פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

זיווגים ללא כאבים

| מאת ד"ר שמעון גולדמן

כל המגדלים ורכזי הגידול יודעים שזיווג הכלבה לא מביא בהכרח להריון בטוח. בדרך כלל כאשר הכלבה ''ריקה'', בעליה נוטים להזדרז ולהאשים את הזכר, אך האם תמיד הזכר אשם?

זיווג נעשה בדרך כלל על פי הסכם בין הבעלים של הזכר לבעלים של הנקבה, כאשר הכללים משתנים מגזע לגזע ולפי מה שמקובל ונוח למגדלים.
בכל מקרה ציפיותיו ותוכניותיו של בעל הכלבה יורדות לטמיון כאשר הזיווג לא מצליח, כלומר כאשר הכלבה לא מתעברת.
מה ידוע לנו היום על המנגנון הביולוגי ברביית הכלבים?

מחזור הרבייה של כלבה מחולק ל-4 חלקים:

1. PROESTRUS- תקופה שבה הפות מתנפח ומתחיל הדימום. תקופה זו נמשכת בין 3-16ימים. בתקופה הזאת חלים שינויים משמעותיים הן מבחינת המבנה של אברי הרבייה והן מבחינת ההתנהגות. באותה תקופה מתרחשים גם שינויים הורמונליים רבים בימים הראשונים רמת ה- ESTRADIOL מתחילה לעלות, אך הכלבה לא מאפשרת לזכר להתקרב אליה ולזווגה. בסוף ה- PROESTRUS יש עליה חדה בהורמון LH שרמתו יורדת מייד לפני הביוץ.

2. ESTRUS - תקופה שמתחילה ביום הביוץ ונמשכת בין 3-21 ימים. שינויים באורך ה- ESTRUS וה- PROESTRUS הם אלה שגורמים לטעויות בחישוב יום הזיווג. בתקופה זו הביציות משתחררות ועוברות ''הבשלה'' בתוך החצוצרות במשך 2-5 ימים. ביוץ נימשך יומיים עד שלושה. בתקופת ה- ESTRUS הכלבה מאפשרת לזכר להתקרב אליה ולזווגה.

3. DIESTRUS או METESTRUS - תקופה שנמשכת כ- 60 יום. רמת ה - PROGESTERON המיוצר על ידי ה''גופיף הצהוב'' עולה ללא קשר אם הכלבה התעברה או לא. אצל כלבות, ה''גופיף הצהוב'' לא נעלם כמו אצל רוב היונקים מיד לאחר הביוץ כאשר אין התעברות, אלא נשמר במשך תקופת ה - DIESTRUS, לכן המצב של הריון מדומה אצל כלבות נחשב למצב פיזיולוגי ואינו מצריך בדרך כלל כל טיפול.

4. ANESTRUS - תקופת השקט מבחינה מינית. אורך התקופה משתנה בין חודשיים לעשרה חודשים. רמת הורמוני המין הנמוכה נמשכת עד לתקופת ה- PROESTRUS הבא. אורך המחזור אצל כלבה נימשך בין 4 ל- 13 חודש בין יחום ליחום.

אורכו של מחזור הרבייה מושפע ממספר גורמים:

- תנאי הגידול (בבית או בחוץ).
- אקלים. באקלים קר המחזור מתארך.
- גזע. בגזעים קטנים בדרך כלל המחזור קצר יותר מאשר בגזעים גדולים.
- גיל. אצל כלבות זקנות המחזור מתארך.
 

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »