פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

כיצד מטפלים בכלב שהוכש על ידי נחש? המדריך השלם

כיצד תזהו אם הכלב שלכם הוכש על ידי נחש, מה הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות ואילו סיבוכים יכולים להיות כתוצאה מכך? וטרינר מסביר: מה לעשות ומה לא לעשות במידה והכלב שלכם הוכש על ידי נחש

 

 

מחבר המאמר: ד"ר קובי טננבוים

 

מנהל מרכז וטרינרי השרון בשיתוף עם ד"ר שלומית לוי

                                 
        שלח הודעה   Facebook  אתר אינטרנט  072-3384513               


  

לאקי, רועה גרמנית בת שמונה, הגיעה אלינו למרפאה אחר צהרים אחד, כשפניה וצווארה נפוחים מאוד והיא מריירת. בעליה סיפרו שהיא טיילה בשדה שליד ביתם ולאקי חזרה בריצה ונראתה שונה מהרגיל. כעבור חצי שעה הבעלים הבחין שפניה מתנפחים והבין שצריך לקחת אותה לווטרינר. 

 

כשלאקי הגיעה אלינו למרפאה היא הייתה מדוכאת, והיה לה שטף דם תת עורי בלחיה. כשגילחנו את האזור הבחנו בשני חורים קטנים והבנו שיש סיכוי שמדובר בהכשת נחש. 

 

הכשת נחש היא אחד ממצבי החירום שמטפלים בהם בבית החולים לחיות. מרבית ההכשות הן בחודשי האביב והקיץ (בעיקר בין מאי לאוקטובר), כאשר הרוב המוחלט של הכשות נחש בארץ נעשות על ידי הצפע הארץ ישראלי, הפעיל בייחוד בשעות אחר הצהרים והערב. 

 

כלבים מוכשים בעיקר באזור הפנים והצוואר בשל נטייתם לרחרח בתוך השיחים. חתולים, לעומתם, מוכשים לעתים רחוקות יותר ובעיקר באזור הרגליים הקדמיות, בשל העובדה שהם מנסים לשחק עם הנחש ולתפוס אותו. 

 

איך מטפלים בכלב במקרה שהוכש על ידי נחש

רוב ההכשות: בשעות אחר הצהריים והערב

 

כיצד נזהה שהכלב שלנו הוכש על ידי נחש?

במקרים מסויימים אנו נראה את הנחש ונשמע את הכלב מילל בכאב. לרוב, הכלב ינסה לברוח מהאזור בו הוכש. חשוב להבין שגם אם הכלב נראה בסדר לאחר ההכשה, מצבו עלול להידרדר בשעות הבאות. לכן, בכל מקרה של הכשת נחש, לפני הכל - חשוב להרגיע את הכלב, משום שככל שהוא מרוגש יותר, כך קצב לבו מתגבר והארס בגופו מתפזר מהר יותר, וכמובן לקחת אותו לווטרינר באופן מיידי. זכרו כי הכשת נחש היא מצב חירום הדורש טיפול ובמקרים רבים גם אשפוז. 

 

מה לא לעשות במקרה של הכשה? 

חשוב מאוד לא להסתכן ולנסות לתפוס את הנחש. כמו כן, אסור לחתוך את אזור ההכשה, ואין  למצוץ את הארס או לשים חוסם עורקים.

 


כיצד מתבצע הטיפול הווטרינרי בהכשת נחש?

המטרה העיקרית בטיפול הווטרינרי היא מניעת שוק. לאחר מכן, מתבצע עירוי, או במילים פשוטות – הכנסת נוזלים דרך הוריד, על מנת להעלות ולשמור על לחץ הדם. כמו כן, תינתן אנטיביוטיקה למניעת זיהום מפי הנחש, המכיל חיידקים מזהמים. לבסוף יינתנו משככי כאבים שיקלו על ההתמודדות של הכלב. במקרים קשים יינתן נוגדן נגד ארס הנחש(נסיוב). ישנם וטרינרים שעושים שימוש בקורטיזון, אך טיפול זה שנוי במחלוקת. 

 

לאחר הטיפול הראשוני, מומלץ להשאיר את הכלב שהוכש באשפוז של יום-יומיים, משום שלעתים, לאחר שהארס מתפשט בגוף, נגרמת פגיעה באיברים חיוניים ומצבו מחמיר. 

 

מהם הסיבוכים האפשריים כתוצאה מהכשת נחש צפע?

הכשת נחש עשויה לגרום לבצקת בבית הבליעה היוצרת אצל הכלב קשיי נשימה. כמו כן, עשויות להיות פגיעות בקרישת דם, בשריר הלב ובכליות. שיעור התמותה בכלבים כתוצאה מהכשות עומד על 3%-4% כאשר ניתן להם טיפול חירום אינטנסיבי. ככל שהכלב המוכש קטן יותר, כך ההכשה מסוכנת יותר. כמו כן, כלב שסובל ממחלות רקע כגון מחלת כליות, לב או כל מחלה אחרת – הסיכוי לסיבוך והחמרת המצב גדול יותר.

 

על אף הסיכונים והסיבוכים האפשריים, חשוב להדגיש כי מרבית הכלבים שורדים הכשות נחש, וברוב המקרים לא נדרש שימוש בנסיוב. 

 

 

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »