מאמצים חתול מהרחוב? על מה כדאי להקפיד

עברתם ברחוב, ראיתם חתול קטן ומתוק מציץ אליכם מאחורי פחי האשפה והחלטתם לאמץ אותו ולהעניק לו בית חם? הדרך מחתול רחוב לחתול בית הוא לא פשוט ודורש המון סבלנות - קבלו 5 טיפים שיקלו עליכם בתהליך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אימוץ חתול רחוב שונה מאשר אימוץ חתול ביתי- לחתולי רחוב מנהגים הישרדותיים, הם אינם בוטחים בכם ואינם בטוחים במקומם. מכם נדרשת המון סבלנות, זהירות ואהבה, עד שיסתגלו לחוקי הבית ולבעליהם החדשים. על מה חשוב להקפיד, כיצד מלמדים אותו לא לנשוך, לסרוט ולשמור על הניקיון? מספר טיפים:


מאמצים חתול מהרחוב? אל תאיצו בו – הניחו לו להתקרב אליכם בקצב שלו

קראו עוד: בעלי חתולים? כך תמנעו את המחלה הבאה

1. היכרות עם הסביבה והבית: ראשית, חשוב להבין כי החתול משנה לחלוטין את שגרת חייו – מחתול עצמאי וחופשי המורגל במרחבים, הוא נסגר בחלל קטן ותחום שאינו מכיר, עם בני אדם שאינו מכיר. לכן חשוב להכיר לו את הבית באופן הדרגתי, בתחילה חדר אחד בלבד, לאפשר לו לחקור כל פינה ביסודיות, ולאט לאט להכיר לו גם את שאר חלקי הבית.

מומלץ לתלות ברחבי הבית חוטים עם צעצועים בקצה, או משחקים קטנים, כך שהבית יהפוך לממלכה מעניינת ומרתקת, מלאת הרפתקאות ושעשוע.

2. עושים היכרות עם הדיירים: במהלך חייו ברחוב, החתול הורגל להתרחק מבני האדם – וכיום הוא לפתע אמור לחלוק איתם חלל סגור ולקבל את מרותם. חתולים רבים יתנגדו לכך, יחושו מאויימים מכם ויסתגרו בפינה צדדית. אל תאיצו בחתול. הניחו לו להתקרב אליכם בקצב שלו, וקבלו את העובדה שמדובר בתהליך ארוך הדורש סבלנות. בשום פנים ואופן אל תרימו את החתול בכוח או אלצו אותו להתקרב אליכם. נסו לזרוק לעברו צ'ופרים ולצפות בו אוכל. בכל פעם צמצמו את המרחק בין החטיף לביניכם, עד שתראו שהחתול מתקרב אליכם מיוזמתו וללא חשש.

כאשר רכשתם את אמונו, נסו לארגן לו שגרת יום קבועה – שעת משחק, שעת האוכל, שעת הטיול וכו'. הדבר יפתח אצל החתול את הביטחון ותחושת המוכרות.

3. מחנכים לצרכים: יש לארגן לחתול ארגז חול ולהקפיד לנקות אותו מדי יום. חתולים רבים סולדים מריחות ניקיון חזקים מדי, ריח שתן וצואה, ומרקמים מסוימים של חול, ולכן נמנעים ממנו- לכן חשוב להקפיד לשמור על הארגז נקי, מאוורר ומותאם לחתול. מצאו היכן החתול מעדיף לבצע את צרכיו (שטיח? רצפה? ספה?) ונסו לדמות בארגז החול את המשטח- הניחו שטיח ישן, מרצפות חרסינה או בד הדומה לספה.

מבחינת מיקום, כדאי לאתר ולמצוא את המקום האהוב על החתול, ודווקא שם להניח את ארגז החול. יחד עם זאת, מומלץ שהארגז יונח במקום שקט יחסית- חתולים, ובעיקר חתולי רחוב, עלולים לחשוש לבצע את צרכיהם בקרבת בני אדם או בעלי חיים אחרים. החתול ממשיך לבצע את צרכיו במקום ספציפי בבית? הניחו שם את קערות האוכל והשתייה שלו. הוא כבר יפסיק.

4. נמנעים מנשיכות: משחקים עם החתול והוא נושך אתכם? לא תמיד הוא יודע להבדיל בין משחק לתקיפה, וגם כשכן- אין לו דרך לדעת שהמגע שלו לא נעים לכם. צריך להבין שהחתול גדל ברחוב, ולכן הוא אינו מורגל בסוג כזה של מגע, ליטוף או קרבה, לאחר שרוב חייו נמנע מקשר עם בני האדם. אם הוא נושך, אמרו בטון ברור וסמכותי "לא".

בכל מקרה, מומלץ לשחק עם החתול בצעצועים בלבד ולא עם הידיים. צעצועים כגון חוט קשור למקל, רעשן ארוך וכו', עדיפים משום שיש מרחק בין הצעצוע ליד.

5. נזהרים משריטות: סביר מאוד להניח שתחביב אהוב ביותר על החתול הוא השחזת הציפורניים בכריות הספה- ואותה הסבירות היא שזה לא מאוד מוצא חן בעיניכם. אז למנוע מהחתול לגרד לחלוטין לא ניתן, וגם לא מומלץ, כי הם נהנים מכך, משתעשעים ופורקים אנרגיות. לכן כדאי לנתב את אנרגית הגירוד שלהם לעמוד גירוד ייעודי המותאם במיוחד לכך. העמידו את עמוד הגירוד במקום נגיש ובכל פעם שהחתול יתגרד וישחק איתו, שבחו אותו בליטוף ובצ'ופר.

אם החתול נמנע מלהתקרב לעמוד, השתתפו במשחק והעבירו את הצעצועים לעמוד הגירוד, או גרדו אותו בעצמכם. באם החתול בכל זאת מתקרב לרהיטים, הרימו אותו בעדינות והניחו אותו אל מול עמוד הגירוד בתוספת "לא" סמכותי. 

עוד מאמרים בנושא

החתולים שלנו אוהבים משחקים ואתגרים זה משאיר אותם חדים וערניים לכן חשוב לבחור להם משחקים שיתאימו להם