"חתול טוב" – עיצוב התנהגות וחינוך

למרות שעקרונות האילוף זהים בכל בעלי החיים כתבה זו מוקדשת לחתולים. בניגוד לכלבים, החתולים משמשים כחיות מחמד כמה מאות שנים בלבד. התכונות הטבעיות והאינסטינקטים שלהם לא נעלמו ונשמרו היטב. אופיו של החתול והתייחסותו לבעליו שונה באופן משמעותי מזה של הכלב ולכן החתול משתף פעולה פחות באילוף.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

יותר ויותר חתולים בישראל הופכים להיות חתולי בית שאינם יוצאים החוצה. שנוי זה מחייב התאמת החתול לחיים בבית. באופן כללי, ניתן לגדל כך חתול שגדל בבית מינקות ומעולם לא חי בחוץ. חתול בוגר שחי רוב חייו בחוץ, לא יסתגל לחיים בבית.

עשיית צרכים מחוץ לארגז

תופעה זו מהווה את הבעיה העיקרית בחתולים ביתיים. לחתולים אלה יש ארגז חול לעשיית הצרכים. נושא ארגז החול רגיש מאד בחתולים ויש לטפל בו בתשומת לב. שכן אם לא תעשו זאת – תמצאו במהרה "מתנות" מפוזרות במקומות שונים בכל הבית.

1. סוג החול
חתולים שונים מעדיפים סוגי חול שונים. חתול שהסתגל לחול מסוים, לא יעריך החלפתו בסוג חול אחר (מגס לעדין או להפך). רצוי להשתמש באותו החול ולא לבצע שינויים מרחיקי לכת. חתולים בעיקרון אינם אוהבים חול המכיל חומרי ריח (דאודורנטים).

2. צורת הארגז
על הארגז להיות בגודל המתאים כך שיהיה נוח לחתול להיכנס ולצאת.
אם יש יותר מחתול אחד במשפחה, יש להחליף לארגז גדול יותר.

3. מיקום הארגז
חתולים הם יצורים צנועים ואוהבי פרטיות. מיקום הארגז במקום שיאפשר פרטיות יתרום לרווחת כל בני המשפחה. אם יש צורך בשנוי מיקום הארגז (לאחר מעבר דירה, למשל) כדאי לבחור מקום שידמה כמה שיותר למיקום הקודם.

4. חוסר הגיינה מתאימה
חתולים הם יצורים נקיים ביותר – ניקוי הארגז בתדירות לא גבוהה מספיק תגרור שימוש באתרים שונים מחוץ לארגז.

הטלת שתן מחוץ לארגז נובעת משני סיבות בלבד: האחת רפואית והשניה – פסיכולוגית.
שלולית אחת גדולה מחוץ לארגז מידי פעם מעידה קרוב לודאי על תסכול. כדאי לברר את מקור התסכול: האם שמרתם על כל הכללים בנוגע לארגז החול? אם כן, כדאי לחפש סיבה אחרת כגון חתול חדש בבית או בשכונה. חתול חדש בשכונה הנראה לעיתים קרובות מחוץ לחלון הבית מהווה גורם מאיים על שלמות הטריטוריה של החתול שגר בבית. קיר הבית המפריד בין החתולים מונע מהחתול הביתי לעמוד על שלו והוא מוציא את תסכולו בעשיית צרכים מחוץ לארגז. יש לגרש את החתול הזר מהחצר או למנוע מחתול הבית את האפשרות לצפות בחתול הזר (סגירת וילון או תריס).
לעתים תימצא שלולית שכזו במקום קבוע (למשל על הספה). במקרים אלה מדובר בחתול שפשוט אוהב להרגיש את בד הספה בעת עשיית הצרכים.

במקרה כזה הפתרון פשוט:

1. לנקות היטב את הכתם ולרסס בדאודורנט או תרסיס בריח לימון (חתולים אינם אוהבים לימון במיוחד).

2. להניח על אזור הכתם צלופן או נייר אלומיניום עד לפתרון הבעיה. תחושת חומרים אלה מאד לא נעימה לחתול והוא ימנע מלדרוך שם.

3. ניתן להשיג בד הדומה לבד הספה ולצפות בו (להדביק או לחבר לדופן באטבים) כשליש מרצפת ארגז החול (כמובן שיש לשפוך חול אך ורק בשני השלישים הנותרים).

שלוליות קטנות רבות (לפעמים בצבע ורדרד) בכל חלקי הבית מעידות על בעיה רפואית כגון דלקת בדרכי השתן ונדרש ביקור אצל הוטרינר.

עוד מאמרים בנושא