כל מה שרציתם לדעת על שמן דגים

כתבה חשובה ביותר על שמן דגים והחשיבות הרבה למקורות של אומגה 3 ואומגה 6 בתזונה של החתול או הכלב לבריאותם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בשנים האחרונות יותר ויותר בעלים של כלבים וחתולים מבינים את המשמעות של תוספי תזונה ואת העזרה הענקית שבהן לתפקוד ושמירה על בריאות החבר הכי טוב שלנו. חשוב לציין כי, תוספי התזונה אינם סוג של פיתרון פלא או קיצור דרך לפתירת בעיה רפואית. אך השימוש בהם יכול מאוד לתמוך ולעזור כאשר אנחנו רוצים לעזור לחבר הקטן שלנו בשמירה על הבריאות הכללית או לעזור בבעיה פיזית או רפואית (אנחנו חוזרים ואומרים, תוספי תזונה לא באים על חשבון טיפול רפואי ואבחון וטרינרי, אלא כתוספת, כתמיכה).

התוסף אשר תפס היום הכי הרבה בשוק הינו ״שמן דגים" או "שמן סלמון", אשר מהווה מקור לאומגה 3 ואומגה 6. לאומגה 3 ישנם יתרונות רבים ומגוונים בשמירה ותמיכה בבריאות הכלב והחתול. אומגה 3 מסייעת להתפתחות התקינה של המוח, מחזקת את מערכת החיסון, ותומכת במערכת הלב וכלי הדם וידועה בהשפעות שלה על מצב העור והפרווה.

אז איך אני אדע שהכלב או החתול שלי צריך תוספת של שמן דגים?

אם אתם מבחינים באחד הסימנים הבאים סימן שאולי חיית המחמד שלכם צריכה תוספת של שמן דגים:

* עור יבש/קשקשים

*פרווה יבשה מאוד

*כל בעיה או שוני כזה או אחר בפרווה במידה והבחנתם באחד או יותר מהסימנים האלו, ושללתם בעיה רפואית כזאת או אחרת. ייתכן מאוד כי לכלב/חתול שלכם יש מחסור באומגה. אומגה 3 ואומגה 6 מועילות לא רק לפרווה או לעור אלא הן תומכות ועוזרות למערכות רבות בגוף כמו מערכת העצבים, מערכת החיסון ומערכת הלב.

אז מה הן בעצם אומגה 3 ו6? אומגה 3 ואומגה 6 הינן חיוניות לחיית המחמד שלנו משום שגוף הכלב/ חתול אינו יודע להפיק אותן לבד ולכן יש לספק להם את חומצות שומן אלו דרך המזון. באומגה 6 ניתן למצוא יתרונות רבים ומועילים לחיית המחמד שלנו אשר בין היתר עזרות ליצירת ברק בפרווה ופרווה בריאה ומלאה.

כמובן שאומגה 3 חשובה לא פחות לבריאות חיית המחמד שלנו אשר היא גם תומכת לא רק בעור ופרווה כמו שציינו, אלא תומכות במערכות רבות בגוף כמו המערכת החיסונית, מערכת הלב ועוד… רגע??

אומגה 3.. אומגה 6.. מה אני צריך לתת לכלב/לחתול שלי? הכלב/החתול שלנו צריכים לקבל את שני הסוגים , גם אומגה 3 וגם אומגה 6 לתמיכה בהתפתחות פיזית ומנטלית תקינה וכן לתמיכה במערכת חיסון לתפקוד מירבי. לצערנו התזונה הפופולארית היום אינה נותנת את האיזון שצריך בין שני סוגי האומגות וזאת בשל הבשר/סוגי החלבון אשר משתמשים בחלק מתעשיית המזון הייבש של בעלי החיים. סוגי השבר אשר משתמשים בחלק מהתעשייה רווית יתר באומגה 6 וזאת אודות מזון הדגנים שחיות אלה אוכלות כאשר היו בחיים.

הבקר והעופות כיום מקבלים מזון עשיר בתירס וסויה וכתוצאה מכך שומני העוף, שומני והבשר ובכלל שומני החלבון אשר נמצאים במזון היבש עתירים באומגה 6. יש גם לקחת בחשבון שגם אם ישנן אומגה 3 וויטמינים ומינרלים כאלו ואחרים באוכל הייבש שבתהליך החום, השימור והחמצון מזיק מאוד לאלה המוזכרות ולעיתים הופך אותן ללא יעילות אז איך אני יכול להבטיח איזון?

איך אני יכול להבטיח שהכלב/חתול שלי יקבל אומגה 3? איך ניתן לו את זה?

במידה וזה בא בחשבון של בעלי חיית המחמד, ניתן לחשוב על מעבר מלא או חלקי לתזונה טבעית אשר תספק את כל חומצות השומן, הוויטמינים והמינרלים במצב מגוון ומאוזן לכלב. כמובן שלא כולם יכולים לעבור לתזונה טבעית ועדיין, רוב בעלי הכלבים/חתולים רוצים את טוב ביותר לבריאות החבר שלהם לכן ניתן קודם כל לעבור לחברת מזון אשר משתמשת בסוגי חלבון בגידול ביתי/חוות גידול ולא משתמשת בסוגי חלבון של שאריות תעשיית הבשר. דבר זה קודם כל יבטיח לחבר הטוב שלנו את סוג החלבון הטוב ביותר, במידה ואנחנו עדיין חוששים שהחבר הטוב שלנו עדיין לא מקבל מספיק אומגה 3 צריכים להוסיף לתזונה שלו את אומגה 3 וכאן נכנס לתמונה תוסף המזון.

שמן דגים- ישנן חברות רבות וסוגים שונים של שמני דגים אנחנו ננסה לעשות לכם סדר כדי שתוכלו לבחור את הטוב ביותר לחתול/כלב שלם. שמני דגים (סלמון, קריל, סרדינים, אנשובי ועוד) אלא שמנים מין החי אשר עשירים בחומצות שומן ובמיוחד באומגה 3 ישנם גם שמנים שמקום מי הצומח, אך שמני אלו לא מכילים מספיק חומצות שומן ובעיה נוספת היא שחתולים אינם יכולים להפיק מהם את החומצות שומן שהם צריכים. ולכן כרגע נישאר עם השמנים שמקורם מן החי.

אז כרגע אנחנו יודעים כי שמן דגים אכן יכול לספק את המחסור שיש לעיתים במזון יבש אבל איזה שמן דגים נבחר?
ישנן היום מספר בעיות עם שמן דגים (שידועים גם בקרבת תוספי המזון אצל בני אדם) דגים רבים היום הינם מתועשים ומגיעים עם זיהומים סביבתיים, מתכות כבדות ורעלים כמו כספית כל אלו אינם טובים לבני אדם ועד כמה וכמה לכלב/חתול שלנו בגלל גדול גופו הקטן . בעיה נוספת היא צורת כבישת השמן, כבישה מעל לטמפרטורה מסוימת גורמת לחוסר יעילות בחומצות שומן והורדת האפקטיביות. לכן שאנו נרצה לרכוש שמן דגים נוודא שזה נעשה בטמפרטורה נמוכה או בכבישה קרה ננסה לראות האם הדגים מגיעים האוקיינוס או מבריכות ונעדיף את השמן שמגיע מדגי "חופש"/אוקיינוס כדי למזער כמה שניתן את כמויות המתכות/רעלית שיש.

אז מה נבחר? אנחנו נמליץ לבחור בשמן דגים בכבישה קרה, כדי למנוע תהליך חמצון ואיבוד היתרונות של אומגה 3 ולספיגה מקסימלית של השמן במערכת. אנחנו ממליצים על בקבוקים לחיצים, ספריי, מזרק או כל מה שיכול למנוע את המגע של השמן עם אוויר חיצוני כדי למנוע חימצון של השמן וכך נוכל לשמור על השמן עם כל יתרונותיו. מינון השמן מופיע לרוב על האריזה ומשתנה לפי סוג הכלב, בעיה וסוג האוכל. לכן אנחנו ממליצים לפני השימוש להתייעץ גם גורם מקצועי בנוגע למינון וצורת השימוש. וכמו שאמרנו שימוש בשמן דגים תורם המון לתפקוד החבר הקטן שלנו- תומך למערכת החיסון, עוזר למערכת העצבים, מלאי בנוגדי חימצון, עוזר למערכת הלב וכלי הדם וכמובן, שומר על העוד והפרווה של הכלב.

יש לכם עוד שאלות? פנו למקצוענים של PETILUX עוד היום 050-255860

**מאמר זה נכתב ע"פ הידע האישי שלנו והוא אינו בא להחליף ייעוץ וטרינרי או כל ייעוץ מקצועי אחר**

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד מאמרים בנושא