פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

גידול גורים - איך אנחנו רואים את זה?

גידול גורים מאז ומתמיד הצטייר כמשימה מאתגרת למדיי שדורשת לא מעט סבלנות ותשומת לב. לפניכם כל הטיפים הכי יעילים שיעזרו לכם בגידול גורים בצורה הטובה ביותר. קריאה מהנה!

גידול גורים - איך אנחנו רואים את זה?

כללי:

הכלים המרכזים מאחורי אילוף / חינוך גורים ,ללא קשר עם המטרה, הנם : עקביות וחיזוק חיובי.
אם תתמידו לתגמל התנהגות חיובית הגור שלכם מהר מאד ילמד את אשר המצפים ממנו.
חוסר עקביות , תגמול פסול של התנהגות שלילית עלולים להביאכם למסלול בעייתי עם כלבכם . בכל זמן שהוא רצוי לתגמל את הגור על ידי מחמאות נדיבות:
' כלב טוב ,גור מצוין'.
עונשים פיזיים כמכות אינן מומלצים כלל , כלב מוכה ילמד לפחד מבעליו או להיות תוקפן בעצמו.
כחלק מתגמול שלילי ניתן להכין פחית שתייה קלה ריקה לתוכה יש להכניס מספר מטבעות המרעישים בזמן טלטול. כשהכלב מפגין התנהגות בלתי רצויה ( עלה על הכורסה בסלון) יש לטלטל הרעשן מולו : הרעש מפחיד אותם וגורם להם להבין שהתנהגותם אינה רצויה . דרך נוספת הנה השימוש באקדח מים/מזרק : להשפריץ סילון מים בפניו של הגור ה"חוטא" העונש מובן ואינו משויך ישירות לבעלים . וכמובן הבעת אי שביעות רצון מופגנת כמו ב : אסור!!!

שיכון:

בקבלת גור חדש עליכם להחליט היכן הוא יבלה את זמנו . יש להיות החלטיים : סביר שגור קטן יבכה בלילותיו הראשונים ויבקש חברת אדם :רצוי לא להיענות ליללותיו אחרת הוא ילמד שהעסק משתלם. בבוא זמנו (במהרה ) הוא יבין כי כעת כבוגר הוא עצמאי וילמד לאהוב גם את מצבו זה , במיוחד עם תנעימו את זמנו בצעצועים נישכים : עצם גדולה , צעצועי גומי מיוחדים , דובי ישן שהוצאתם לו את העיניים והאף...
גורים שגדלים בחוץ יש לוודא שיש להם מחסה מגשם בחורף ואזור מוצל וקריר בקיץ.

האכלה:

רוב הגורים מעל גיל 6 שבועות יכולים לאכול מזון מסחרי יבש של גורים או בקופסאות בלי להרטיב אותו ( מאבד את טעמו הטוב ). אנו ממליצים על מזון גורים של סיינס דיאט . ( ניתן לרכוש במרפאה). גור עד גיל 9 חדשים צריך לאכול 3 פעמים ביום מזון מסחרי . על אף שהמזון המסחרי מכסה את כל צרכיו התזונתיים ניתן ואף נחמד לגוון פעם ביום עם תוספת של מוצר חלבי: גבינה , חלב או שאריות של מזון ביתי ברם באם הבחנתם כי תוספת חלבית גורמת לשלשול בגור יש להפסיק מוצרי חלב לחלוטין.
כמה לתת : בהאכלה לפי ארוחות יש לוודא שהגור מקבל בצלחת יותר ממה שהוא מסוגל לגמור מייד. ניתן גם להאכיל את הגור ללא תזמון דהיינו מזון חפשי תמיד בצלחת שהגור יחליט לעצמו מתי הוא רעב.
אין לתת לכלב לאכול בסמוך לשולחן האוכל המשפחתי ואין להרשות לו לגנוב מהשולחן , או ללקט פירורים על יד השולחן . זה נחמד לפעמים כשמדובר בגור ( הילדים מתים על זה ) אך יש לזכור שהגור יגדל לכלב גדול שינדנד וידרוש את שלו ליד השולחן שלכם.
לעולם יעמדו לרשות הכלב מים טריים ונקיים בכל זמן .

עצמות:

אין לתת לגורים עצמות אכילות. גורים נוטים לבלוס ולא ללעוס - סכנה . לעומת זאת אין אנו רואים בעיה במתן עצמות לכלבים בוגרים למעט בעיית כמות : אין להרשות לכלב לאכול בשבת את עצמות המנגל של כל המשפחה אחרת ביום ראשון צפויה בעיית עצירות קשה . רצוי לקנות לגור עצם בקר גדולה מהאטליז . גורים אוהבים לכרסם ולחדד את שיניהם.

גבולות:

כמו בכל חינוך חשוב להטיל גבולות של מה מותר ומה אסור לגור לעשות . רצוי לתחום את האזור החופשי של הגור, יש להחליט בהתחלה אם מותר או אסור להכניס למיטות ( אנו ממליצים שלא), אם מותר או אסור לעלות על הספות בסלון, וכו' וכו'. מרגע שהחלטתם יש לגייס לעניין את כל בני המשפחה ללא יוצא מן הכלל על מנת למנוע מסרים כפולים לגור המתפתח.

שליטה בעשיית צרכים: או מתי סוף סוף יפסקו ההשתנות בסלון.

חשוב מאד שכאשר אנחנו מלמדים גור צעיר התנהגות נאותה ושליטה בצרכיו לתת לו כמה שיותר הזדמנויות להציג התנהגות נכונה על מנת שאפשר יהיה לתגמל אותו במחמאות . זאת אומרת שיש להוציא את הגור כל שעה שעתיים במשך היום וככל הניתן יותר פעמים בשעות הלילה.
הגור יצטרך במיוחד לעשות את צרכיו אחרי השכמה משינה, אחרי משחק, ואחרי ארוחה. ( אחד היתרונות שבהאכלה בארוחות מסודרות הינו היכולת לצפות את מתן הצואה בסמיכות לארוחה)
רצוי לבחור אתר קבוע ליציאה לעשיית הצרכים וכן לבחור מילת קשר קבועה ליצירת אסוציאציה לעשיית צרכים : 'קדימה ג'והני' 'עשה כבר' . כאשר כלבך עושה את צרכיו בנקודה שבחרת עבורו יש להחמיא לו בנדיבות ולספר לו עד כמה הוא הגור החכם בעולם : הוא יבין בדיוק מה שאתם מנסים לומר לו.
חשוב מאד לעקוב אחרי הגור צמוד ככל האפשר בתקופת החינוך לניקיון הבית : חפשו את אותם סימנים שמציג הכלב לפני עשיית צרכיו , הרחת המקום , הליכה במעגל, יללה, או חיפוש אחר פינה מרוחקת. במהרה תכירו את ההתנהגות הטיפוסית של כלבכם ותוכלו לזהות את הסימנים המקדימים. אז כמובן יש לאסוף את הגור במהירות לקחתו למקום שבחרתם בחצר לעשיית הצרכים וכמובן להחמיא לגור אם הוא מצליח במשימה . אם הגור מצליח באופן שיטתי לחמוק ולעשות צרכיו בבית ללא השגחה יהיה יותר קשה לשכנעו לעשות בחוץ מפני שמבחינתו הפעילות הנה נכונה ( אין מי שיוכיח אותו אחרת) . אם תפשת את כלבך בשעת מעשה (עשיית צרכים בבית ) קטוף אותו מידית בתוספת קריאה : 'לא' 'אסור' והוציאו לפינה הנבחרת . אם יצליח במשימתו שם אל תשכחו להחמיא לו בנדיבות. לעולם אין לתחוב את אפו של גור בצואה או להכות אותו.
אל תיטרח/י לכעוס על הגור אם נתקלת בערמת צואה בבית , הגור אינו מסוגל לקשר בין הכעס ועשיית הצרכים הפסולה אפילו אם עברו רק כמה דקות . נקו את המקום היטב : חשוב שלא יישאר ריח צואה או שתן במקום כזה (השתמש/י בכלור ) והשגח על גורך צמוד יותר בהמשך.
אופציה אפשרית ל השבחת ההשגחה על הגור הנה שיטת חבל הטבור : קשור את גורך לרצועה ארוכה הקשורה לידך או מותניך : אתה מאפשר לו חופש נדידה מוגבל ושוב אין סיכוי שינדוד למקומות אסורים וישאיר שם "חבילות" .
השימוש בכלוב הטסה בתוך הבית הינו אולי המכשיר המאיץ ביותר של שליטה בעשיית צרכים בגור.
גורים אינם נוטים לעשות צרכים סמוך למקום השינה שלהם /ביתם. לכן בהתחלה הם יוצאים מהקופסה ועושים צורכיהם , אחר כך הם מבינים שכל החדר שלהם ויוצאים למשימתם לסלון. ולבסוף כשכל הבית שלהם , הם יצאו החוצה לעשיית הצרכים. לכן אם תחזיק /י את הגור בכלוב הטסה בזמני היעדרות מהבית או בלילות הגור מהר מאד ילמד להתאפק יותר ויותר.
גורים הגדלים בכלובי הטסה נהנים מתחושת הביטחון הביתית המעניק להם הכלוב ומהר מאד הם נכנסים לכלוב באופן עצמאי למנוחה והרגשת ביטחון.
אם בהתחלה הגור מייבב ורוצה לצאת יש להיות תקיפים ולא לוותר (כמו שלא תוותר ליילד שמייבב לסוכרייה אסורה ). אל תוציאו את הגור המייבב , אסור לו ללמוד שייבבה מתוגמלת אדרבא חכו שיירגע ורק אז תוציאו אותו ותחמיאו להתנהגותו הטובה .
כלוב בבית משמש גם למנוע נזק לגור (בליעת חפצים) וכן מניעת נזק לבית בשעת היעדרות הבעלים (כרסום).
אימון לעשיית צרכים על נייר עיתון : על אף שאנו יודעים ששיטה זאת נפוצה אנו חושבים שייש פה מסר כפול ומבלבל לגור הקטן : מותר לעשות בבית אך על עיתון !. מסר שעשוי לגרום בעיות בעתיד. זהו פתרון מהיר אך עם ראייה קצרת טווח.

התנהגות

על הגור ללמוד כללי התנהגות נאותים על מנת להתקבל לחברתנו. גם כאן חיזוקים חיוביים באופן עקבי של התנהגות ראויה הם המפתח להצלחה.

כרסום:

אם גורך מכרסם את השטיח אמור לו : 'לא' 'אסור' ותן לו צעצוע כרסום כתחליף (תחזיק כמה כאלה בהישג יד) ואז שבח אותו בנדיבות כשיכרסם את החפץ הנכון.

נשיכות:

כל הגורים עוברים שלב של נשיכות :זוהי הדרך שהם משחקים עם הגורים האחרים בשגר.
עליכם ללמדם שהתנהגות זאת אינה מקובלת ב"שגר" שלכם . כשהגור מנסה לשחק "נשיכות" אל תתגמלו אותו על ידי הצטרפות למשחק , או על ידי מתן תשומת לב , יש לומר " לא " "אסור" תקיף ולתת לו משחק לכרסם ולנשוך בו ואז יש לשבחו . לחלופין ניתן להגיב בחוסר תנועה ועצימת עיניים להראות לגור שאינך מעוניין להשתתף - לרוב הוא יבין ויפסיק . מומלץ לא לשחק משחקי מכות ומלחמה עם הגור משום ששוב יש פה מסר כפול ואתם עלולים לסיים עם כלב נשכן.

קפיצות:

הרגל מגונה שיש להימנע ממנו הינו כלב קפצן .על אף שזה נחמד בתקופת הגוריות, הנחמדות עוברת כשהקפצן מגיע ל 30 ק"ג משקל גוף וגובה 1.70 בעמידה על שתיים ובוץ על כפות רגליו. לעולם אל תהיה חברותי לכלב עם רק שתי רגליים על הקרקע : הסתובב לאחור והתעלם ממנו. כאשר כל רגליו ינוחו על הקרקע שוב התכופף אליו והחמיא לו, הוא רק רוצה לראות אותך בגובה עיניים!!! (מכיוון שחברת הכלבים עובדת לפי עקרון ההיררכיה לגובה יש משקל רב . כלב שקופץ הרבה לגובה הפנים גם מנסה להשתלט עליכם!!!.

אימוני משמעת:

כל גורי הכלבים ללא יוצא מן הכלל הופכים לחיות מחמד נעימות יותר אם הם מבינים וממלאים פקודות משמעת פשוטות כ: שב, רגלי , בוא , הישאר. אנו ממליצים כי כל הגורים בני 4-6 חדשים יעברו אילוף למשמעת בסיסית.
יש הרבה מאלפים טובים בשוק אנו נשמח להמליץ על אחדים מהם.


ד"ר עופר שביט - וטרינר Bvsc Mrcvs
מרפאת "אהבת החי" בנימין מטודלה 30 תל אביב
טל : 03-6472933
חרום איתורית 24 שעות : 03-6750750 מנוי 1173
ofervetzahav.net.il
 

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »