פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

שעלת מידבקת בכלבים

מחלת השעלת היא דלקת זיהומית ומידבקת של קנה הנשימה והסימפונות בכלבים. היא נחשבת למחלת כלביות, כיוון שהצפיפות במקומות אלה מגבירה את הסיכון להידבק בה, אך למעשה כל כלב הבא במגע עם כלבים אחרים נמצא בסיכון מסוים להידבקות. בדף זה פרטנו עבורכם מספר עובדות חשובות על המחלה.


• מהי מחלת השעלת?

השעלת המידבקת היא דלקת זיהומית של קנה הנשימה ושל הסימפונות. שני גורמים עיקריים אחראיים למחלה: האחד הוא חיידק – BORDETELLA, והשני הוא נגיף השפעת של כלבים – CANINE PARAINFLUENZA VIRUS.

• מהם סימניה של המחלה?

הסימן הבולט ביותר הוא התקפי שיעול עזים שביניהם עשוי הכלב להרגיש כרגיל, או להיות מדוכא מהרגיל וחסר תיאבון. לעיתים נגרמת הקאה בעקבות התקף השיעול עקב המאמץ והליחה המצטברת באיזור הקנה והלוע. המאמצים העזים בשיעול מזכירים לעיתים נסיון להיפטר מגוף זר התקוע באיזור הלוע (ואמנם לעיתים שיעולים מסוג זה נגרמים מפציעתו של גוף זר).

• איך נדבקים במחלה?

גורמי השעלת עוברים מכלב לכלב דרך האויר, באמצעות הרסס הנפלט בשיעול. לכן, כלבים בעלי חיי-חברה פעילים או כלבים השוהים בכלביות (פנסיונים, הסגר, כלבים עובדים וכו') נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבקות במחלה. לאחר המחלה נוצר חיסון טבעי התורם לעמידות בפני המחלה, אך רמת חיסון זו נשארת בגוף לזמן קצר בלבד, ולאחריה קיים שוב הסיכון להידבק מחדש.

• האם המחלה מסוכנת?

רוב המקרים של מחלת השעלת אינם מסכני-חיים אלא גורמים בעיקר לאי-נוחות משמעותית עקב כאבי הגרון ומאמצי השיעול. עם זאת, באחוז מסוים של המקרים, אשר לאחרונה אף גדל, מסתבכת דלקת הקנה והסימפונות לדלקת ריאות.

• אז מה עושים?

במקרים של שיעול עז או בכל מקרה של שיעול הנמשך מעבר ליום אחד, מומלץ להגיע לבדיקה – על מנת לאבחן את הבעיה, לטפל ולהקל על הכלב, וכן למנוע סיבוכים מיותרים.

• האם קיים חיסון כנגד המחלה?

מזה מספר שנים קיים חיסון נגד מחלת השעלת. החיסון ניתן בטפטוף אל תוך הנחיריים, שם נוצרת התנגודת היעילה ביותר כנגד גורמי המחלה. רמת החיסון אפקטיבית כנגד המחלה למשך שנה.

• האם כל כלב צריך לקבל את החיסון?

לא כל הכלבים נמצאים בסיכון דומה להידבקות במחלה, ולכן אנו ממליצים על החיסון עבור אותם כלבים הנמצאים בסיכון גבוה – לפני שהייה בפנסיון, או לכלבים הנפגשים בתדירות גבוהה עם כלבים אחרים בסביבתם.
 

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »