סכנה ממשית להיכחדות של התוכי הנדיר בעולם

האם זה סופו של כתום הבטן? מאמצים רבים כבר עשרות שנים להצלת תוכי כתום הבטן נתקלים בקשיים רק 20% שורדים בשנים האחרונות נראה שהמסע הנדידה המפרך גובה מחיר קשה בקרב הצעירים וחסרי הניסיון
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מחקר חדש מראה כי אחת הציפורים הנדירות ביותר בעולם, התוכי כתום הבטן, נותר בסיכון כבד להכחדה למרות עשרות שנים של עבודות שימור אינטנסיביות בבית הגידול שלהם בטסמניה. למרות שמאמצי השימור הגבירו את הצלחת הרבייה של תוכים בטבע 80% מן התוכים הצעירים שנולדים מתים בסוף בזמן הנדידה ובחורף.

חוקרים באוניברסיטת אוסטרליה הלאומית השתמשו בנתונים שנאספו על ידי המחלקה הטסמנית לתעשייה, פארקים, מים וסביבה, בכדי לחקור את הישרדותם של תוכים כתומי-הבטן במשך 22 שנים. "התוצאות מדאיגות מאוד" אמר ד"ר דז'אן סטויאנוביץ '."מצאנו כי עם הזמן, הישרדותם של התוכים הצעירים צנח ב 51% בשנת 1995 ל- 20% בשנים האחרונות.

על פי החשד, הטיסה המפרכת מעל מיצר הבס בין טסמניה לבין היבשת האוסטרלית גובה מחיר קשה על צעירים חסרי ניסיון עם בנדידתם הראשונה. זה מחמיר בגלל גודל האוכלוסייה הקטן שמקטין את גודל הלהקה. הניצולים ניצבים בפני אתגר למצוא בית גידול מתאים להחורף. "בעלי חיים נודדים זקוקים להגנה מפני איומים מרובים בשעות ובמקומות שונים," אמר ד"ר סטויאנוביץ '."לרוע המזל האיומים העיקריים על מין זה הם הקשים ביותר לזיהוי ותיקון, והמחקר שלנו מראה כי מה שנעשה עד היום לא איפשר את הישרדותם.

תוכים בעלי כריתה כתומה נמצאים בסכנת קריטית, וזהו הצעד האחרון לפני הכחדה. בשנת 2016, שיעורי ההישרדות הנמוכים הביאו לכך שרק 3 נקבות בר חזרו בחיים לשטח הגידול, מה שמייצג את הנקודה הנמוכה ביותר של ירידה בת עשרות שנים. זה השתפר בשנים האחרונות, עם 23 תשואות כולל 13 נשים בשנת 2019, אך גודל האוכלוסייה נותר קטן. לאחרונה ממשלת טסמניה השקיעה בהרחבת יכולתם לגדל תוכים בשבי באמצעות הקמת מרכז גידול חדש ליד הובארט. ד"ר טרוי אמר כי "קביעת הסיבה שבגללה הציפורים לא מצליחות לשרוד את הנדידה והחורף היא חלק מהפתרון למניעת הכחדה"

נקווה ונתפלל לסוף טוב עבור התוכים כתומי הבטן ונאחל הצלחה לכוחות ההצלה של טסמניה.

עוד מאמרים בנושא

תוכי קקדו הרוקד לצלילי הבקסרטיט בויז
בני זוג הונגרים חותרים בקייק בנהר הדנובה מזהים שני נשרים בסכנת טביעה ומחלצים אותם כנסו לסרטון