גזעי חתולים

החתול הגדול ביותר שאנחנו מכירים הוא האריה האפריקני הידוע. זה שנקרא מלך החיות ולא בכדי:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

תנועתו גמישה, יש לו רעמה מרהיבה העוטפת את פניו ככתר של ממש והוא עצל ואוהב את "החיים הטובים"… את מזונו מספקות לו הלביאות שאחראיות להשביע את רעבונו ולהוליד לו צאצאים. מעניין לציין שהאריה הוא טורף, כמו גם היגואר, הטיגריס והצ'יטה השייכים גם הם למשפחת החתוליים. וולט דיסני בחר דווקא שניים מהמשפחה הזאת ומציג אותם כיצורים חביבים ומשעשעים הלא הם "מופסה" (אבא של סימבה) והפנתר ("הוורוד").

החתולים הקטנים יותר הם הקרקל, הפומה, חתול הבר האפריקאי, גם הן חיות בר טורפות.
הם והחתולים הגדולים ניזונים מבעלי חיים קטנים, שהם צדים במלוא הדר. מראה הלביאה המשחרת לטרף הוא אחד מהאלגנטים שבמראות, לא לחינם יצרן המכוניות נתן את שמו של היגואר לקסם הנוסע ההוא…

מכאן עד לחתול הבית המוכר הדרך ארוכה, אם כי הם שייכים לאותה משפחה.
חתול הרחוב שאנו מכירים מחטט בפחי הזבל רחוק כמזרח ממערב מאותה חית טרף מופלאה שאנו רואים בערוץ 8. אם כי בצפייה בשניהם משחרים לטרף ניתן להבחין בקלות כי בני משפחה אחת היא.

חתול הבית מונה מינים רבים, הגזעים נבדלים זה מזה באורך הפרווה, צבע הפרווה, אם היא נקודה או מפוספסת, צורת השער ועוד. בעצם המשותף לכל גזעי הבית של החתולים הוא שיש להם 4 רגלים , ראש וזנב. לגזעים שונים יש סימנים שונים:

דוגמאות לגזע ארוכי השיער

1 . החתול הפרסי – עגול, בעל ראש קצר, אזניים קטנות, גוף ורגליים קצרות, שיער אורירי ומאד ארוך.
2 . האנגורה התורכית – גוף רזה יחסית, זנב ארוך ומברשתי, הפרווה דקה, ארוכה ומשיית למגע.
3 . החתול הסומאלי – גוף וראש בינוני עד ארוך, אזניים ארוכות פרווה רכה וצפופה, זנב מברשתי (כמו "מנקה בקבוקים").

דוגמאות לגזע קצרי השיער

1 . בובטייל יפני – זנב באורך 5-8 ס"מ בלבד, פרוות הזנב פרושה כזנב ארנבת, גוף עדין עם רגליים דקות, פנים משולשים עם עצמות לחיים גבוהות.
2 . קיפול סקוטי ( SCOTTISH FOLD )- אזניים קטנות ומקופלות קדימה ולמטה, גוף רחב כבד ושרירי, ראש עגול, חזה רחב, רגליים קצרות וחזקות, נמוך יחסית וזנב מעוגל.
3 . בורמזי – גוף יציב ושרירי, עיניים עגולות, ראש עגול, פרווה נוצצת, לרוב בצבע חום אם כי ניתן למצוא גם בצבעים אחרים.

חתולי הבית כפי שאנו מכירים אותם קיימים בערך 100 שנה, מזונם הוא מכרסמים, ציפורים זוחלים, שאריות שלנו (אם מהצלחת, מהשיש או מפחי הזבל) וכמובן מזון מסחרי. במשך השנים המזונות המסחריים השתפרו מאוד ולהם ספציפיות גבוהה לגורים, בוגרים, זקנים ואף חולים (כיום מזונות המתאימים לחתולים חולי כליות כבד בעלי גידולים ועוד). החתולים שאנו מכירים מסביבות ערינו וכפרינו אינם גזעיים ואיבדו ייחוד או זהות גנטית מזה זמן רב.

אנו מחלקים את חתולי הבית במחוזותינו לשתי קבוצות עיקריות
DLH= HAIR LONG DOMESTIC ו DSH= HAIR SHORT DOMESTIC
כלומר חתול מקומי שיער ארוך או קצר, כך שאם תציצו מעבר לכתפו של הוטרינר שלכם כשהוא ממלא את פרטי חתולכם במחשב תבינו במה מדובר.

 

עוד מאמרים בנושא

כל מה שצריך לדעת על אחסון נכון למזון של כלבים או חתולים – בכתבה שלפניכם
החתול מביא לך במתנה פגר של עכבר? הוא מלקק את תנוך האוזן שלך?