10 הסכנות שמחכות לציפורים שלכם – בבית

כולם יודעים שעצמות מסוכנות לכלבים וחוטי קשירה הם מתכון לאסון עבור חתולים, אבל מה באשר לציפורים? כמות הסכנות הניצבות בפניי ציפורי המחמד בתוך הבית היא גדולה – החל מדלת שירותים פתוחה ועד למאוורר פועל. ריכזנו עבורכם את עשרת הסכנות שממתינות לציפורי המחמד שלכם והדרכים המומלצות להימנע מהן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כלי בישול

סירים ומחבות מצופי טפלון עשויים להוות סכנה גדולה לבעלי הכנף. בעת החימום של כלים אלו, משתחרר חומר כימי שעשוי לגרום לציפורים רבות חנק ואף מוות מיידי. תוכים קטנים ותוכי קקאדו רגישים במיוחד לאדי החומר. בכדי להקטין את הסיכון, פתחו חלון בעת הבישול והרחיקו את ציפורי המחמד שלכם או יותר מכך, בחרו בסירים ומחבתות העשויים מפלדת אל חלד לשימוש במטבח.

דלתות וחלונות

הסכנה הגדולה ביותר לציפורי מחמד היא הצוהר לעולם בחוץ. גם אם התוכי מקבל את מלוא החום והאהבה בבית, חלון פתוח הוא עוד הזדמנות עבורו לחקור ולתור את העולם. ברוב המקרים, קשה מאוד למצוא את הציפור אחרי שהיא יצאה מהבית.

סכנה נוספת שצפויה לציפורים היא הצירים של אותם דלתות וחלונות –  כאשר אחת הרגלים שלהן יכולה להיתפס בקלות ולמנוע מהן להשתחרר. הדרך היעילה ביותר להימנע מסכנות אלו, היא לשמור על החלונות והדלתות סגורים כאשר התוכי או הציפור משוחררים מהכלוב.

מזונות רעילים

תוכים הם כמו תינוקות – מכניסים הכל לפה, או יותר נכון למקור. בליעת מזון רעיל עלולה לגרום למחלות ואפילו למוות בציפורים. שימרו על בעלי הכנף שלכם בכך שתוודאו כי כל השוקולד, האלכוהול, האבוקדו, הבצל, הפטריות וקליפות העגבנייה מאוחסנים הרחק ממנה.

חיות מחמד אחרות

סיפורים על כלבים וחתולים שמסתדרים עם בעלי כנף יש בשפע, אבל חשוב לזכור כי למרות המתיקות של חיית המחמד הפרוותית שלכם – ציפור חופשיה שמסתובבת בבית היא עדיין טרף בעיניהם. פגיעה בציפור אינה מתרחשת רק בתקיפה, גם משחק בין השניים יכול להוביל לפציעה. השתדלו להיות בקרבת מקום כאשר הם מצויים באותו חלל. חשוב לציין שהסכנה אינה מסתכמת רק בכלבים וחתולים – גם אקווריום פתוח יכול לעורר תוכים סקרניים.

מאווררים ומוצרים חשמליים

מאווררי תקרה אחראים למותם ופציעתם של מאות ציפורים בשנה. כאמצעי זהירות, הקפידו לסגור את המאווררים כאשר הציפור משחקת מחוץ לכלוב. פריטים ביתיים נוספים כמו חוטי חשמל, תנורים, טוסטרים יכולים לגרום להם למכת חשמל. ודאו שהמכשירים אינם פעילים כאשר הציפור או התוכי בקרבת מקום.

תנאים היגייניים נאותים

בדומה לשמירה של תנאים נקיים לכלב או לחתול, חשוב מאוד לשמור על הכלוב של הציפור נקי ככל האפשר – לא רק לשם הנוחיות שלה, אלא גם עבור בריאותה. ציפורים מטבען הן יצורים נקיים. הן מתוכננות כך שהפסולת שלהן תושלך הרחק מביתם ותשמש יצורים אחרים במערכת האקולוגית. כאשר פסולת וקשקשים מצטברים בתחתית הכלוב, עלולות להופיע מחלות בדרכי הנשימה והמעיים, שיכולות גם להתפשט לשאר בני הבית. שמירה על לוח זמנים לניקיון תעזור לכם למנוע מצבים כאלו.

כימיקלים בבית

הבית שלנו מלא בכימיקלים החל מחומרי הניקוי במטבח ועד שמנים ריחניים באמבטיה. לציפורים מערכת נשימה רגישה במיוחד, בעיקר כאשר היא בקרבת אדים. בכדי למנוע סכנות מיותרות, הפחיתו את השימוש בנרות ריחניים, שמנים מבושמים וקטורת בבית שלכם.

בתי שימוש

תוכים הם אינם השחיינים הטובים בעולם ולכן מושבי אסלה פתוחים או אמבטיות מלאות מים יכולות להמית אסון על ציפורי המחמד שלכם. בכדי להקטין את הסיכון, וודאו כי כל מושבי האסלה נמצאים במצב סגור, או יותר מכך, סגרו את כל חדרי השירותים כאשר הן מבלות מחוץ לכלוב.

אורחים

זה עצוב, אבל נכון – בני האדם הם המפגע הגרוע ביותר לציפורי המחמד, בעיקר כשאין להם מושג בבעלי כנף. אינטראקציה עם ציפורים שונה מכל מפגש עם חתולים או כלבים, אבל אנשים שאינם בעלי זיקה לתחום אינם יודעים זאת ועשויים לפגוע בהן – הם עלולים לתפוס את הציפור בכדי ללטף אותה או לתת לה מזון שמסוכן לה. וודאו כי כל באי הבית יודעים כיצד להתנהל מול ציפור המחמד שלכם.

פריטי נוי

לפרטי נוי וקישוטי חג פוטנציאל גדול להזיק לציפור המחמד. ללא כל הסבר, לפריטים מבריקים או צבעוניים השפעה על תוכים – הם נמשכים אליהם ועשויים לקרוע אותם עם המקור סתם בשביל הכיף. שמרו על הציפור מחמד שלכם בכך שתוודאו כי הפרטים הדקורטיביים מחוץ לתחום כשהתוכי יוצא מהכלוב.

עוד מאמרים בנושא

לא נמצאים הרבה בבית ואין לכם חדר חשוך ושקט בבית? יכול להיות שתוכי היא אינה חיית המחמד המומלצת לאורח החיים שלכם.
רוצים להבין טוב יותר את התוכי שלכם ענבל סרטר, מומחית בעלי הכנף מצביעה על ההיגיון שבהתנהגות התוכי
איזו ציפור מצריכה הכי פחות טיפול, איזו זקוקה לבן זוג ומהי הציפור המשעשעת ביותר?

פט נט אתר התוכן הגדול בישראל לכל מה שאתם רוצים לדעת על חיות מחמד