אקנה לי תוכי ושמו יהיה יוסי

אם עומדת בפניכם ההתלבטות האם לקנות ציפור כחיית מחמד, ומהם התנאים הדרושים לגידולה, הרי לפניכם כמה נקודות למחשבה.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מרחב מחיה

איכות החיים הבסיסית הדרושה לציפור כוללת יכולת תעופה. גודל כלוב מינימלי לציפור צריך לאפשר לה לעוף בתוכו. לדוגמא, כלוב לציפורי אהבה צריך להיות (לפי הספרות) באורך של מטר ועשרים ס"מ לפחות, כלוב לתוכי אפריקאי אפור (ז'אקו) – באורך של 3 מטר לפחות, כלוב תעופה לארה – באורך 15 מטרים לפחות. אם אין לכם בבית או בחצר מקום לכלוב בגודל מתאים ואחד התענוגות שלכם הוא לחוש ייצור מעופף נוחת על כתפיכם כשאתם משוטטים בבית, תוכלו לגדל ציפור חופשיה בבית כשהכלוב מהווה עבורה אתר לינה בלבד. ענפים של עצי פרי או אקליפטוס יכולים לשמש כמעמד אסתטי ונעים לציפורים במקומות שונים בבית, וגם בתוך הכלוב כתחליף למוטות הפלסטיק, ומעליו. הענפים מספקים גם תעסוקה ומינרלים לציפור המכרסמת אותם, ועיסוי לכפות הרגליים שלה (כמו אדם שהולך יחף בחול). כשהציפור משוחררת בבית, הסביבה צריכה להיות מוגנת מטורפים על ארבע, ובמקרים מיוחדים ניתן לגדל ציפורים במחיצת כלבים או חתולים (בד"כ שגדלו יחד עם הציפור, או כשמדובר בציפור אמיצה במיוחד הדומיננטית על הטורפים הביתיים שלנו). בעלי ציפורים רבים מרגישים בטוחים יותר לשחרר את הציפור שלהם בבית רק לאחר קיצוץ חלק מנוצות התעופה, כך שלא תוכל לברוח למרחקים, אך עדיין תוכל לדאות ממקום למקום בלי להתרסק. מבחינת הציפור זו פשרה עדיפה על חיים מאחורי סורגים. מרחב המחיה של הציפור צריך להיות חופשי מעצמים חדים שעלולים לפצוע אותה, מגופים ומזונות חמים שעלולים לגרום לכוויות, ומרעלים, ביניהם צמחים רעילים דוגמת פילדנדרום, אדי טיגון במחבטי טפלון, ומתכות כבדות דוגמת עופרת בענבלי פעמונים ובמשקולות של וילונות, ואבץ המצוי למעשה בכל מתכת מגולוונת כולל בסורגי הכלובים. תוכי המכרסם בעקביות את סורגי הכלוב שלו עלול לחלות בהרעלת אבץ ורצוי לספק לו צעצועים טבעיים דוגמת ענפים, צדפים,אבנים, ומזון מגוון לכרסם.

חברה

ציפורים הם בעלי חיים חברותיים ורצוי לספק להם חברה מבני מינם, ובמידה ומגדלים ציפור בודדת הנוטה ליצור קשר עם בני אדם, יש התייחס אליה כאל חלק מהמשפחה, להקדיש לה חום ואהבה, שאם לא כן היא עלולה להכנס לדכאון עמוק, מצב שעלול להסתיים גם במחלות פיזיות.

הגיינה

ציפורים מלכלכות ויש להן ריחות אופייניים (השונים בין מינים ונים). נוצות ושיירי מזון צפויים לעופף בבית פה ושם. את כלי האוכל והמים יש לשטוף מדי יום ואת תחתית הכלוב יש לנקות יום יום מלשלשת (הכוללת צואה ושתן יחד). מומלץ לשטוח עיתון בתחתית הכלוב ולקפל אותו מבלי להעלות אבק כשמחליפים אותו. יש ציפורים בעלות נפח צואה גדול מיוחד, דוגמת מינות.

בריאות

ציפורים מתות בסתר. מדובר בבעלי חיים מאד עדינים ויש להיות עירניים לסימני מחלה קלים, אחרת הרומן עלול להסתיים במוות תוך ימים ספורים. סימנים אלו כוללים סימור נוצות, תנועות נשימה בולטות (בציפור בריאה כמעט ולא ניתן להבחין בנשימה), שינה רב שעות היום, הפרשות עיניים / אף / שינוי בצורת הלשלשת (חשוב להכיר את הנורמלי כדי לזהות את החריג). עזרה ראשונה שניתן להגיש לציפור חולה כוללת חימום, הבאת כלי המזון והמים אל קרבת הציפור, אל תחתית הכלוב במידה ואין לה כח לטפס למעלה, ותוספת סוכר למי השתיה (כ- 2-3 כפיות סוכר לכוס מים) לאספקת אנרגיה מיידית. יש להביא את הציפור לקבלת טיפול רפואי בהקדם.

העברת מחלות

בעלי כנף, ובמיוחד תוכים, עלולים לשאת חיידק כלמידיה, שעלול להיות קטלני להם וגם מדבק לבני אדם. לכן עליהם להבדק ע"י וטרינר לנוכחות החידק אחת לשנה. ההדבקה בכלמידיה היא ע"י נשימת אבק של צואת הציפורים ולכן חשוב הנקיון היום יומי של הכלוב (בטרם התייבשות הצואה) והקיפול העדין של הנייר בתחתית הכלוב, כדי להמנע משאיפת אבק צואה. עדיף שכלוב של תוכים לא ישכון בחדר הילדים, ושאדם מבוגר יהיה אחראי לנקיון הכלוב כי הטיפול האנטיביוטי המומלץ לכלמידיה באדם הוא בעייתי במתן לילדים. מאידך, תוכים עלולים להדבק מבעליהם בשפעת,
ורצוי להשתדל לא להתקרב אליהם יתר על המידה כשחולים.

על הציפורים החיות בבתינו כחיות מחמד נמנים מיני ציפורי שיר רבים (בעיקר כנרים ופינקים), המתאימים לאנשים הנהנים מיופים וצליליהם הנעימים של בעלי חיים עדינים, מינים רבים של תוכים (מתוכון ועד ארה), המתאימים לאנשים המעוניינים גם באינטראקציה אישית עם הציפור וכן בכושר דיבור וחיקוי, יונים המתאימות לגידול בחצר למי שנהנה מציפור חופשיה באמת השבה הביתה אל השובך, ומספר מיני מינות (ציפורים אסיאתיות ממשפחת העורבים) – ציפורים פעלתניות במיוחד, הזקוקות למרחב מחיה גדול, בעלות כושר דיבור מופלא, ותוקנים (ציפורים פעלתניות, צבעוניות וגדולות מקור, חלקן מאד חברותיות לאדם, שמקורן בדרום אמריקה). תרנגוליים הזוכים לייחס אישי יכולים להתגלות כבעלי חיים מעניינים ומשעשעים.
בארצות ערב מפורסם תחביב הבזיירות – שימוש בעופות דורסים לציד. בארץ אסור לגדל חיות בר מקומיות כחיות מחמד.

 

עוד מאמרים בנושא

הדבר הטוב ביותר שנוכל לעשות עבור גוזלים הוא להשאירם לטיפולה המסור של אמם