התוכי מנקר ברהיטים והורס את הבית? כדאי שתקראו את זה.

תוכי משועמם יכול לגרום לנזקים לנקר את הרהיטים וליצור הרס. הבשורות הטובות שיש דרכים להתמודד עם התופעה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אנשים רבים מתלוננים כי התוכי הביתי שלהם לועס ומנקר רהיטים וחפצים שונים בכל הבית. ונשארים חסרי אונים מול השאלה איך לטפל בזה ולהרגיל את הציפור להתנהגות נורמלית. במאמר נשפוך אור על כמה נקודות שחשוב להבין ובהמשך נספק את הפתרונות לבעיה.

למה זה קורה?

2 סיבות:

א. אצל תוכי, בדומה להרבה ציפורים וחיות אחרות בטבע קיים הצורך הבסיסי בלעיסה של דברים בכדי לאמן את המקור שלו. הלעיסה משרתת את מטרת הגשת המקור והפעלת הלסת. המקור הוא המרכיב העיקרי שבעזרתו תוכי הבר אוכלים מזון ומנהלים את חיי היומיום

ב. התוכי הוא חיה אינטליגנטית בצורה יוצאת דופן, ומסיבה זאת זקוק לגירויים שכליים רבים ומאתגרים על בסיס יומי וכאשר אין מענה מתאים בצורת פעילויות מאתגרות נשאר מתוסכל.

במילים אחרות:

התוכי שלכם משועמם ומנסה לבדר את עצמו בהריסת הרהיטים שלכם. והבעיה היא לא רק הרהיטים – התוכי עלול להיפגע!

כפי שדיברנו בעבר, הסכנות לציפורים במרחב הביתי הם בהרבה מקרים חומרים שלא בריאים לתוכי ועלולים לפגוע בהם. אפילו במקרה של שבבי עץ פשוטים שהוא מנקר מהרהיטים ועלולים להכיל חומרים להברקה, או למניעת שריפה שרעילים במיוחד וכדאי לא להיות אדישים ולתת לחברינו לשחק עם מה שבא לו, ו​זאת מבלי שדיברנו על חלילה חנק כתוצאה מאכילה של דברים לא אכילים. זכרו – העולם שלנו מאוד שונה מהמחייה הטבעית של התוכי בג'ונגלים. 

אוקיי, אז מה עושים?

מאלפים אותו

כאשר מדובר בתוכי צעיר יש להתחיל לאלף אותו מהרגע הראשון שמביאים אותו הבייתה. ישנן שיטות אילוף רבות ומאלפים רבים לציפורים. בנוסף, הרשת עמוסה במאמרים בנושא כולל מאמר מקיף שהולך לצאת כאן ממש בקרוב (נעדכן כאן עם קישור ברגע שהמאמר יעלה)

שבבי עץ והרבה!

מלאו את הכלוב שלו בשבבי עץ ייעודיים שניתן לרכוש בכל חנות חיות. זה יעזור לו לספק את הצורך הבסיסי שלו בלעיסה שדיברנו עליו. דואגים לתוכי לסביבת משחק בטוחה! כן כן…ממש כמו לילד פעוט.

ניתן להכין פינה ניידת ומגודרת אשר ניתן להכניס אליה את התוכי ולתת לו זמני משחק במהלך היום. יש להכניס מספר צעצועים ולבחון איזה סוג של אתגרים התוכי הכי אוהב, ניתן גם להחביא גרגיריי אוכל של התוכי במקומות מסוימים ולתת לו להפעיל את עצמו בחיפוש אחריהם.

חשוב לזכור – האינטליגנציה הגבוהה של התוכים גורמת להם להשתעמם בקלות כך שיש לשים לב ולהחליף את הצעצועים כל שבוע שבועיים, ולשמור על המגוון והגיוון, אך עם זאת אין צורך ביותר מ2-3 צעצועים בכל זמן נתון.

תשומת לב

זכרו – התוכי חייב תשומת לב בכדי לא להתשעמם ולהישאר במצב נפשי טוב. שחקו איתו ותפגינו כלפיו חיבה. זה מאוד חשוב לאיכות החיים שלו.

מה לא עושים?

לא משאירים את התוכי לבד בבית ומשוחרר! כך מקבלים תוכי משועמם ולא מפוקח מה שעלול להיגמר בבית שלכם הרוס והתוכי שלכם מצוברח. הקשיבו להוראות והמשיכו להעמיק וללמוד אודות התוכי שלכם ומה עושה טוב לחינוך ואיכות החיים שלו. ברשותכם חיה אינטליגנטית שרגישה לצרכים שלה – התחשבו בכך!

עוד מאמרים בנושא