מתכננים להביא הביתה תוכי? כדאי שתקראו את זה קודם.

מה צריך שיהיה ומה צריך לדעת? בפנים

התוכים שבעבר היו סמל סטטוס נהיו נפוצים מאוד בשנים האחרונות ובהרבה בתים תוכלו לראות כלוב פינתי עם החיה המעניינת הזו. לרוב הטיפול וההכנה לפני שמביאים הבייתה את הציפור המופלאה הזאת עושה רושם של הרבה יותר פשוט ממה שזה באמת, ולאלו שחושבים שתוכי יכול להיות כמו פסל נוי פינתי שצריך להאכיל פעם ביום מצפה הפתעה.

אז מה חשוב לדעת לפני שמביאים תוכי הבייתה?

נתחיל בביתו החדש – הכלוב.

הכלוב הוא ביתו החדש של התוכי, וככה, צריך להיות נוח ומרווח ולא כמו כלא. במקרים רבים הכלובים הנמכרים בחנויות לחיות מחמד אינם גדולים מספיק ולא בנויים בצורה פרקטית לצרכים של התוכי הממוצע. חשוב להבין כי המרחב האופקי של הכלוב יותר קריטי מאשר האנכי, מאחר וחשוב כי לתוכי יהיה מקום לפרוס את כנפיו ולעוף בכלוב. ומסיבה זאת כלוב מתאים עשוי לתפוס חלק גדול מהחדר, או את כל החדר – יש לקחת זאת בחשבון.

ודא שהכלוב שלך עשוי מחומר מתאים. ללא צבע מתקלף (או אידיאלית ללא צבע בכלל), סורגים רופפים או רפויים, כתמי חלודה או צירים חלשים ולעולם אסור שיהיה עשוי מעץ. תוכים ילעסו בקלות בעץ ויפגעו בו, וגם אם הם אינם מסוגלים להימלט, עץ לעוס עלול לאורך זמן לגרום לבקטריות שיהיו קשות לטיפול.

אוכל

לתוכים יש מצד אחד צרכים תזונתיים מורכבים אך מצד שני הם צורכים מגוון רחב של מאכלים שונים הכוללים זרעים, פירות, ירקות ואגוזים הניתנים לגיוון ומשתנים במימונים השונים של כל אבות המזון בין תוכי לתוכי על פי הזנים השונים והגודל שלהם.

ניתן לקנות תערובות מוכנות המכילות את כל אבות המזון במימונים המומלצים ע"י וטרינרים. עם זאת, לא מומלץ כי תערובות אלו יהיו התזונה היחידה של התוכי ויש לעשות בדיקות ולראות מה הוא אוהב ואף לשמור מאכלים מסויימים בתור צ'ופר.

פירות וירקות:
תוכים צריכים כמות גדולה של ירקות וגם פירות אך מעט פחות ורק סוגים מסוימים. רמות הסוכר הגבוהות שהפרי מכיל עשויות להזיק לתוכי  ויש להיות זהירים עם הוספה שלהם לתפריט הקבוע שלו. בירקות המצב הוא הפוך לגמרי, ניתן להרגיש חופשי להוסיף מגוון רחב של ירקות כולל עשבי טיפול ואפילו פלפלים חריפים (בלוטות הטעם של התוכי פחות רגישות משלנו ומסיבה זאת הם גם פחות רגישים ל"חריף") לתפריט של התוכי והוא יאכל אותם באהבה רבה.

אגוזים:
תוכים מזנים קטנים עשויים להתקשות באכילתם ואף לוותר עליה. אך אחרים יהנו ממגוון רחב של אגוזים ומחקרים מסויימים מראים שהם אף חשובים מאוד לאכילה בקרב נקבות בזמן הטלת ביצים (בגלל רמות הסידן הגבוהות). עם זאת, יש להאכיל באגוזים בזהירות לתוכי אמזונה, המועדים להשמנה ולבעיות בריאות הקשורות בה.

זרעים:
זנים מסוימים בקרב התוכים אוכלי הדשא אוכלים כמויות גדולות של זרעים. עם זאת, אל תקנו תערובות זרעים
עם זרעי מילוי כמו דוחן אדום, או הרבה זרעי חמניות עתירי שומן

צעצועים

תוכים הם יצורים סקרנים, פעילים מאוד ובעלי רמת האינטיליגנציה הגבוהה אשר לא מאפשרת להם להיות ללא גירוי סביבתי כלשהו. כאשר הם משועממים, הם יודיעו לכם על ידי צעקות, נשיכות ואפילו התנהגויות הרסניות לעצמם כגון מריטת נוצות.

מסיבה זאת הם חייבים מגוון של צעצועים שיעסיקו אותם במהלך היום, במיוחד כאשר הם נשארים לבד בבית ואף הכרחי כי תחליף להם את הצעצועים כל מס' שבועות לפחות בכדי לשמור על העניין. יש לוודא גם כי הצעצועים מספקים את הצרכים הבסיסיים שלהם הם רגילים מהטבע כמו טיפוס וליקוט מזון.

מוט/מקל עמידה:

תוכים לא סתם מבלים את היום בשלווה על ה"כיסא", הם גם אוכלים וישנים שם. ישנם גם מוטות שנועדו לשיוף ציפורניו של התוכי על גבם(הוא משייף לעצמו כמובן), וטוב שכך, מכיוון שאחרת תצטרכו לגזור להם את הציפורניים מידי פעם וזאת יכולה להיות חוויה כואבת ולא נעימה לתוכי.

חשוב כי הכלוב יכלול מגוון של מוטות, בכל הצורות והאורכים השונים (אך חשוב לוודא שהעובי מתאים לו לתפיסה נוחה) נסה כמה סוגי עצים שונים עד שתיראה מה הכי מתאים לו. ישנם גם מוטות לעיסה המעסיקות את התוכי.
שים לב שתצטרך להחליף אותם כל כמה זמן.

חלק מהמוטות מתפקדים גם כצעצועים, וכוללים חלקים משתלשלים שאפשר לשחק איתם. נסה לגוון ולשחק עם סידור המוטות בכלוב ולהחליף ביניהם מידי פעם עד שתמצא את הסידור האהוב על התוכי שלך.

טיפול רפואי

לפעמים אנשים אינם מודעים לעלויות שטיפול שוטף בחיה אקזוטית יכולים להגיע. בדיקה שגרתית עשויה לעלות כמה מאות שקלים ואפשר להגיע בקלות לאלפים במידה וצצה איזה שהיא בעיה רצינית בבריאות הציפור. מומלץ להיות מוכנים כלכלית לנושא הזה בכדי לא להיקלע לצרות בהמשך.

כמו כן, יש לעשות בדיקות שגרתיות לפחות פעם בשנה, ולהיות ערים למצב הרפואי של התוכי. לפעמים חוסר תיאבון או מצב רוח יכולים להעיד על בעיה רפואית מסוימת שיש לבדוק בהקדם.

שים לב – לפעמים אנשים נוטים לקנות דברים שאינם נחוצים ואף מזיקים.

חצץ

ציפורי שיר מעכלות את האוכל שלהם ע"י צריכה של מנות מזעריות של חלוקי נחל וחול, . מסיבה זאת נהוג לערבב חצץ באוכל של עופות מסוימים כמו תרנגולים לדוגמא אשר אין ביכולתם לעכל את האוכל מבלי זאת.

תוכים לא זקוקים לחצץ בשביל לעכל את האוכל מהסיבה הפשוטה שיש להם את היכולת "ללעוס" ולאכול מנות מזעריות לאורך זמן. ואכילה של חצץ יכולה אף להזיק להם ולגרום לבעיות שונות כגון חסימה במערכת העיכול.

בית מחסה

הרבה בעלי תוכים ובכללי בעלי ציפורים רוכשים בתי מחסה קטנים שנועדו לתת לתוכי "מחבוא" מתוך הנחה שהם צריכים לישון שם. אין בכך צורך של ממש ואף יכול להגביר את האגרסיביות של התוכי סביב "ביתו" הדבר לפעמים רצוי במקרים מסוימים בהם מגדלים 2 ציפורים בכלוב 1. ובכל מקרה יש לעבור ייעוץ מקצועי לפני וזה ממש לא בגדר חובה כאשר רוכשים תוכי.

כמובן שזה המידע הבסיסי ויש עוד הרבה מה ללמוד. התייעץ עם וטרינר המומחה לתוכים וחיות אקזוטיות ובדוק מקורות מידע המתייחסים לזן הספציפי שאתה מגדל בכדי להבין את הצרכים שלו. שקול גם להביא אביזרים לעצמך ולא רק לתוכי בתור התחלה. אטמי אוזניים, פילטרים לאוויר, ריפוד לכתף ועוד. זכור, עם תוכים – עדיף יותר מידי מפחות מידי.

עוד מאמרים בנושא

יש לך כלב חום אדמוני? מגיע לך שק מזון מיוחד במתנה!