פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

בחירת הדג הנכון

| מאת מערכת Petnet

אם גיוון הוא הפלפל שבחיים, הדגים בהחלט מפולפלים. החל מדגים הגדלים בתוך מים מלוחים, הם באים במגוון צבעים, תבניות וגדלים ומעדיפים תנאי מחיה שונים. אך המבחר אשר קיים בחנויות לחיות מחמד ובקטלוגים עלול להיות מפחיד. היכן מתחילים? ומה צריכים לדעת על מנת לעשות את הבחירה הנכונה?

תחילה בואו נדון בגדלים. מספר הדגים אותם אתם יכולים לגדל תלוי בגודל האקווריום שלכם. חוק הברזל הוא שעל כל גלון (מידת נפח השווה בקירוב ל3.8 ליטרים) של מים באקווריום שלכם אמור להיות דג בוגר בגודל אינץ'. לדוגמא, אקווריום בנפח של 10 גלונים אמור להכיל לא יותר מאשר 5 דגים בוגרים, כשגודלו של כל אחד מהם לא עולה על שני אינצ'ים. מובן מאליו, שככל שהאקווריום שלכם יותר גדול, אתם יכולים לגדל בו יותר דגים ועדיין להבטיח את בריאותם ונוחותם.

השאלה הבאה היא, האם לבחור דגים החיים במים מלוחים או מים רגילים. עבור מגדלי הדגים המתחילים, מומלץ לבחור בדגים החיים במים רגילים, במיוחד מכיוון שהם פחות יקרים וקל יותר לשמור עליהם בחיים מאשר על דגים החיים במים מלוחים.

השלב הבא, להחליט האם אתם רוצים לגדל דגים מסוגים שונים בתוך האקווריום, מספר דגים מאותו זן או אפילו דג בודד ויותר גדול אשר תנאי מחייתו הינם בדרך כלל בידוד. מגדלי דגים מתחילים רבים מעדיפים להתחיל עם מספר דגים מזנים שונים, כיוון שזה נותן להם את ההזדמנות לבחון סוגים שונים של דגים.

כאשר אתם מחליטים לגדל מספר דגים מזנים שונים, עליכם לשים לב ולבחור דגים אשר אוהבים לשחות ברמות שונות של עומק באקווריום (קרקעית, אמצע או צמרת). עליכם לערבב בין הדגים אשר אוהבים את הקרקעית עם דגים אשר אוהבים לשחות באמצע ואחרים אשר מעדיפים מים בצמרת האקווריום, וכל זאת כדי לנצל את כל מרחב השחייה באקווריום שלכם.

אקווריום עם מים רגילים

ברגע שהחלטתם על מים רגילים, נסו להרכיב צרופים של דגים אשר דורשים פחות טיפול, כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה. דגים אידיאליים עבור המגדל המתחיל הם White Cloud Mountain Minnows, Danios : Rasboras, Barbs וכולם בחירה מצוינת. הזנים הללו יתנהגו כלהקת דגים כאשר לפחות שש מהם יחיו יחדיו, וצורת השחיה שלהם תהיה מעניינת יותר. White Clouds, במיוחד, הינו זן לא תובעני אשר יכול לחיות בטמפרטורה יותר נמוכה מאשר רוב הדגים הטרופיים (עד 16 מעלות) וגודלם של כל אחד מהם פחות משני אינץ'. כל הזנים הללו מקורם בנחלי ההרים באסיה והם שייכים למשפחת הקרפיונים.

אם אתם מחפשים דגים אשר נוהגים לשחות בשכבת המים העליונה, זנים רבים כגון Danios ו-Rasboras יחסית אמינים וזמינים בקלות. למרות זאת, זנים אלה יכולים לגרום לבעיית צפיפות כיוון שדגים מזנים מסוימים עלולים להגיע לגודל של 6 אינצ'ים. אך אם תחשבו במדויק את המקום, או שתמצאו זנים קטנים יותר, הם קלים להאכלה, צבעוניים ופעילים.

דגי קרס רבים שוחים בדרך כלל בשכבה האמצעית עד התחתונה באקווריום. מהזן הנ"ל, כדאי לכם להתרחק מה-Tiger Barb, אשר עלולים להיות לא ידודותיים וידועים ביכולתם לנגוס בסנפירים של דגים אחרים. אך אתם יכולים לקחת בחשבון את Cherry Barb – דגים יפים בצבע אדום – כתום באורך של כשני אינצ'ים, או את דגי ה-Clown Barb , אשר קיימים במגוונים שונים בגודל של כארבעה אינצ'ים. זכרו: כיוון שה-Clown Barb יכולים להגיע לגודל של כארבעה אינצ'ים עליכם לדאוג לאקוויריום אשר יכול להכיל 24 גלוני מים עבור ששה דגים מהזן הזה. סביר להניח שדגי הקרס לא יצרו נחיל טוב כדגים אחרים, אך כדאי להחזיק בהם.


אם אתם מעוניינים בתושבי קרקעית ראויים, קחו בחשבון את Corydoras catfish. הם חסיני קור ושווים את ההשקעה הכספית. הזן הנפוץ והכדאי עבור המגדל המתחיל הוא Peppered Cory. חפשו גם את
Leopard Cory, Skunk Cory, Bronze Cory, Bandit Cory, Spotted Cory ו-Panda Cory. מכיוון שהם שוחים, חופרים ואוכלים בקרקעית האקווריום, הם מצריכים אוכל שוקע מיוחד ותולעים קפואים מיוחדים. אך אתם צריכים להיזהר שלא להגזים בכמויות האוכל, שכן אוכל שלא נאכל ירקיב במהרה וילכלך את מי האקווריוום. אפילו אם אתם מתפתים לנסות דגים כמו Mollies ו-Perch נסו לעמוד בפיתוי. דגים מסוגים אלה מצריכים מלח בתוך האקווריום, מה שהופך אותם ללא מתאימים לדגי מים רגילים אחרים.


אקווריום עם מים מלוחים

אם אתם חושבים שאתם מוכנים לנסות אקווריום עם מים מלוחים, אתם צריכים לשמוע את מילות האזהרה. למרות שאקווריום פשוט עם מים מלוחים הוא בגדר האפשרי עבור מגדל דגים מתחיל, דגים החיים במים מלוחים נוטים להיות בעלי דרישות מחמירות ופחות סלחניים כאשר אתם עושים טעויות. זאת אומרת, שתצטרכו להשגיח באופן רציף על טמפרטורת האקווריום, המליחות, PH וכמות החנקה. בנוסף, רוב דגי המים המלוחים מובאים מהטבע, ולא מגודלים בשבי, והם, בהתאם, לא מוחלפים בקלות או במחיר זול. אם אתם בכל זאת מוכנים להרפתקאה שבדבר, קייימים דגי מים מלוחים אשר עושים את את ההתחלה מעט יותר קלה משצויין לעי"ל.

האמונה הנפוצה היא, כי דגי מים מלוחים הכי קלים לגידול בידי מגדל מתחיל הינם Damselfishes. הם לא יקרים, מתאלקמים בקלות בסביבה חדשה ואינם אכלנים בררנים. אך אתם בוחרים בזן זה, אל תחזיקו יותר משני דגים באקווריום כיוון שהם מפורסמים בכושר הלחימה שלהם. הסוגים הכי טובים להתחיל בהם, הם כנראה Damsels כחולי או צהובי הזנב. דגים נוספים אשר מתאימים למתחילים הם Blennies ו-Gobies – שניהם קטנים, צבעוניים ובנוסף לכל עוזרים לשמור על האצות.

Anemone fishes או Clown fishes (שמם היותר נפוץ) גם הם חסיני קור אך עם זאת הינם זן מאוד טריטוריאלי אשר מצריך פרחי כלנית בתוך האקווריום, שלרוב יותר קשים לגידול מאשר הדגים עצמם.

דגי מים מלוחים אחרים, אשר מחירם סביר והינם מתאימים עבור מגדלים מתחילים כוללים את Surgeons ו-Tangs. בכל אופן, שני הסוגים רגישים למחלת ה-ICH או מחלת הכתם הלבן. אם אתם עושים את ההימור ומחליטים לגדל את הזנים הללו בכל זאת, תדאגו להרבה דמויי עלים, בייחוד אם אין אצות אשר גדלות בתוך האקווירום שלכם. בנוסף, זה יכול לעזור אם תשימו חסרי חוליות קטנים בתוך האקווריום, כמו ה- Coral Banded Shrimp. אל תשימו את אלה באקוויריום עם דגים קטנים, שכן החסילונים עלולים לטרוף את הדגים.

אם אתם מגדלים מתחילים, כדאי לכם להימנע מדגים אגרסיביים כ-Triggerfish, Groupers ו-.Lionfishes
כל הזנים הללו יקרים וחייבים לאכול צדפות ובע"ח ימיים אחרים, אשר גם הם עולים כסף. אפשרי להאכילם בדגי זהב זולים אך התוצאה עלולה להשפיע לרעה על התפתחותם. עד שתרכשו נסיון אשר נדרש כדי לגדל דגים יותר יקרים, עדיף להשאיר את המצב פשוט.

כמובן שאתם עלולים להתפתות לגדל דגים מדהימים כמו ה- ,Angelfishe דגי ה-Butterfly , דגי ה-Bat ודגים אחרים אשר צבעם מדהים. אך שוב, נסו לעמוד בפיתוי. היו החלטיים ותיצמדו לגיוונים היותר קלים לגידול. ברגע שתתרגלו לטיפול בחיות המחמד החדשות שלכם, יהיה יותר קל לחקור ולחפש זנים אחרים אשר יתאימו לאלה שכבר נמצאים ברשותכם.


עשו את השינויים בהדרגה

לא משנה על איזו סביבת אקווריום החלטתם, תבנו את אוסף הדגים שלכם באיטיות, וקחו בחשבון את ההתאמה ואת סוגיית ההתאקלמות של הדגים החדשים אותם אתם מגדלים. בטבע, הסביבה המימית מתפתחת באיטיות.
כל עוד אתם מעניקים לאקווריום שלכם את השקעת זמנכם וסבלנותכם, הוא יפצה אתכם בשפע של הנאה.


צילם: יגאל פרדו

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »