האם חתולים מבינים את השם שלהם?

אחת משאלות המפתח בתחום בעלי החיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נושא שנמצא במחלוקת ארוכה הוא האם חתולים, בדומה לכלבים, תוכים ואפילו חזירים
מבינים את שמם ויודעים להגיב אליו. נתחיל בתשובה – כן, אבל זה טיפה מורכב.

שלא כמו כלבים שירוצו אלייך בהתלהבות כאשר ישמעו את שמם, ברוב המקרים חתולים אינם יראו תגובה חד משמעית ולפעמים יגיבו באדישות או שלא יגיבו בכלל. בכללי, רמת ההבנה והתקשורת של החתולים עם הסביבה לוקה בערפל מאחר והחתול הוא חיה אשר מטבעה לא נוטה "לחשוף".

אז איך יודעים?

במחקר מקיף שנעשה באוניברסיטת טוקיו ביפן נלקחו 78 חתולי בית לבדיקה. בתחילה החוקרים הביאו את בעליי החתולים וביקשו מהם לומר 4 מילים שונות שנשמעו דומות לשמות החתולים מספר פעמים עד שהם התרגלו אליהם והפסיקו להגיב. לאחר מכן, הבעלים אמרו את השמות האמיתיים של החתולים שלהם, והחוקרים בחנו האם החתולים מסוגלים להבדיל ביניהם. לחתולים היו תגובות בולטות יותר לשמותיהם שלהם והגיבו ע"י הזזה של האוזניים, הראש או הזנב, יותר מאשר למילים דומות.

כמו כן, כן נבדקו התגובות של החתולים לשמם שלהם לעומת תגובתם של חתולים אחרים באותו חדר. לאחר מכן ביצעו את הניסוי מחדש כאשר הפעם השמות העצם ושמות החתולים נאמרו ע"י אנשים שאינם הבעלים שלהם או ע"י הקלטות. במקרים אלו התגובה הממוצעת מהחתולים הייתה פחותה אך עדיין קיימת ומסיבה זאת ניתן להסיק חד-משמעית כי החתולים מגיבים לשם שאנחנו מעניקים להם.

אז הם יודעים?

מאידך, אחד החוקרים הראשיים אמר לציטוט: "החתולים ככל הנראה מקשרים את שמם לאיזה שהוא "פרס" או "עונש" ולא סביר להניח כי הם מקשרים בין הצלילים שאנחנו מוציאים מהפה אליהם כאינדיבידואליים, ואין שום ראיה כי החתולים יכולים לזהות את עצמם כמונו" ככל הנראה מסיבה זאת חתולים בניגוד לכלבים אינם תמיד מגיבים לשם שלהם וזה אינו גורם להם לבוא אלינו או לאיזה שהוא שינוי משמעותי בהתנהגות שלהם. ומי שמכיר חתולים יודע שחתול כמו חתול – עושה מה שבא לו… כך שאם נרצה שהחתול שלנו ילמד את השם שלו כדאי כי בתחילת האימוץ נתחיל להרגיל אותו כי השם שלו מגיע בשילוב עם אסוציאציה טובה. קראו בשמו כאשר אתם פותחים צ'ופר, מלטפים אותו ובכללי עושים דברים שהוא אוהב.

עוד מאמרים בנושא

השמנה מקצרת את חייהם של כלבים וחתולים והיא הסיבה למחלות רבות כמו אצל בני אדם