פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

משתינים מחוץ לארגז

למרות שהחתול נודע בניקיונו, השתנה בבית מחוץ לארגז הצרכים היא בעיית ההתנהגות הנפוצה ביותר בקרב חתולים.

למרות שהחתול נודע בניקיונו, השתנה בבית מחוץ לארגז הצרכים היא בעיית ההתנהגות הנפוצה ביותר בקרב חתולים.
אנשים רבים מוסרים את החתול שלהם, או חלילה "זורקים" אותו בגלל בעיה שאינה נפתרת. לפני שבוחנים את סיבות ההתנהגות השונות חשוב לשלול כל סיבה רפואית אפשרית. הסיבה הרפואית העיקרית שיש לשלול היא "מחלת דרכי השתן התחתונות של חתולים", שסימניה קושי בהשתנה, ליקוק רב של האזור הגניטלי, שתן דמי, וכאמור - השתנה מחוץ לארגז. לכן עליכם בראש וראשונה לקחת את חתולכם לבדיקה מקיפה אצל הוטרינר.

סימון טריטוריה בשתן - יותר נפוץ בזכרים לא מסורסים

חתולים משתמשים בשתן ובצואה כאמצעי תקשורת עם חתולים אחרים. כשהם משאירים את חותמם בשטח, הם אומרים לחתולים האחרים: "השטח הזה הוא שלי!". לחץ נפשי ושינויים כגון: חיית מחמד נוספת בבית, אורח בבית, מעבר לבית חדש, פלישת חתולי רחוב לחצר, תוספת פריט ריהוט או שינוי מיקום הרהיטים, הבעלים חזר מחופשה ממושכת, וכדומה, כל אילו עלולים לעורר אצל החתול צורך לסמן מחדש את הטריטוריה שלו.
סימון טריטוריה בשתן מתאפיין ב:
השתנה על משטחים אנכיים
השתנה פעם בארגז ופעם מחוצה לו (בניגוד להימנעות מוחלטת מהשתנה בארגז)
צואה בארגז ואילו שתן מחוצה לו
האזור המרוסס הוא ליד חלון או דלת
נדמה שהחתול "עושה דווקא" (הוא משתין מתוך עצבנות מכיוון שכעסו עליו או נזפו בו)
החתול מסמן את המיטה או הכביסה של הבעלים החתול משתין במקומות קבועים

אם מתקיימים חלק מהסימנים הנ"ל, יש למצוא את גורם הלחץ הנפשי, או לטפל בתרופות נוגדות חרדה. כדי למנוע מהחתול לחזור לאותם מקומות שנהג לסמן, השתמשו בחומרי ניקוי שמעלימים ריח. היום קיים גם ספריי מיוחד המכיל חומרי ריח טבעיים של חתולים (פרומונים) שלהם השפעה מרגיעה על הצורך לסמן בשתן.בעבר נהגו לטפל בבעיות השתנה בהורמונים מסוג פרוגסטינים. לטיפול זה הצלחה פחותה מאשר לטיפול בתרופות נוגדות חרדה הנהוגות היום, ולעומת זאת יש לו תופעות לואי קשות רבות. ההמלצה היום היא להימנע ממנו לחלוטין.חשוב להבין שסירוס הינו הצעד הראשון לפתרון הבעיה - הדחף ההורמונלי לסמן טריטוריה הינו חזק ביותר ויש לנטרלו לחלוטין.

רתיעה מארגז הצרכים

סיבה נוספת שחתולים בוחרים לעשות את צרכיהם מחוץ לארגז הצרכים הינה רתיעה מהארגז עצמו. אולי הוא מלוכלך, אולי נמצא במקום לא נוח, אולי הוא מפיץ ריח רע. הסימנים הבאים הם רמז לכך שהחתול מאס בארגז הצרכים שלו:
אין השתנה על משטחים אנכיים
גם הצואה מחוץ לארגז
יותר מחתול אחד אמור להשתמש בארגז
(ההמלצה: מספר הארגזים כמספר החתולים + אחד)
החלפתם את סוג החול
לא החלפתם את החול זה זמן רב
הארגז ממוקם במקום הומה
לחתול היתה חויה לא נעימה בעת שהיה בארגז וכעת הוא מקשר את הארגז עם משהו שלילי
חתולים עם בעיה זו צריכים חינוך מחדש לשימוש בארגז. קודם כל, יש לשים ארגז נוסף במיקום אחר מהארגז הראשון. בנוסף, הפרידו בין מקום כלי האוכל למקום הארגז - חתולים לא רוצים להשתמש באיזור האכילה בתור בית-שימוש. ולבסוף החליפו את סוג החול. אם שום דבר לא עוזר, יש להגביל את החתול למקום קטן ובו ארגז צרכים. כשהחתול חוזר להשתמש בארגז אפשר לאט ובהדרגה להגדיל את שטח המחיה שלו (בתחילה - כלוב גדול, אחר כך - חדר קטן, כגון חדר אמבטיה, אחר כך - חדר נוסף, וכו), עד שהחתול חוזר לטריטוריה המוכרת שלו ומשתמש רק בארגז.

כל הזכויות שמורות לד"ר נעמה מנור
אין להעתיק, לשכפל או לפרסם בכל צורה ללא אישור מראש

 

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »