פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

פאניקה או שיקול הגיוני?

איך תגן על חיית המחמד שלך במלחמה ביולוגית/ כימית?

פאניקה או שיקול הגיוני?

כשהמלחמה כנראה בפתח וכאשר אף גורם מוסמך במדינה לא נתן את דעתו על חיות המחמד הגיע הזמן שאנו נחשוב , ונטכס עצה איך להגן על בעלי החיים שלנו.

אפתח בכך שגם אם איננו יודעים שתהיה פה לוחמה ביולוגית כימית אין הדבר פוטר אותנו מלהיות מוכנים לכל מצב ולכל צרה.
ראשית יש להכיר בעובדה שהמקום היחידי הבטוח עבור חיות המחמד שלנו יהיה החדר האטום או המרחב המוגן ויש להיערך בהתאם.
בבתים משותפים יש לקבל מראש את הסכמת השכנים לכך שגם כלבנו וגם חתולנו יצטרפו איתנו לחדר האטום. לשם כך אני ממליץ להכין מראש כלוב העברה לחתול , וכלוב שהיה לכלב ,אם לשכנים תהיה התנגדות לכלב חפשי במקלט.
מנסיון המלחמה הקודמת הדקות הראשונות לאחר כל צפירת אזעקה מלוות בפאניקה ובתנועה מהירה שמפחידות את החתולים והכלבים . לכן הייתי ממליץ מיד לאחר ששמנו מסיכות ודאגנו שילדנו חבשו מסיכות , להכניס את החתול לכלוב המוגן ולהכניסו לחדר האטום.
על הכלב הייתי משאיר את הרצועה ב"שעות המיועדות" על מנת שיהיה קל לשלוט בו בשעת דחק.
מנסיון לאחר מספר אזעקות כאלו הכלב או החתול יכנסו מעצמם לכלוב או לחדר האטום , למשמע האזעקה.
כך היה אצלנו במלחמה הקודמת (פשוט הליך מזורז של למידה).
בנוסף הייתי מכין בחדר האטום ארגז צרכים לחתול , כלי לשתיה , מיים , ומזון - אני ממליץ לבחור את המזון הרגיל של כלבכם ולא לערוך שינויים שאולי לא יהיו ערבים לחיכו.
הייתי מוודא שיהיה שק מזון אחד נוסף סגור ואטום שניתן יהיה להשתמש בו אם הסביבה תהיה מזוהמת לאחר התקפה כזאת.
כדאי לתרגל את הכלב והחתול לשהייה בכלוב מבעוד מועד ובכך לנטרל אולי את הבכיות והנדנודים שיטריפו אותנו בחדר האטום.
מכיון שתגובות בעלי החיים במקרים של רעש , ריחות משונים ואפילו מהשפעת לחץ בני האדם הסובבים אותם אינן צפויות, הייתי ממליץ להחזיקם בכלוב (להגנתם ולהגנה על בני האדם שסביבם).
על הכלוב להיות נוח , עם שמיכה נעימה , מיים ומזון. אם כלבכם ידוע כהיפר אקטיבי או כסובל מחרדה עקב רעשים חזקים (ברקים רעמים) מומלץ כי תצטיידו בעוד מועד בכמות מספקת של כדורי הרגעה אותם תוכלו לרכוש אצל הוטרינר שלכם.
אין צורך בחיסון , משום שוירוס אבעבועות שחורות אינו תוקף בעלי חיים.
המחלה היחידה אותה יש לקחת בחשבון היא אנטרקס. אנטרקס היא מחלה בה ניתן לטפל על ידי אנטיביוטיקה. מכיון שרשויות המדינה לא רואים צורך לחלק אנטיביוטיקה בשלב זה לאוכלוסיית בני האדם בשלב זה אני חושב שעדיין מוקדם מדי לרכשם אך כדאי לוודא שלוטרינר שלכם יש מלאי לחירום. במקרה הצורך אם יוחלט על חלוקה , אנטיביוטיקות אלו תהיינה קיימות אצל רופאים וטרינרים וניתן יהיה לרכשם לפי מרשם.
מזרקי אטרופין - ניתן לרכוש אצל וטרינרים מזרקי אטרופין המוכנים לפי המינון הנכון .
ברם יש לזכור שבמקרה אמת מזרקים אלו יהיו יעילים לתקופה קצרה ביותר: 20 דקות עד שעה ואני בספק אם יהיה איזה שהוא מקור להמשך טיפול. בבני אדם אנו יוצאים מהנחה שכוחות סיוע וחילוץ ימשיכו את הטיפול אך אף לא אחד מהם יטפל בבעלי חיים.
את התרופה החשובה יותר לזרחנים אורגניים (גז עצבים) שנקראת 2 - PAM המדינה אינה מוכנה לספק לוטרינרים ואפילו תרופות פגי תוקף נשמרות במחסנים למקרה חירום.
וכעת לנושא הבעייתי מכולם ואולי החשוב מכולם : סינון אויר / מסיכות / חדר אטום : למיטב ידיעתי נכון להיום אין אף מסיכה נגד גזים לבעלי חיים ,בארץ או בעולם, שעברה איזה שהיא בדיקה של איזה שהוא גוף אחראי ושהוכח שהיא מסוגלת לבצע את העבודה.
מספיק לראות כמה כסף , זמן ומחשבה מושקעים בפיתוח מסיכות לבני אדם על מנת לראות את עליבותם של האמצעים המופצים לבעלי חיים בארץ . הפתרון היחידי שאני מכיר שמוכח,נבדק , והוכנס לשימוש בבני אדם הוא המסנן / מפוח אקטיבי של "תיבת נוח " היוצר חדר אטום שבו כל הנכחים בן אם אנשים ובן אם בעלי חיים יוכלו לשהות ללא מסיכות.
עלות לחדר ממוצע למשפחה : כ 5000 ₪ אולי יקר אך יעיל.
נכון שהתמונה איננה מלבבת , אך מלחמה איננה משחק ילדים ,וכמו שחשוב לומר את כל האמת והיא אינה פשוטה אין לי ספק שבהתארגנות שקולה ומנומקת ניתן למגן את בעלי החיים שלנו בצורה סבירה מבלי להסחף לרכישה מיותרת של אמצעים שאין בהם ולא כלום.
לסיכום:
1. הכן את הממ"ד/חדר אטום : כלי אוכל , מיים, כלוב שהייה, מזון ארוז /אטום.
2. הכן את החיה : תירגול שהייה בחדר/בכלוב.
3. הצטייד בכדורי הרגעה לפי הצורך.
4. אטרופין? אנטיביוטיקה?
5. מסנן מפוח אקטיבי לחדר אטום - הפתרון האולטימטיבי.

אסיים בקוריוז :
חדשיים אחרי המלחמה הקודמת ישבנו בסלון וראינו סרט תיעודי על המלחמה , לפתע נשמעה אזעקה (מהסרט) תוך שניות קפצו כלבתנו "מאיה" , וחתולנו "פרקש" שישנו על הספה , לתוך הכלובים ה"ממוגנים" שעדיין איכלסו את פינת הסלון שלנו וחיכו בשקט לסגירת הכלוב.

ושלא נצטרך את העצות הללו
ד"ר עופר שביט - וטרינר Bvsc Mrcvs מרפאת "אהבת החי"

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »