פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

הכלב במאה ה 21 ביות - סוף

מה זה ביות: סוף המאמר אז מה הם השינויים שהכלבים עברו?

עם הביות, חלק מהתכונות שהיו חיוניות להישרדות של חיית בר כבר לא היו חשובות כל כך או אפילו רצויות. אחד השינויים המשמעותיים ביותר היה הורדת הצורך ל''מרחב בטחון'' והנטייה לברוח. זה הדחף החזק מאוד בחיות בר להימלט מהאויבים שלהם ולשמור על מרחב בטחון, שזה מרחק מספיק מסכנות כדי לאפשר להם לברוח בשעת הצורך. כמובן, לרוב חיות הבר, האויב העיקרי הוא האדם. כלבינו המודרנים, תוצאה של הרבה דורות של בחירה לאופי והתנהגות שיהפוך אותם לקלים לטיפול, חינוך ושליטה, איבדו את הפחד מבני אדם והצורך למרחב בטחון. מספר רב של הגזעים של היום מקבלים כל אדם באופן אוטומטי כחבר אלא אם למדו אחרת מהניסיון. הם מוכנים לגשת לזרים ואפילו לתת להם לגעת בהם וללטף אותם. גזעים שפותחו למטרות שמירה יותר מהססים לתת לזרים לגעת בהם, אבל הם מאוד מחפשים קרבה וקשר עם האנשים ''שלהם''. אנו מהירים להביא ביקורת על כלבים שנסוגים מזרים או לא אוהבים שזרים יגעו בהם וקוראים להם ''פחדנים'' או ''ביישנים''. הגזעים הפרימיטיביים, אלה שהכי פחות שונו על ידי האדם, שומרים יותר את זכותם לשמור על מרחק ממה שנראה להם כסכנה אפשרית.


קשור עם זה יש מה שנקרא ''שחרור מרחבי''. חיות בר מאוד תלויות בטריטוריה ומרחב מחיה שלהם ולא מסתגלים בקלות לשינויים. רוב הכלבים שלנו ההפך – הם יכולים ללוות אותנו לכל מקום ולהרגיש בנוח מיד במקום שזר להם. הם מסתגלים בקלות להעברה ושהיה בטריטוריה חדשה. לנו זה יתרון ענק שמוסיף לפונקציונליות של הכלב גם כחיה עובדת וגם כחית מחמד. התכונה הזאת גם כן התוצאה של סלקציה למשך הרבה מאוד דורות.

גם חלו שינויים פיזיים בכלבים שמשפיעים על מבנה, תנועה, כוח התמדה וכושר הגנה. אין ספק שאי אפשר להשוות הרבה גזעים מודרניים עם הזאב או כלב הבר מבחינת יעילות התנועה או כוח ההתמדה. פיתחנו גזעים בעלי רגליים קצרות, גוף כבד, כלבים ענקיים וננסיים, ו''מעוותים'' בצורות שונות. אפילו בגזעים בעלי מבנה גוף יעיל, כשגודלו לדורות להיות רק כלבי בית או כלבי תערוכה, יש נטייה לחוסר כוח התמדה, סיבולת ותנועה נכונה. יש שינויים בכלים הגנתיים – לכלבים המודרניים שלנו יש שיניים קטנות יותר, לסתות חלשות יותר, ובגזעים רבים יש מספרי שיניים חסרות באחוז ניכר של כלבי הגזע. מנשכים הרצויים בגזעים מסוימים הם בעצם עיוות של המנשך הנורמלי האפקטיבי של כלבי בר.

ביות גם מחליש את הצורך לערנות – למרות שהרבה גזעים מוחזקים ככלבי שמירה והתרעה, קיומם לא תלוי ביעילותם. יש החלשה של אברי החוש בכלבים לעומת הזאבים וביכולת תקשורת שלהם. תכונות הרצויות בגזעים שונים כגול אוזניים שמוטות בעצם מגבילות את אפקטיביות של חוש השמיעה. ראשים עגולים, שפתיים תלויות, זנבות קצרות, מעוותות או קצוצות – הן רק דוגמאות של הדברים שמגבילים את ''שפת הכלבים''.

עוד תוצאה של הביות היא שינוי בהתנהגות מינית ורבייה. זה לא דבר שנעשה בכוונה אבל מתחיל להיות יותר ויותר נפוץ בגזעים רבים. מחזוריות של הכלבה השתנה מדבר שנשלט על ידי עונות השנה ודבר שיכול לקרות בכל עונה. טקסי הרבייה הוחלשה עד כדי כך שבהרבה גזעים הם כבר לא קיימים. יש הרבה גזעים שסבלים מחוסר פוריות, כלבות שלא מתייחמות שזמנים קבועים, ייחומים מקוטעים או לא פוריים, זכרים ללא עניין בנקבות או בלי היכולת להרביע בלי עזרה. יש גם אבדן חושים אימהיים חיוניים – כלבות לא ממליטות ללא עזרה, או לא מטפלות בגורים שלהן. יש מצבים וגזעים שהכלבים תלויים באופן טוטלי על האדם להמשך הקו.

סלקציה יצרה מגוון ריב של סוגי פרווה וצבעים. הפרוות במקור היו חיוניות לתפקוד הכלב – כהגנה מתנאיי מזג אוויר קשים ומתנאיי עבודה קשים. הפופולריות של גזעים מסוימים בזירות השיפוט גרמו להתפתחות של פרוות הרבה יותר שופעות מפרוות של כלבי עבודה, פרוות שדורשות המון טיפול וטיפוח ומגבילות הפעילויות של הכלבים.

הרבה מהשינויים שעשינו בכלבים המבויתים שלנו הם בעצם נוגדי הישרדות וביולוגיה. אבל השינויים האלה הם עובדות. אנו חיים היום במאה העשרים ואחד, בעולם דורשני ולרוב עירוני, ואין לנו צורך או אפשרות לחזור לחיות שיכולות לשרוד בבר. ההפך, אנו זקוקים לכלבים גמישים, בעלי יכולות הסתגלות, יכולת ללמוד בקלות ולחיות בתנאים שונים ומשונים. אנו זקוקים לכלבים של מתאימים למאה ה 21 ואנחנו צריכים ללמוד איך לחיות עתם.

 

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »