלב שלנו בזמן אילוף, ובכלל, עד היום התרגלנו כי התקשורת היא חד-צדדית מאיתנו לכלב. זאת אומרת – אנחנו אומרים "פקודה" בתקווה שהכלב יבצע אותה. אך כריסטינה רצתה לבדוק האם אפשרי לעשות את זה גם הפוך.

האם הכלב יכול להעביר לנו מסרים ישירים?

בעזרת לוח מרובע עם מס' כפתורים שכל אחד מהם, לאחר לחיצה, "אומר" פקודה אחרת, החלה סטלה בת ה18 חודשים בלבד, לתקשר עם בעליה, והיא לא רק מבטאת מילים – אלא גם רגשות ותחושות!

הכלבה, בעזרת הפקודות מעבירה לבעליה מסרים חד-משמעתיים, כמו שהיא שיחקה מספיק ועכשיו היא רוצה לנוח,
או שהיא רוצה לצאת החוצה ספציפית לטיול בפארק ולא בשום מקום אחר ועוד.

כל זאת בזכות המכשיר שכריסטינה האנגר פיתחה.

סטלה כבר החלה בתהליך אילוף מיוחד שלימד אותה להכניס את כישורי השפה שלה לעבודה. יום אחד, היא התנהגה כמו רוב הכלבים הטיפוסיים ונצמדה לדלת הכניסה והחלה ליבב ולשרוט את דלת הכניסה. כריסטינה הניחה שסטלה רוצה לצאת החוצה אך לפתע היא ניגשה למכשיר והקישה, "רוצה", "ג'ייק" "לבוא" ועמדה מול הדלת עד שארוסה של כריסטינה, ג'ייק, חזר הביתה. כמה דקות לאחר מכן סטלה חזרה אל הלוח ולחצה על "שמח" ואז התגלגלה על הריצפה
בתקווה לקבל ליטוף אוהב בבטן.

Last night, right before this video was taken, I accidentally said “ball” on Stella’s device while I was actually reaching for a different word. But, Stella took this very seriously! She picked up her ball, dropped it on her device, and said “Good” (Translation: Good idea, Mom!) • I started recording right after she said “Good” and caught the rest of her thought: “Happy ball want outside!” • Like all AAC users, Stella thrives when we talk to her using her device and say words that she loves. She never needs to know it was on accident! 😉 • • • • • #hunger4words #stellathetalkingdog #slpsofinstagram #speechtherapy #AAC #ashaigers #slp #corewords #SLPeeps #slp2be #aacawarenessmonth #earlyintervention #languagedevelopment #dogsofinstagram #dogmom #doglife #dogs #animalpsychology #doglover #dogvideos #sandiegodog #catahoula #blueheeler #smartdog #dogcommunication #mydogtalks #animalcommunication #interspeciescommunication #loveanimals

A post shared by Christina Hunger, MA, CCC-SLP (@hunger4words) on

כריסטינה, שעובדת עם ילדים בני שנה-שנתיים עם קשיי תקשורת הנאלצים להשתמש בכלי עזר, רצתה לבדוק האם אפשר ללמד כלבים להשתמש בעזרים אלה והחלה ללמד את סטלה מילים כאשר היא הייתה בת 8 שבועות בלבד.
כיום, היא יודעת כבר 29 מילים ויכולה לשלב עד כ-5 מילים ליצירה של ביטוי או משפט.

כריסטינה נהנית לדעת את מחשבותיה של סטלה, ונראה שהכלבה גם מרוצה. כשסטלה למדה לראשונה את המילה "ללכת", היא הייתה נרגשת והשתמשה בה שוב ושוב. "לא הבנתי כמה היא חיכתה להגיד את זה", אמרה כריסטינה.

האם זה פתח לעתיד ובקרוב הכלבים יתחילו לתקשר איתנו בעזרת מילים של ממש? ימים יגידו…

עוד מאמרים בנושא

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד