לראשונה: 2 חתולים התגלו כנשאים של נגיף הקורונה

ביום שבת האחרון, אי שם בניו יורק הרחוקה, אובחנו שני חתולי מחמד כחולי קורונה ובכך הפכו למעשה לחתולים הראשונים שנמצאו כחולים. ד"ר פאוצ'י בתגובה: 'הכל אפשרי!'
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

 

מאז פרוץ מגפת הקורונה בעולם, יותר ויותר השערות העוסקות במסוגלותם של חברינו החיות להידבק ולהדביק באותו נגיף לא ידוע, החלו לצוץ לאט לאט אלא שלצערי כולנו מדובר בעיקר בהשערות, שלא נאמר 'הנפצות'. בעוד מדענים רבים בטוחים כי חיות אינן יכולות להידבק בנגיף, לפני כיומיים היו אלה שני חתולי מחמד שנמצאו כחולים בנגיף לאחר שהשניים סבלו ממחלה קלה בדרכי הנשימה. עוד נמסר ממשרד החקלאות האמריקני והמרכז הפדרלי לבקרת מחלות בארה"ב (CDC), כי ככל הנראה היו אלה הבעלים של צמד החתולים שהדביקו את האחרונים ולאו דווקא בעלי חיים אחרים.

אותן בדיקות לא שגרתיות יש לומר, נעשו לאחר שמספר נפשות ממשפחת החתולים נמצאו כחולים בגן החיות בברונקס, ביניהם נמרים ואריות. מדובר בתגלית חשובה של ממש שסביר להניח תעניק כלים ומשאבים חכמים יותר להתמודדות עם המחלה, בטח בהתחשב בעובדה שעד למקרה הנ"ל, חיות מחמד נתפסו כבלתי מסוכנות בכל הקשור להדבקה ולהתפשטות נגיף הקורונה.

אולם הרשויות בארה"ב, כולל המומחה המוביל למחלות זיהומיות במדינה, ד"ר אנתוני פאוצ'י, מסבירים כי למרות שנראה שבעלי חיים מסוימים יכולים להידבק בנגיף מבני אדם, אין שום אינדיקציה לכך שהתהליך הדדי משני הצדדים ובמילים אחרות – בעלי חיים יכולים להידבק אך לא להדביק.

חתולים

"האם זה בלתי אפשרי? לא – בביולוגיה הכל אפשרי!", פתח ד"ר פאוצ'י. "אך למרות זאת, נכון לעכשיו אין לנו שום הוכחה לכך, בטח לא מבחינה אפידמיולוגית. נצטרך לעשות כל שביכולתנו על מנת להבין האם בעלי חיים יכולים להדביק או רק להידבק."

ד"ר קייסי ברטון, גורם ב- CDC שמתמחה בעיקר בקשר שבין בריאותו של בן אדם לבעל חיים ששוכן בקרבתו, הדגיש כי אין צורך להגיב בצורה נמהרת ולא מחושבת לנוכח הגילוי החדש. "אני קורא מפה לכל האנשים שמחזיקים בעל חיים בקרבתם – אין כל סיבה להילחץ או לבצע בדיקות לא שגרתיות. ממש לא!"

"אנחנו לא רוצים שאנשים יפחדו מחיית המחמד שלהם", המשיך ברטון. "נכון לעכשיו אין שום הוכחה לכך שבעלי חיים יכולים להפיץ את המחלה אלא רק לחלות בה". עם זאת, בצעד מובן ולגיטימי לחלוטין, המרכז הפדרלי לבקרת מחלות בארה"ב מפציר באנשים להימנע מיצירת אינטראקציה בין בעל החיים שלהם לבין יצור חי אחר, ללא כל קשר לאף פרמטר אחר.

כמו כן, הבדיקה להימצאות וירוס הקורונה עבור חיות מחמד אינה מומלצת כלל, אך ורק במקרים בהם אותו בעל חיים בא במגע ישיר עם אדם שהתגלה כחולה בנגיף. מאחר וניתן לאבחן את התסמינים אצל בעלי חיים, ארגון הווטרינרים האמריקאי יצא בהצרה כי רופא חיות אשר מבחין באחד מן התסמינים, חייב ליצור קשר עם גורמי המדינה השונים במטרה לדון על המשך טיפול ולהתמודדות עם הימצאות הנגיף.

בנוסף סיפר ד"ר ברטון כי אין כל צורך לחשוש מהשפעתן של הבדיקות לבעלי חיים על כמות הבדיקות לבני אדם מהסיבה הפשוטה שמדובר בכימיקלים ובאמצעים שונים לחלוטין. עוד נמסר מהאיגוד הווטרינרי הרפואי כי חיות מחמד יכולות לשהות בקרבת בני אדם שחולים בנגיף, כל עוד הטיפול באותו בעל חיים מתאפשר ללא כל בעיה.

"במצב חירום שכזה, חיות מחמד ואנשים זקוקים כל אחד לתמיכתו של האחר. על כולנו להתגייס כאחד ולפעול למען מיגור התופעה שנקראת 'קורונה'. אנחנו זקוקים לחברים (בעלי החיים) שלנו בדיוק כפי שהם זקוקים לנו ועכשיו יותר מתמיד!"

אצל מרבית האנשים נגיף הקורונה גורם לתסמינים קלים למדיי, כמו חום ושיעול שתוך פרק זמן קצר של כשבועיים-שלושה, חולפים מן הגוף כלא היו. אלא שעבור חלק בלתי נפרד מהחברה, במיוחד עבור הרבדים המבוגרים יותר של האוכלוסייה, זה יכול לגרום למחלה קשה יותר כמו דלקת ריאות – דבר שעד מהרה עלול להתפתח רבות ואף להפוך לקטלני ולהוביל למוות.

 

מדענים החוקרים את נגיף הקורונה, בדקו היטב מקרוב את הקשר שבין הידבקות בנגיף בקרב בני אדם לבין הידבקות בקרב בעלי חיים. בעוד המחקר עצמו נמצא בשיאו, התיאוריה המובילה היא כי אותו נגיף החל את דרכו בשוק בעלי חיים בסין, כשככל הנראה מקורו בעטלף.

עם זאת, חשוב לציין שכל אותם בעלי החיים שנמצאו כחולים בגן החיות, ארבעה נמרים ושלושה אריות ליתר דיוק, הבריאו באופן מלא לחלוטין כמה ימים לאחר שהתגלו כחולים. כמו כן, אותם בעלי חיים נמצאו כנשאים של הנגיף כ-11 ימים לאחר ששערי גן החיות נסגרו בפני מבקרים – דבר אשר מלמד על כך שתקופת הדגירה אצל בעלי חיים זהה לזאת שלנו, שמא לא ארוכה יותר.

עד לכשתהיה הודעה רשמית על מסוגלותם של חברינו החיות להדביק בנגיף הקורונה, מומלץ שלא לבוא במגע ישיר וקרוב מדיי על בסיס קבוע עם בעל החיים שלכם, בכדי להימנע מסיכוי להידבק בנגיף הארור. הקפידו לשים לב לכך – מדובר בטיפ מציל חיים!

 

מעוניינים להגיע לייעוץ מקיף ומקצועי עם וטרינרים מוסמכים? בפטנט תוכלו למצוא הכל! 

עוד מאמרים בנושא

חשבתם שרק כלבים ניתנים לאילוף, מסתבר שלא, גם חתולים יכולים ללמוד טריקים חדשים