איך נדע שהתוכי שלנו חולה

הדבר הכי חשוב שאנו צריכים לזכור הוא שתוכי חולה מתאמץ להסתיר את העובדה שהוא לא מרגיש טוב!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
תוכי

בטבע, תוכי חולה מסכן את הלהקה שלו מאחר והוא גורם לכולם להאט את הקצב ובכך מושך טורפים. לכן, התוכי מעמיד פנים כאילו הכל בסדר: גם כשהוא מרגיש רע מאד הוא ממשיך לאכול, או לפחות מנקר באוכל ועושה עצמו אוכל. הוא "משחק אותה" כאילו הוא בריא. מכאן – גם כשהתוכי אוכל זה לא אומר שהוא בריא.

איך נדע בכל זאת שהתוכי שלנו חולה

יש תוכים שאוכלים וחצי שעה אחר כך- מתים ! אז איך נדע מתי התוכי שלנו חולה וצריך לקחת אותו לווטרינר? קודם כל, כל שינוי אצל התוכי צריך "להדליק נורה אדומה": – התוכי שקט מהרגיל – התוכי קולני מהרגיל – התוכי צרוד! (בתוכים, בניגוד לבני האדם, צרידות היא מאד משמעותית ויכולה להתפתח למחלה מסוכנת) – לתוכי יש נזלת – שיעול (נדיר בתוכים) – שינוי בהפרשות שלו- פחות צואה מהרגיל או יותר, שינוי בצבע ההפרשות ובדרגת המוצקות (שלשול) – נוצות מלוכלכות (בעיקר מסביב לנחיריים או באזור ה"טוסיק") – עייפות באמצע היום – התנשפות לאחר מאמץ – התוכי אינו מתנהג כתמול שלשום.

כלומר- כל דבר שונה מההתנהגות הרגילה שלו צריך לעורר חשד. תוכי בריא לא ישן באמצע היום על רצפת הכלוב כשנוצותיו נפוחות! תוכי יכול לרדת לרצפת הכלוב אם יש לו "סידורים"- צעצוע, אוכל שנפל לשם, וכולי. אבל הוא לא יישאר על הרצפה שעה בלי לזוז. אם זה מה שהוא עושה- יש לכם תוכי חולה. (בטבע, אם הוא יורד לקרקע וישן מישהו כבר ידאג להרוג אותו – בני הלהקה שלו או טורף כלשהו)תוכי חולה לא תמיד ירד לרצפת הכלוב. לפעמים הוא יישן על המקל למעלה, אבל בשעות לא מקובלות (כלומר באמצע היום) וכשנוצותיו נפוחות .

לא כל תוכי שישן באמצע היום הוא חולה – יש כאלה שרק תופסים תנומה קלה – בשעות קבועות, וללא נוצות נפוחות. כשהנוצות נפוחות – זה לא סימן טוב. כשתוכי חולה, טמפרטורת הגוף שלו יורדת. (בניגוד לנו – אצלנו בדרך כלל עולה החום( כשהתוכי חש שטמפרטורת גופו יורדת, הוא פותח את נוצות הגוף ו"תופס אויר " ביניהן. האוויר משמש כמו סוודר, מונע בריחת חום הגוף. התוכי נראה אז גדול מהרגיל.מה לעשות אם זה קורה? עזרה ראשונה : לחמם את התוכי – להוסיף מנורה או מפזר – חום ליד הכלוב . טמפרטורת הסביבה צריכה להיות 27 – 28 מעלות. צלזיוס.קחו את התוכי בהקדם לווטרינר של תוכים אל תאמרו: נראה מה יהיה מחר. תוכי שלא מרגיש טוב היום ירגיש רע יותר מחר ואולי ימות מחרתיים.

מחפשים וטרינרים מומלצים? פורומים להתייעצות או מידע נוסף בנושא ציפורים? לחצו כאן.

עוד מאמרים בנושא

תוכי קקדו הרוקד לצלילי הבקסרטיט בויז

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד